Wysyłasz dziecko na obóz sportowy lub kolonie? Czy szkolne ubezpieczenie NNW wystarczy? Podpowiadamy, jak sprawdzić, czy organizator ma odpowiednie polisy i jak dodatkowo ubezpieczyć dziecko.
Jak sprawdzić organizatora wyjazdu dla dzieci?
Sprawdź, czy organizator kolonii lub obozu widnieje na stronie kuratorium oświaty i czy osoby, którym powierzasz opiekę nad dziećmi, mają niezbędne kwalifikacje i doświadczenie. To pierwszy krok. Jeśli dziecko wyjeżdża z biurem podróży, sprawdź, czy jest ono członkiem któregoś ze stowarzyszeń branżowych. Może to być ogólnopolska organizacja, taka jak Polska Izba Turystyki, bądź jedno ze stowarzyszeń regionalnych.
Dobrym źródłem informacji o firmach organizujących wyjazdy dla dzieci jest Internet. Spytaj również o zdanie innych rodziców, którzy korzystali z oferty danego podmiotu, np. w szkole czy klubie sportowym. Od nich dowiesz się więcej o opiekunach. A jeśli znasz opiekunów, trenerów, z którymi jedzie dziecko, z pewnością powierzysz im opiekę z większym zaufaniem.
Czytaj także: Ubezpieczenie dzieci na kolonii
Jak powinien być ubezpieczony organizator wyjazdu dla dzieci?
Większość organizatorów ma tylko NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, z którego odszkodowanie wypłaca się, kiedy np. dziecko złamie rękę albo dozna innego urazu. Wysokość odszkodowania zależy od sumy ubezpieczenia polisy NNW i wysokości procentowego uszczerbku na zdrowiu. Dopytaj organizatora, na jaką sumę ubezpieczył dzieci, dowiedz się też, jakie są warunki ubezpieczenia. Firmy często czynią tutaj spore oszczędności i wybierają najtańszą wersję ochrony, która w praktyce może okazać się iluzoryczna. Nawet jeśli w razie wypadku ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, to może ono być bardzo małe.
Obóz sportowy? Konieczna dodatkowa polisa
Dlatego, zwłaszcza gdy dziecko jedzie na obóz sportowy, wykup mu indywidualnie dodatkową polisę albo sprawdź, czy ubezpieczenie szkolne jest na wyższą sumę. Może jest wystarczająca, a jeśli nie, pomyśl np. o ubezpieczeniu sportowym. Możesz je zawrzeć tylko na okres wyjazdu. Polisa sportowa lepiej ochroni dziecko, bo obejmuje wszelkie kontuzje, jakie mogą się zdarzyć w trakcie treningów. Nie przejmuj się, że dziecko normalnie nie uprawia sportów wyczynowo. Obóz sportowy w tym wypadku to właśnie wyczynowe treningi. W razie wypadku dostaniesz odszkodowanie z polisy wykupionej przez organizatora wyjazdu oraz z tej, którą sam kupiłeś.
Ubezpieczenie OC organizatora wyjazdu
Organizator kolonii lub obozów, który rzeczywiście dba o bezpieczeństwo w różnych aspektach, wykupi również ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. Jeśli wydarzy się wypadek, bo np. opiekun nie dopilnuje dzieci, możesz żądać odszkodowania w ramach tej polisy. Wypłata pieniędzy z tego tytułu to dodatkowe zabezpieczenie, niezależne od wypłaty z NNW. Po wypadku rehabilitacja może być długa i kosztowna, stąd wykorzystanie wszystkich możliwości na pewno bardzo się przyda.
Jeśli organizator nie jest ubezpieczony, to roszczenie kierujemy bezpośrednio do niego. Jeśli posiada polisę OC, kontaktujemy się z ubezpieczycielem. Ubezpieczenie OC organizatora to także spokojny sen dla niego samego. W końcu nie wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć, a wypadki po prostu się zdarzają, nawet jeśli staramy się wszystko dopiąć na ostatni guzik.
Czytaj także: Bezpieczeństwo dzieci w sieci
Podsumowanie
- Organizator obozu lub kolonii dla dzieci powinien wykupić NNW dla uczestników.
- Zapytaj o sumę ubezpieczenia i jego warunki.
- Wykup polisę NNW, najlepiej sportową, jeśli to, co oferuje organizator to za mało.
- Zapytaj, czy organizator kolonii ma OC – to Twoje dodatkowe zabezpieczenie.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Kiedy dziecko pojawia się w Twoim życiu, zaczynasz doceniać wartość wolnego czasu i odpoczynku - od codziennej rutyny, pracy, osiedla oglądanego ciągle przez okno. Jednak wyjazd na wakacje już nie jest spontaniczny - to przemyślana wyprawa okupiona wieloma wieczorami obmyślania strategii. A dlaczego wszystko tak się pozmieniało? Bo teraz jedziesz na wakacje z dzieckiem.
W roku szkolnym na korytarzach, salach lekcyjnych i boiskach w całej Polsce dochodzi średnio do ok. 80 tysięcy wypadków. Większość z nich ma miejsce w podstawówkach. W tym przypadku sprawdzi się ubezpieczenie dziecka w szkole. Czy jest ono obowiązkowe i co obejmuje? Obalamy 5 mitów o ubezpieczeniu szkolnym, czyli popularnym NNW. Jak wybrać takie ubezpieczenie?
Ubezpieczenie dziecka w szkole nie jest obowiązkowe. Mimo to wielu rodziców opłaca składki, by w razie wypadku dziecka ubiegać się o odszkodowanie szkolne. Tylko czy zawsze jest to proste? Niestety nie. Przeczytaj, jak skutecznie uzyskać pieniądze z odszkodowania i jak wysoką kwotę możesz otrzymać!
Kto ma dzieci, ten liczy. Bo oprócz niezmierzonych pokładów miłości, dzieciaki pochłaniają też spory budżet. Każda dodatkowa gotówka w budżecie jest ważna. A taką można mieć z OC lub AC! Rodziny z jednym dzieckiem płacą średnio o 224 złote mniej. Przy dwójce dzieci koszt polisy spada aż o 268 złotych. Ubezpieczyciele preferują rodziny?
Pierwsze lata życia dziecka i edukacji żłobkowo-przedszkolnej to przeważnie seria nawracających chorób i problemów z tym związanych. Ile wydajemy na choroby dziecka? Ile kosztuje nas leczenie, wizyty lekarskie, a także nasza nieobecność w pracy? Sprawdzamy!
Zastanawiasz się nad dodatkową ochroną swojej pociechy? Słusznie! Codziennie zdarzają się nieszczęśliwe wypadki w placówkach oświatowych. Wielu rodziców nie wie, że najlepszym rozwiązaniem jest ubezpieczenie dziecka w przedszkolu, które ochroni Was przed skutkami takich zdarzeń. Sprawdź, na czym polega NNW przedszkolne.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.