Dziecko jedzie na obóz sportowy - jak je ubezpieczyć?

Aktualizacja:
pool-1227098_1920

Wysyłasz dziecko na obóz sportowy lub kolonie? Czy szkolne ubezpieczenie NNW wystarczy? Podpowiadamy, jak sprawdzić, czy organizator ma odpowiednie polisy i jak dodatkowo ubezpieczyć dziecko.

Ubezpieczenie dziecka

Jak sprawdzić organizatora wyjazdu dla dzieci?

Sprawdź, czy organizator kolonii lub obozu widnieje na stronie kuratorium oświaty i czy osoby, którym powierzasz opiekę nad dziećmi, mają niezbędne kwalifikacje i doświadczenie. To pierwszy krok. Jeśli dziecko wyjeżdża z biurem podróży, sprawdź, czy jest ono członkiem któregoś ze stowarzyszeń branżowych. Może to być ogólnopolska organizacja, taka jak Polska Izba Turystyki, bądź jedno ze stowarzyszeń regionalnych.

Dobrym źródłem informacji o firmach organizujących wyjazdy dla dzieci jest Internet. Spytaj również o zdanie innych rodziców, którzy korzystali z oferty danego podmiotu, np. w szkole czy klubie sportowym. Od nich dowiesz się więcej o opiekunach. A jeśli znasz opiekunów, trenerów, z którymi jedzie dziecko, z pewnością powierzysz im opiekę z większym zaufaniem.

Czytaj także: Ubezpieczenie dzieci na kolonii

Jak powinien być ubezpieczony organizator wyjazdu dla dzieci?

Większość organizatorów ma tylko NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, z którego odszkodowanie wypłaca się, kiedy np. dziecko złamie rękę albo dozna innego urazu. Wysokość odszkodowania zależy od sumy ubezpieczenia polisy NNW i wysokości procentowego uszczerbku na zdrowiu. Dopytaj organizatora, na jaką sumę ubezpieczył dzieci, dowiedz się też, jakie są warunki ubezpieczenia. Firmy często czynią tutaj spore oszczędności i wybierają najtańszą wersję ochrony, która w praktyce może okazać się iluzoryczna. Nawet jeśli w razie wypadku ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie, to może ono być bardzo małe.

Obóz sportowy? Konieczna dodatkowa polisa

Dlatego, zwłaszcza gdy dziecko jedzie na obóz sportowy, wykup mu indywidualnie dodatkową polisę albo sprawdź, czy ubezpieczenie szkolne jest na wyższą sumę. Może jest wystarczająca, a jeśli nie, pomyśl np. o ubezpieczeniu sportowym. Możesz je zawrzeć tylko na okres wyjazdu. Polisa sportowa lepiej ochroni dziecko, bo obejmuje wszelkie kontuzje, jakie mogą się zdarzyć w trakcie treningów. Nie przejmuj się, że dziecko normalnie nie uprawia sportów wyczynowo. Obóz sportowy w tym wypadku to właśnie wyczynowe treningi. W razie wypadku dostaniesz odszkodowanie z polisy wykupionej przez organizatora wyjazdu oraz z tej, którą sam kupiłeś.

Ubezpieczenie OC organizatora wyjazdu

Organizator kolonii lub obozów, który rzeczywiście dba o bezpieczeństwo w różnych aspektach, wykupi również ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. Jeśli wydarzy się wypadek, bo np. opiekun nie dopilnuje dzieci, możesz żądać odszkodowania w ramach tej polisy. Wypłata pieniędzy z tego tytułu to dodatkowe zabezpieczenie, niezależne od wypłaty z NNW. Po wypadku rehabilitacja może być długa i kosztowna, stąd wykorzystanie wszystkich możliwości na pewno bardzo się przyda.

Jeśli organizator nie jest ubezpieczony, to roszczenie kierujemy bezpośrednio do niego. Jeśli posiada polisę OC, kontaktujemy się z ubezpieczycielem. Ubezpieczenie OC organizatora to także spokojny sen dla niego samego. W końcu nie wszystko jesteśmy w  stanie przewidzieć, a wypadki po prostu się zdarzają, nawet jeśli staramy się wszystko dopiąć na ostatni guzik.

Czytaj także: Bezpieczeństwo dzieci w sieci

Ubezpieczenie dziecka

Podsumowanie

  • Organizator obozu lub kolonii dla dzieci powinien wykupić NNW dla uczestników.
  • Zapytaj o sumę ubezpieczenia i jego warunki.
  • Wykup polisę NNW, najlepiej sportową, jeśli to, co oferuje organizator to za mało.
  • Zapytaj, czy organizator kolonii ma OC – to Twoje dodatkowe zabezpieczenie.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
8 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej