NNW szkolne - jak wybrać właściwe ubezpieczenie dla dziecka?

Aktualizacja:
nnw szkolne

NNW szkolne to ubezpieczenie, które nie jest obowiązkowe, a jednak statystycznie, decyduje się na nie wielu rodziców. Jak wybrać dobre NNW i dlaczego polisa ubezpieczeniowa dziecka w wieku szkolnym ma tak różny zakres? Czy warto kupić w szkole, czy jednak sens ma ubezpieczenie się indywidualnie?

Wychowywanie dziecka w wieku szkolnym to wyzwanie zarówno dla rodziców jak i pedagogów. Przechodzenie etapów rozwoju dziecka od okresu dzieciństwa po wiek nastoletni do wczesnej dorosłości to najważniejszy czas w życiu człowieka. Jest to też czas czyhających niebezpieczeństw i wypadków. Zazwyczaj wtedy występują pierwsze bójki rówieśnicze w szkole, wypadki, choroby, złamania, czy  zwichnięcia podczas gier sportowych. Wiemy co może się wydarzyć. Przyjrzyjmy się, co w odpowiedzi na te „zdarzenia”, a ściślej następstwa nieszczęśliwych wypadków odpowiadają Towarzystwa Ubezpieczeniowe. Jakie oferty znajdziemy w ramach ubezpieczenia NWW w szkole?

NNW SZKOLNE – czy wszędzie tak samo?

W szkołach ubezpieczenia grupowe mają niską sumę i mały zakres ubezpieczenia. Odszkodowania są niewielkie. Nie zniechęca to rodziców i w większości opłacają NNW szkolne.  Kłopot zaczyna się dopiero wtedy, gdy dojdzie do wypadku. I nagle okazuje się, że złamana ręka naszego dziecka i  idąca za tym rehabilitacja to odszkodowanie w wysokości… 200 zł.  Nie wystarczy nawet na dwie wizyty u specjalisty, nie mówiąc już o pełnym leczeniu z pominięciem kolejek w państwowej służbie zdrowia.

Wniosek jest jeden. Pieniądze wydane na NWW zostały po prostu wyrzucone w błoto, a ochrona którą otrzymaliśmy była iluzoryczna. 

Oczywiście lepiej miej coś niż nic, ale jeśli już wydajemy pieniądze, dobrze wydać je z sensem.

NNW szkolne –  sprawdź jak tanio kupisz –  tutaj. 

NNW szkolne grupowo czy indywidualnie? 

Już na początku roku szkolnego rada rodziców wspólnie z dyrekcją szkoły powinna znaleźć najlepszą ofertę ubezpieczenia NNW,warto jednak pamiętać, że my jako rodzice wcale nie musimy z niej korzystać. Ubezpieczenie NWW szkolne jest nieobowiązkowe.

Oferty grupowe przedstawiane przez szkoły, mają jedną zasadniczą zaletę, a jest nią cena ubezpieczenia –  zwykle mieszcząca się w przedziale do 40 zł rocznie.

Dobre NNW szkolne czyli jakie?

Wybieramy oferty, które odpowiadają specyfice życia naszego dziecka. Jeżeli uprawia dużo sportu, wyjeżdża na zawody oferta powinna zawierać właśnie taki zakres ochrony.  Dobrze, aby ubezpieczenie zostało zawarte na cały rok, włączając w to okres wakacji oraz miejsca pobytu poza szkołą. Przy wyborze zwróćmy też uwagę na rodzaje świadczeń podstawowych chroniących przed skutkami trwałego uszkodzenia ciała lub śmierci.

CZYTAJ TAKŻE

Odszkodowanie dla dziecka z ubezpieczenia szkolnego. Jak się o nie ubiegać?

Ubezpieczenie dziecka – przegląd polis dostępnych na rynku

NNW w żłobku – jak wybrać odpowiednią polisę?

Ubezpieczenie przedszkolne – czy warto mieć NNW dla dzieci w przedszkolu?

Co obejmuje ubezpieczenie szkolne? 5 mitów o ubezpieczeniu dziecka w szkole

Pamiętajmy też,  że wartość maksymalnego odszkodowania równa się sumie ubezpieczenia. Oprócz odszkodowania możemy skorzystać z dodatkowych świadczeń. Świadczenia te to np. finansowanie rehabilitacji, zwrot kwot za pobyt w szpitalu, dofinansowanie prywatnych lekcji.

Przy wyborze oferty zawsze przeglądajmy warunki ubezpieczenia i wyłączenia. Jednym z podstawowych wyłączeń są wypadki spowodowane pod wpływem alkoholu, udział w bójkach z wyłączeniem obrony koniecznej oraz choroby, które występują nagle oraz zostały ujawnione dopiero w następstwie nieszczęśliwego wypadku lub z jego przyczyny.

W Polsce mamy 50 tysięcy szkół. I wniosek jest jeden. Niestety ubezpieczenia NWW proponowane przez placówki nie spełniają dobrze swojej funkcji. Jeśli jednak decydujemy się na wpłacenie pieniędzy na polisę NWW proponowaną przez szkołę przejrzyjmy dokładnie warunki ubezpieczenia. Miejmy świadomość zagrożeń jak i warunków ochrony jakie proponuje  dane towarzystwo ubezpieczeń.  Warto też rozejrzeć się dookoła. Na rynku jest wiele wartych uwagi ofert indywidualnych.

Ofertę ubezpieczenia NNW dla Twojego dziecka możesz uzyskać także TUTAJ. 

 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments