Jak działa i co daje ubezpieczenie NNW dla studenta?

Aktualizacja:
ubezpieczenie-nnw-studenta

Ubezpieczenie NNW to niewielki koszt, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę to, jak bardzo może pomóc w sytuacji, gdy dojdzie do uszczerbku na zdrowiu. Wypadki są niespodziewane i trudno je przewidzieć. Z tego powodu warto się zabezpieczyć, gdy jest taka możliwość. Do niedawna ubezpieczenie NNW w bardzo atrakcyjnej cenie kojarzyło się raczej z uczniami szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

Ubezpieczenie NNW student – czym jest?

Zanim zdecydujesz się na zakup odpowiedniej polisy NNW dla studenta, warto się dowiedzieć, na czym polega takie ubezpieczenie. 

Skrót NNW oznacza następstwa nieszczęśliwych wypadków. Ubezpieczenie ma zapewnić realne wsparcie finansowe w tego typu okolicznościach. Wypadki, złamania, konieczność hospitalizacji – takie rzeczy się zdarzają, a jednocześnie mogą nieść poważne następstwa w postaci drogiego leczenia, rehabilitacji czy uniemożliwienia dodatkowej pracy zarobkowej. Dobra polisa NNW dla studenta pozwoli otrzymać świadczenie odpowiadające procentowi uszczerbku na zdrowiu.

Ubezpieczenie na studiach jest dostępne na okres pełnego roku i w zasadzie można je wykupić w dowolnym momencie. Najważniejsze, aby mieć status czynnego studenta na uczelni publicznej lub prywatnej. Co ciekawe, obecne na rynku polisy pozwalają dobrać taką ochronę, która będzie odpowiadać indywidualnym oczekiwaniom młodych osób.

Jak wybrać ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków dla studenta?

Jaka polisa będzie właściwym wyborem? Nie ma na to jednej, uniwersalnej odpowiedzi, ponieważ każdy ma inne potrzeby. Są jednak wspólne elementy, które powinny zostać uwzględnione w ubezpieczeniu NNW dla studenta. Dobry pakiet będzie chronić nie tylko na terenie uczelni, lecz także poza nią. Powinien objąć wszelkie aktywności na zajęciach, ponieważ ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków dla studenta może być wymagane w czasie praktyk. 

Polisy proponowane bezpośrednio przez uczelnie zazwyczaj mają ograniczony zakres, a także niskie kwoty ubezpieczenia. Z tego powodu zakup ochrony NNW studenta bezpośrednio u ubezpieczyciela może wiązać się z lepszymi warunkami i relatywnie niskim kosztem. Składki zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych miesięcznie przy sumie ubezpieczenia przekraczającej nawet 100 tysięcy złotych.

Przeczytaj także: Przed czym chroni i co obejmuje ubezpieczenie NNW? 

Ubezpieczenie od NNW dla studenta – zakres

Najważniejszy w polisie NNW dla studenta jest zakres ubezpieczenia. Dobra polisa dla studenta powinna obejmować ochroną:

 • wszelkie uszkodzenia ciała;
 • uszczerbek na zdrowiu;
 • diagnostykę, w tym również na nowotwór;
 • wypadki, także w momencie wykonywania sportów wyczynowych (tutaj warto zapoznać się dokładnie z OWU);
 • pobyt w szpitalu i opiekę medyczną, obejmującą również transport medyczny;
 • śmierć w razie wypadku.

Są to podstawowe świadczenia, które powinna obejmować dobra polisa. Niektóre z TU rozszerzają je o nowe potrzeby – takie jak np. walka z cyberprzemocą. W obecnych czasach, gdy jesteśmy narażeni na zagrożenia z każdej strony, a w sieci spędzamy tak wiele czasu – jest to dobry krok ku bezpieczeństwu młodych ludzi.

Warto wiedzieć: polisę NNW dla studenta otrzyma osoba, która ma nie tylko status studenta, lecz także odpowiedni wiek. Graniczny to ukończenie 26. roku życia. 

Karta studencka

W świecie studenta czas na negocjacje i poszukiwanie ofert ubezpieczeniowych jest ograniczony. Z tego powodu na rynku znajdziesz karty, które łączą w sobie np. legitymację studencką, upoważnienie do zniżek i rabatów oraz ubezpieczenie. Można je zamówić w kilka chwil przez internet. Wystarczy, że wypełnisz wniosek i wpłacisz jednorazową składkę, co zdecydowanie ułatwia i skraca cały proces zawarcia umowy ubezpieczenia NNW studenta.

Ubezpieczenie w ramach poszczególnych kart oferują następujące znane na polskim rynku towarzystwa:

 • Euro 26 – UNIQA,
 • ISIC – Gothaer,
 • Planeta Młodych – TU Europa S.A.

Dlaczego warto pomyśleć o takim rozwiązaniu? Karty studenckie dają rabaty, zniżki i bonusy. Dzięki nim taniej kupisz prenumeratę czasopisma, kawę w topowej kawiarni, a nawet opłacisz czesne z 5-proc. upustem. Jeśli dodasz do tego ubezpieczenie, oferta będzie szczególnie atrakcyjna.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie zdrowotne po 26. roku życia – co musisz wiedzieć? 

Czy student ma ubezpieczenie zdrowotne?

Wielu młodych ludzi się zastanawia, czy student ma jakiekolwiek ubezpieczenie, np. zdrowotne. 

W świetle prawa każda osoba ucząca się ma ubezpieczenie zdrowotne, a tym samym prawo do ochrony zdrowia. Dotyczy to wizyt u lekarza rodzinnego, operacji, zabiegów czy rehabilitacji w ramach świadczeń NFZ. Niestety, na tym kończy się zakres takiego ubezpieczenia, a student nie może liczyć m.in. na odszkodowanie w razie wypadku. W wyborze odpowiedniej oferty dodatkowej polisy pomoże porównywarka ubezpieczeń zdrowotnych Punkta

Warto wiedzieć: każdy student ma prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Nie ma tutaj znaczenia, czy uczy się na uczelni publicznej, prywatnej, w trybie dziennym czy zaocznym. 

Sprawdź również, ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne dla osoby bez statusu studenta

Pytania i odpowiedzi

Czy student jest ubezpieczony od NNW?
Czy warto płacić ubezpieczenie NNW?
Co wchodzi w ubezpieczenie NNW?
Ile kosztuje ubezpieczenie NNW dla studenta?

Podsumowanie

 1. Ubezpieczenie NNW studenta chroni w razie nieprzewidzianych wypadków.
 2. Do ubezpieczenia może przystąpić każda osoba ze statusem studenta – zarówno uczelni prywatnej, jak i publicznej, która nie ukończyła 26 roku życia.
 3. Dobra polisa chroni także poza zajęciami oraz podczas uprawiania sportu.
 4. Ceny NNW dla studenta zaczynają się już od 20 zł za rok.
 5. Ubezpieczenie zdrowotne nie zapewnia odszkodowania w przypadku nieszczęśliwego wypadku.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej