Nie tylko dla uczniów! Ubezpieczenie NNW studenta w praktyce

Aktualizacja:
ubezpieczenie-nnw-studenta

Ubezpieczanie NNW to niewielki koszt, patrząc jak wiele może pomóc w sytuacji, gdy okaże się niezbędne. Wypadki są niespodziewane, spontaniczne i ciężko je przewidzieć. Stąd warto zabezpieczyć się, gdy jest taka możliwość. A jak widać po ofertach firm ubezpieczeniowych, tego typu polisy NNW zostały rozszerzone także o bardzo istotną grupę ludzi, jakimi są studenci.

Do tej pory ubezpieczenie NNW w bardzo atrakcyjnej cenie kojarzyło się raczej z uczniami szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Polisa NNW jest dostępna także dla osób, które kupują dedykowane ubezpieczenie na życie, podróży czy w pakiecie z ubezpieczeniem domu oraz pojazdu. A co ze studentami? Oni również mogą liczyć na odpowiednie rozwiązanie dostosowane do ich potrzeb, a także zasobności portfela.

Ubezpieczenie NNW dla studenta – czym jest?

Zanim zdecydujesz się na zakup odpowiedniej polisy NNW dla studenta, sprawdźmy, czym tak właściwie jest? Skrót NNW oznacza Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków, stąd w prosty sposób można rozszyfrować, że ubezpieczenie ma za zadanie oferować realne wsparcie finansowe w tego typu okolicznościach. Wypadki, złamania, konieczność hospitalizacji – takie rzeczy się zdarzają, a jednocześnie mogą nieść poważne następstwa w postaci drogiego leczenia, rehabilitacji czy uniemożliwienia dodatkowej pracy zarobkowej. Dobra polisa NNW dla studenta pozwoli otrzymać stosowne odszkodowanie (zależne od warunków), które pomoże „stanąć na nogi”.

Ubezpieczenie NNW studenta jest dostępne na okres pełnego roku i w zasadzie można je zakupić w dowolnym momencie. Najważniejsze jest, aby mieć status czynnego studenta na uczelni publicznej lub prywatnej. Co ciekawe – obecne polisy na rynku pozwalają dobrać taką ochronę, która będzie odpowiadać bardzo indywidualnym oczekiwaniom młodych osób i zapewnią jeszcze lepszą ochronę.

Co powinna zawierać dobra polisa NNW?

Jaka polisa będzie właściwym wyborem? Nie ma na to jednej i uniwersalnej odpowiedzi, ponieważ każdy ma inne potrzeby. Są jednak wspólne elementy, które powinny zostać uwzględnione w ubezpieczeniu NNW dla studenta. Dobry pakiet będzie chronić nie tylko na terenie uczelni, ale również w drodze czy w domu. Powinien objąć aktywności na zajęciach oraz poza nimi.

Polisy proponowane np. bezpośrednio przez uczelnie zazwyczaj mają ograniczony zakres, a także niskie kwoty ubezpieczenia. Dlatego czasami zakup ochrony NNW bezpośrednio u ubezpieczyciela może wiązać się z lepszymi warunkami i relatywnie niskim kosztem. Poza tym nie mówimy tutaj o horrendalnie wysokich kosztach, a składkach wynoszących po 20-25 zł miesięcznie przy sumie przekraczającej nawet 100 tysięcy złotych.

Ubezpieczenie NNW – student może na to liczyć!

Najważniejszy w polisie jest zakres ubezpieczenia. Jednak logiczne jest, że uczeń nie zawsze wie, co będzie dla niego dobre. Brak doświadczenia może okazać się przeszkodą, stąd warto skorzystać z poniższej ściągi. Dobra polisa dla studenta powinna obejmować ochroną:

 • wszelkie uszkodzenia ciała,
 • uszczerbek na zdrowiu,
 • diagnostykę, w tym również na nowotwór,
 • wypadki, także w momencie wykonywania sportów wyczynowych (tutaj warto zapoznać się dokładnie z OWU),
 • pobyt w szpitalu i opiekę medyczną, obejmującą również transport medyczny,
 • śmierć w razie wypadku.

Są to podstawowe świadczenia, które powinna obejmować dobra polisa. Niektóre z TU rozszerzają je o nowe potrzeby – jak walka z cyberprzemocą. W obecnych czasach, gdy jesteśmy narażeni na zagrożenia z każdej strony, a w sieci spędzamy tak wiele czasu – jest to dobry krok, ku bezpieczeństwu młodych ludzi.

Warto wiedzieć: Polisę NNW dla studenta otrzyma osoba, która ma status studenta, ale i odpowiedni wiek. Graniczny to ukończenie 26. roku życia.

Karta studencka

W świecie studenta czas na negocjacje i poszukiwanie ofert ubezpieczeniowych jest ograniczony. Dlatego znajdziesz na rynku karty, które łączą w sobie np. legitymację studencką, upoważnienie do zniżek i rabatów i właśnie ubezpieczenie. Można je zamówić szybko i przez internet. Wystarczy, że wypełnisz wniosek i wpłacisz jednorazową składkę, co zdecydowanie ułatwia i skraca cały proces zawarcia umowy ubezpieczenia.

Porównanie cen i zakresów ubezpieczenia w 3 popularnych kartach studenckich:

Karta studenckaZakres ubezpieczeniaCena
ISIC NNW Polskatrwały uszczerbek na zdrowiu – 20 000 zł, śmierć na skutek nieszczęśliwego wypadku – 10 000 zł, zwrot kosztów za zakup środków pomocniczych – 4000 zł, dzienne świadczenie szpitalne (40 zł, od 1 do 60 dnia pobytu w szpitalu, min. 10 dni)75 zł
Euro 26 Polskatrwały uszczerbek na zdrowiu – 20 000 zł, śmierć na skutek nieszczęśliwego wypadku – 10 000 zł, pobyt w szpitalu do 7 dni – 80 zł, pobyt w szpitalu powyżej 7 dni – 160 zł, zwrot kosztów w przypadku NNW – 2500 zł, OC – 80 000 zł 61 zł
Planeta Młodych Classic TAkoszty leczenia – 60 000 €, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej – 30 000 € śmierć będąca następstwem nieszczęśliwego wypadku – 7 000 zł 220 zł

Zapewne zastanowisz się przez chwilę, czy przypadkiem za „karcianym” ubezpieczeniem nie stoi niesprawdzona firma i czy przy wypłacie świadczenia nie okaże się, że dostaniesz wielkie zero złotych. Możemy Cię uspokoić. Ubezpieczenie, w ramach poszczególnych kart, oferują następujące, znane na polskim rynku towarzystwa:

Co jest dodatkowo zachęcające w tychże kartach dla studenckiego konsumenta? Rabaty, zniżki i bonusy rzecz jasna. Z kartą taniej kupisz prenumeratę czasopisma, kawę w topowej kawiarni, a nawet opłacisz czesne z 5% upustem. Jeśli dodasz do tego ubezpieczenie, to możesz stwierdzić, że ta karta jest Ci bliższa niż kupel z pokoju w akademiku.

Więcej o karcie Euro26 przeczytasz w: Zniżki i ubezpieczenie w jednym? Tak! Z Kartą Euro26 są na wyciągniecie ręki

Czy student ma ubezpieczenie zdrowotne?

Warto zadać sobie jeszcze jedno pytanie – czy student posiada jakiekolwiek ubezpieczenie, np. zdrowotne? Co prawda ciężko jest tutaj porównywać świadczenia w takim ubezpieczeniu do tego z polisy NNW, ale warto podjąć ten temat.

Otóż w świetle prawa – każda osoba ucząca się ma ubezpieczenie zdrowotne, a tym samym ma prawo do ochrony zdrowia. Dotyczy to wizyt u lekarza rodzinnego, operacji, zabiegów czy rehabilitacji w ramach świadczeń NFZ. Niestety na tym kończy się zakres takiego ubezpieczenia – żadnych dodatkowych świadczeń, jak np. odszkodowanie już nie jest możliwe.

Warto wiedzieć: Każdy student ma prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. Nie ma tutaj znaczenia czy uczy się na uczelni publicznej, prywatnej, w trybie dziennym lub zaocznym.

Czytaj także: Ubezpieczenie zdrowotne studenta – gdzie kupić i jak wybrać najlepszą polisę?

Pytania i odpowiedzi

Ile kosztuje ubezpieczenie NNW dla studenta?
Czy student ma ubezpieczenie zdrowotne?
Czy student jest ubezpieczony w NFZ?
Kiedy student traci prawo do ubezpieczenia zdrowotnego?

Podsumowanie

 1. Ubezpieczenie NNW studenta chroni w razie nieprzewidzianych wypadków.
 2. Do ubezpieczenia może przystąpić każda osoba ze statusem studenta – zarówno uczelni prywatnej, jak i publicznej, która nie ukończyła 26 roku życia.
 3. Dobra polisa chroni także poza zajęciami oraz podczas uprawiania sportu.
 4. Ceny NNW dla studenta zaczynają się już od 20 zł za rok.
 5. Ubezpieczenie zdrowotne nie zapewnia odszkodowania w przypadku nieszczęśliwego wypadku.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Ekspert ds. ubezpieczeń 
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments