Ataki hakerskie, bezprawne użycie danych czy zjawisko ich wycieku stają się powoli codziennością. W związku z tym rosną też nasze obawy o bezpieczeństwo wrażliwych danych. W obliczu zagrożeń cybernetycznych, jeszcze bardziej drżą firmy przetwarzające poufne informacje. Z myślą o nich stworzono produkt zajmujący się ich bezpieczeństwem, czyli ubezpieczenie ryzyk cybernetycznych.
Według danych opublikowanych przez Mentor S.A., w 1992 roku na świecie powstawało 100 GB danych dziennie. Sytuacja jest jednak dynamiczna i szacuje się, że aktualnie powstaje około 1000 GB danych na sekundę! To najlepiej obrazuje jak wielkie pole do popisu mają cyberprzestępcy. Naprzeciw im wychodzą towarzystwa ubezpieczeniowe oferując ubezpieczenie ryzyk cybernetycznych. Podobne polisy ma w swojej ofercie m.in. ERGO Hestia, Colonnade, Allianz czy PZU.
Ochrona przed cyberatakami: czy to ma sens?
Na początek małe doświadczenie. W wyszukiwarce internetowej wpisujemy hasło „wyciek danych”. Na pierwszy rzut oka widać, jak ogromna jest skala tego zjawiska. W styczniu 2018 roku szacowano, że w Polsce przy użyciu złośliwego oprogramowania przeprowadza się 971 ataków na godzinę. Ataki cybernetyczne zdarzają się coraz częściej i coraz bliżej nas. Ile poufnych danych wypłynęło w efekcie tych ataków? Ile firm padło ofiarą hakerów? W końcu – ile z nich nie zdaje sobie sprawy, że znalazło się na celowniku cyberprzestępców? Ubezpieczenie ryzyk cybernetycznych daje szansę na to, że takie pytania będziemy zadawać sobie coraz rzadziej.
Czytaj także: Play Ubezpieczenia: ubezpieczenie Utrata Danych. Czy to się sprawdzi?
Cyberataki: kto powinien się przed nimi chronić?
Ubezpieczenie ryzyk cybernetycznych zostało pomyślane jako produkt dla firm, które zbierają i przetwarzają jakiekolwiek dane. Ich utrata to nie tylko naruszenie reputacji firmy, ale przede wszystkim ogromne koszty odszkodowawcze dla poszkodowanych osób. Pierwszą odpowiedzią na postawione wyżej pytanie będzie: „wszyscy”. Są jednak pewne grupy, które są szczególnie narażone na ryzyka cybernetyczne, a skutki takiego zjawiska w ich przypadku mogą być bardzo przykre i kosztowne. Kiedy warto pomyśleć o ubezpieczeniu od ryzyk cybernetycznych? Prezentujemy kilka przykładowych opcji:
- Jeśli jesteś przedsiębiorcą oferującym usługi finansowe.
- Jeśli zajmujesz się branżą turystyczną, ochroną zdrowia, czy działalnością HR, gdzie dane są poufne, a ich wyciek stanowiłby naruszenie prawa.
- Jeśli działalność Twojej firmy opiera się na systemach informatycznych, jest zautomatyzowana i zarządzana przez oprogramowanie.
- Jeśli przechowywane dane stanowią tajemnicę przedsiębiorca, a ich wyciek mógłby narazić kogoś na szkodę.
Ubezpieczenie Cyber: kiedy się przyda?
Jedną z najpowszechniejszych sytuacji, w jakiej zbawieniem może okazać się ubezpieczenie od ryzyk cybernetycznych jest właśnie wspomniany wyżej wyciek danych w wyniku ataków hakerskich. Warto jednak wiedzieć, że ubezpieczenie cyber zapewnia także wsparcie w sytuacji zablokowania dostępu do systemów i danych, co może okazać się przydatne np. w sytuacji, gdy prowadzisz sklep internetowy, gdzie konieczna jest ciągła sprawność systemu. Ubezpieczenie to przyda się także w momencie uszkodzenia oprogramowania. Pamiętajmy, że klasyczne ubezpieczenie sprzętu i danych zapisanych na urządzeniach, chroni tylko od ich fizycznego zniszczenia. Nie zadziała ono w momencie kradzieży informacji przez hakerów. Ubezpieczenie ryzyk cybernetycznych zapewni także ochronę przed naruszeniem prywatności czy zakłóceniami w działaniu sieci.
Czytaj także: Jak działa i kto oferuje ubezpieczenie cyber?
Ubezpieczenie ryzyk cybernetycznych: co obejmuje?
Ubezpieczenie to chroni przedsiębiorstwa i ogranicza szkody w przypadku roszczeń związanych z ujawnieniem czy też utratą danych. Standardowe ubezpieczenie ryzyk cybernetycznych zapewnia też pokrycie konsekwencji finansowych w przypadku wycieku informacji handlowych. Bardzo często swoim zakresem obejmuje ono także pokrycie kosztów zarządzania kryzysowego, doradztwa, postępowania administracyjnego czy chociażby koszty śledztwa informatycznego.
Czytaj także: Sieć sklepów Home Depot kolejną ofiarą cyberataku
Podsumowanie
- W Polsce przy użyciu złośliwego oprogramowania przeprowadza się 971 ataków na godzinę. Skutkiem tego może być wyciek danych, informacji handlowych czy ich bezprawne użycie.
- Ubezpieczenie ryzyk cybernetycznych to produkt dla firm, które zbierają i przetwarzają jakiekolwiek dane. Ich utrata to nie tylko naruszenie reputacji firmy, ale przede wszystkim ogromne koszty odszkodowawcze dla osób, które w wyniku ataku doznały szkody.
- Ubezpieczenie cyber zapewnia wsparcie w sytuacji kryzysowej związanej z atakiem hakerskim, wyciekiem danym, zablokowaniem dostępu do systemów, czy uszkodzeniem oprogramowania.
- Polisa zapewniająca ochronę w przypadku cyberataków sprawdzi się m.in. w branży finansowej, e-commerce, turystycznej, telekomunikacyjnej, czy w służbie zdrowia.
- Ubezpieczenie obejmuje honoraria dotyczące np. kar administracyjnych, informatyki śledczej, świadczenia usług prawnych, ochrony reputacji firmy czy koszty odzyskania danych.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Najnowsze artykuły
Drugi kwartał 2024 roku to konsekwentny wzrost stawek za obowiązkowe OC. Sprawdź, w jakich lokalizacjach kierowcy mogli skorzystać z atrakcyjnych cen polis oraz jakie czynniki wpłynęły na kształtowanie się tych stawek. Przygotowana analiza zmian, które zachodzą na rynku, pozwoli lepiej zrozumieć aktualną sytuację i podjąć racjonalne decyzje dotyczące ubezpieczenia.
Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.
Czy wiesz, że w Polsce 17-latkowie mogli legalnie prowadzić samochód? Było to możliwe aż do 2003 roku, kiedy to wiek uprawniający do uzyskania prawa jazdy kategorii B został podniesiony do 18 lat. Teraz jednak, po niemal dwóch dekadach, Ministerstwo Infrastruktury rozważa ponowne obniżenie tej granicy.
Październik to pora, gdy w Polsce coraz bardziej daje się odczuć nadejście jesieni. Spadające liście, krótsze dni i chłodniejsze temperatury skłaniają do poszukiwania cieplejszych miejsc na odpoczynek. Jeśli planujesz jesienne wakacje, koniecznie sprawdź, gdzie warto się wybrać.
Internet jest nieodłączną częścią naszego codziennego życia. Jednak zarówno dzieci, jak i dorośli coraz częściej doświadczają negatywnych zjawisk, takich jak hejt online. Niestety problem ten narasta, a jego konsekwencje mogą być poważne – od uszczerbku na zdrowiu psychicznym po straty finansowe. Firmy ubezpieczeniowe dostrzegają tę potrzebę i odpowiadają na nią, wprowadzając ubezpieczenie od hejtu.
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.