Ubezpieczenie ryzyk cybernetycznych

Aktualizacja:
ubezpieczenie ryzyk cybernetycznych

Ataki hakerskie, bezprawne użycie danych czy zjawisko ich wycieku stają się powoli codziennością. W związku z tym rosną też nasze obawy o bezpieczeństwo wrażliwych danych. W obliczu zagrożeń cybernetycznych, jeszcze bardziej drżą firmy przetwarzające poufne informacje. Z myślą o nich stworzono produkt zajmujący się ich bezpieczeństwem, czyli ubezpieczenie ryzyk cybernetycznych.

Według danych opublikowanych przez Mentor S.A., w 1992 roku na świecie powstawało 100 GB danych dziennie. Sytuacja jest jednak dynamiczna i szacuje się, że aktualnie powstaje około 1000 GB danych na sekundę! To najlepiej obrazuje jak wielkie pole do popisu mają cyberprzestępcy. Naprzeciw im wychodzą towarzystwa ubezpieczeniowe oferując ubezpieczenie ryzyk cybernetycznych. Podobne polisy ma w swojej ofercie m.in. ERGO Hestia, Colonnade, Allianz czy PZU.

Ochrona przed cyberatakami: czy to ma sens?

Na początek małe doświadczenie. W wyszukiwarce internetowej wpisujemy hasło „wyciek danych”. Na pierwszy rzut oka widać, jak ogromna jest skala tego zjawiska. W styczniu 2018 roku szacowano, że w Polsce przy użyciu złośliwego oprogramowania przeprowadza się 971 ataków na godzinę. Ataki cybernetyczne zdarzają się coraz częściej i coraz bliżej nas. Ile poufnych danych wypłynęło w efekcie tych ataków? Ile firm padło ofiarą hakerów? W końcu – ile z nich nie zdaje sobie sprawy, że znalazło się na celowniku cyberprzestępców? Ubezpieczenie ryzyk cybernetycznych daje szansę na to, że takie pytania będziemy zadawać sobie coraz rzadziej.

Czytaj także: Play Ubezpieczenia: ubezpieczenie Utrata Danych. Czy to się sprawdzi?

Cyberataki: kto powinien się przed nimi chronić?

Ubezpieczenie ryzyk cybernetycznych zostało pomyślane jako produkt dla firm, które zbierają i przetwarzają jakiekolwiek dane. Ich utrata to nie tylko naruszenie reputacji firmy, ale przede wszystkim ogromne koszty odszkodowawcze dla poszkodowanych osób. Pierwszą odpowiedzią na postawione wyżej pytanie będzie: „wszyscy”. Są jednak pewne grupy, które są szczególnie narażone na ryzyka cybernetyczne, a skutki takiego zjawiska w ich przypadku mogą być bardzo przykre i kosztowne. Kiedy warto pomyśleć o ubezpieczeniu od ryzyk cybernetycznych? Prezentujemy kilka przykładowych opcji:

  • Jeśli jesteś przedsiębiorcą oferującym usługi finansowe.
  • Jeśli zajmujesz się branżą turystyczną, ochroną zdrowia, czy działalnością HR, gdzie dane są poufne, a ich wyciek stanowiłby naruszenie prawa.
  • Jeśli działalność Twojej firmy opiera się na systemach informatycznych, jest zautomatyzowana i zarządzana przez oprogramowanie.
  • Jeśli przechowywane dane stanowią tajemnicę przedsiębiorca, a ich wyciek mógłby narazić kogoś na szkodę.

Ubezpieczenie Cyber: kiedy się przyda?

Jedną z najpowszechniejszych sytuacji, w jakiej zbawieniem może okazać się ubezpieczenie od ryzyk cybernetycznych jest właśnie wspomniany wyżej wyciek danych w wyniku ataków hakerskich. Warto jednak wiedzieć, że ubezpieczenie cyber zapewnia także wsparcie w sytuacji zablokowania dostępu do systemów i danych, co może okazać się przydatne np. w sytuacji, gdy prowadzisz sklep internetowy, gdzie konieczna jest ciągła sprawność systemu. Ubezpieczenie to przyda się także w momencie uszkodzenia oprogramowania. Pamiętajmy, że klasyczne ubezpieczenie sprzętu i danych zapisanych na urządzeniach, chroni tylko od ich fizycznego zniszczenia. Nie zadziała ono w momencie kradzieży informacji przez hakerów. Ubezpieczenie ryzyk cybernetycznych zapewni także ochronę przed naruszeniem prywatności czy zakłóceniami w działaniu sieci.

Czytaj także: Jak działa i kto oferuje ubezpieczenie cyber?

Ubezpieczenie ryzyk cybernetycznych: co obejmuje?

Ubezpieczenie to chroni przedsiębiorstwa i ogranicza szkody w przypadku roszczeń związanych z ujawnieniem czy też utratą danych. Standardowe ubezpieczenie ryzyk cybernetycznych zapewnia też pokrycie konsekwencji finansowych w przypadku wycieku informacji handlowych. Bardzo często swoim zakresem obejmuje ono także pokrycie kosztów zarządzania kryzysowego, doradztwa, postępowania administracyjnego czy chociażby koszty śledztwa informatycznego.

Czytaj także: Sieć sklepów Home Depot kolejną ofiarą cyberataku

Podsumowanie

  1. W Polsce przy użyciu złośliwego oprogramowania przeprowadza się 971 ataków na godzinę. Skutkiem tego może być wyciek danych, informacji handlowych czy ich bezprawne użycie.
  2. Ubezpieczenie ryzyk cybernetycznych to produkt dla firm, które zbierają i przetwarzają jakiekolwiek dane. Ich utrata to nie tylko naruszenie reputacji firmy, ale przede wszystkim ogromne koszty odszkodowawcze dla osób, które w wyniku ataku doznały szkody.
  3. Ubezpieczenie cyber zapewnia wsparcie w sytuacji kryzysowej związanej z atakiem hakerskim, wyciekiem danym, zablokowaniem dostępu do systemów, czy uszkodzeniem oprogramowania.
  4. Polisa zapewniająca ochronę w przypadku cyberataków sprawdzi się m.in. w branży finansowej, e-commerce, turystycznej, telekomunikacyjnej, czy w służbie zdrowia.
  5. Ubezpieczenie obejmuje honoraria dotyczące np. kar administracyjnych, informatyki śledczej, świadczenia usług prawnych, ochrony reputacji firmy czy koszty odzyskania danych.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej