Punkta

Według danych opublikowanych przez Mentor S.A., w 1992 roku na świecie powstawało 100 GB danych dziennie. Sytuacja jest jednak dynamiczna i szacuje się, że aktualnie powstaje około 1000 GB danych na sekundę! To najlepiej obrazuje jak wielkie pole do popisu mają cyberprzestępcy. Naprzeciw im wychodzą towarzystwa ubezpieczeniowe oferując ubezpieczenie ryzyk cybernetycznych. Podobne polisy ma w swojej ofercie m.in. ERGO Hestia, Colonnade, Allianz czy PZU.

Ochrona przed cyberatakami: czy to ma sens?

Na początek małe doświadczenie. W wyszukiwarce internetowej wpisujemy hasło „wyciek danych”. Na pierwszy rzut oka widać, jak ogromna jest skala tego zjawiska. W styczniu 2018 roku szacowano, że w Polsce przy użyciu złośliwego oprogramowania przeprowadza się 971 ataków na godzinę. Ataki cybernetyczne zdarzają się coraz częściej i coraz bliżej nas. Ile poufnych danych wypłynęło w efekcie tych ataków? Ile firm padło ofiarą hakerów? W końcu – ile z nich nie zdaje sobie sprawy, że znalazło się na celowniku cyberprzestępców? Ubezpieczenie ryzyk cybernetycznych daje szansę na to, że takie pytania będziemy zadawać sobie coraz rzadziej

Cyberataki: kto powinien się przed nimi chronić?

Ubezpieczenie ryzyk cybernetycznych zostało pomyślane jako produkt dla firm, które zbierają i przetwarzają jakiekolwiek dane. Ich utrata to nie tylko naruszenie reputacji firmy, ale przede wszystkim ogromne koszty odszkodowawcze dla poszkodowanych osób. Pierwszą odpowiedzią na postawione wyżej pytanie będzie: „wszyscy”. Są jednak pewne grupy, które są szczególnie narażone na ryzyka cybernetyczne, a skutki takiego zjawiska w ich przypadku mogą być bardzo przykre i kosztowne. Kiedy warto pomyśleć o ubezpieczeniu od ryzyk cybernetycznych? Prezentujemy kilka przykładowych opcji:

  • Jeśli jesteś przedsiębiorcą oferującym usługi finansowe.
  • Jeśli zajmujesz się branżą turystyczną, ochroną zdrowia, czy działalnością HR, gdzie dane są poufne, a ich wyciek stanowiłby naruszenie prawa.
  • Jeśli działalność Twojej firmy opiera się na systemach informatycznych, jest zautomatyzowana i zarządzana przez oprogramowanie.
  • Jeśli przechowywane dane stanowią tajemnicę przedsiębiorca, a ich wyciek mógłby narazić kogoś na szkodę.

Ubezpieczenie Cyber: kiedy się przyda?

Jedną z najpowszechniejszych sytuacji, w jakiej zbawieniem może okazać się ubezpieczenie od ryzyk cybernetycznych jest właśnie wspomniany wyżej wyciek danych w wyniku ataków hakerskich. Warto jednak wiedzieć, że ubezpieczenie cyber zapewnia także wsparcie w sytuacji zablokowania dostępu do systemów i danych, co może okazać się przydatne np. w sytuacji, gdy prowadzisz sklep internetowy, gdzie konieczna jest ciągła sprawność systemu. Ubezpieczenie to przyda się także w momencie uszkodzenia oprogramowania. Pamiętajmy, że klasyczne ubezpieczenie sprzętu i danych zapisanych na urządzeniach, chroni tylko od ich fizycznego zniszczenia. Nie zadziała ono w momencie kradzieży informacji przez hakerów. Ubezpieczenie ryzyk cybernetycznych zapewni także ochronę przed naruszeniem prywatności czy zakłóceniami w działaniu sieci.

Ubezpieczenie ryzyk cybernetycznych: co obejmuje?

Ubezpieczenie to chroni przedsiębiorstwa i ogranicza szkody w przypadku roszczeń związanych z ujawnieniem czy też utratą danych. Standardowe ubezpieczenie ryzyk cybernetycznych zapewnia też pokrycie konsekwencji finansowych w przypadku wycieku informacji handlowych. Bardzo często swoim zakresem obejmuje ono także pokrycie kosztów zarządzania kryzysowego, doradztwa, postępowania administracyjnego czy chociażby koszty śledztwa informatycznego.