Gdzie kupić ubezpieczenie NNW motocyklisty? Czy warto?

Aktualizacja:
Jeździsz motocyklem? Pomyśl, czy kupić ubezpieczenie NNW motocyklisty

Polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) to produkt, który powinien szczególnie zainteresować motocyklistów – jak pokazują statystyki, ta grupa jest najbardziej narażona na kolizje drogowe.

Ubezpieczenie motocykla

Czy ubezpieczenie NNW motocyklisty jest obowiązkowe?

Fani motocykli i innych pojazdów jednośladowych – tak jak kierowcy samochodów czy ciężarówek – nie muszą korzystać z ubezpieczenia NNW. Obowiązkowe jest jedynie OC, ale o tym z pewnością już wiesz. Niezależnie od tego, warto z bliska przyjrzeć się ofercie NNW, nawet jeśli w ostatecznym rozrachunku nie zechcesz wykupić takiej polisy. Zachęcam również do przeczytania naszego artykułu dotyczącego uzyskiwania odszkodowania z OC sprawców wypadku – Odszkodowanie z OC.

Co daje NNW motocyklisty?

Przede wszystkim większy zakres ubezpieczenia, obejmujący sytuacje, w których to Ty będziesz sprawcą wypadku i jednocześnie odniesiesz w nim obrażenia. O odszkodowanie będziesz mógł starać się chociażby wtedy, gdy stracisz panowanie nad motocyklem, uderzysz w drzewo i w związku z tym doznasz uszczerbku na zdrowiu. Z własnego NNW możesz skorzystać również wtedy, gdy będzie Ci przysługiwało odszkodowanie z OC sprawcy – te ubezpieczenia się nie wykluczają.

Decydując się na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zyskujesz pewność, że w razie konieczności pobytu w szpitalu, długotrwałego leczenia czy rehabilitacji nie zostaniesz bez potrzebnych do tego środków finansowych. Niestety statystyki wypadków z udziałem motocyklistów pokazują, jak wiele z nich kończy się w klinikach i ośrodkach rehabilitacyjnych. Nie chcę nikogo straszyć, jednak jazda jednośladem do najbezpieczniejszych nie należy, zwłaszcza gdy dopiero rozpoczynasz przygodę z takim pojazdem. Jest to jeden z głównych argumentów, który powinien przekonać Cię do zainteresowania ubezpieczeniem NNW.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Jeśli już zdecydujesz się na wykupienie NNW dla motocyklisty, pamiętaj że to nie cena powinna przykuwać Twoją uwagę, przynajmniej nie w największym stopniu. Dużo ważniejszy jest zakres terytorialny ubezpieczenia, czyli to, w jakich krajach polisa będzie obejmować Cię ochroną. Przed podpisaniem umowy sprawdź, czy odszkodowanie będzie wypłacone np. gdy do wypadku dojdzie w innym kraju Unii Europejskiej lub poza terytorium Wspólnoty. Jeśli jesteś miłośnikiem dalekich podróży, szczególnie tych międzykontynentalnych, również powinieneś zadbać o swoje bezpieczeństwo – o to, aby zawarta umowa chroniła Cię także w dalekich krajach. Niedopatrzenie w tym zakresie może sporo kosztować – jeśli dojdzie do wypadku i potrzebne będą pieniądze na leczenie, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty, bo np. zdarzenie miało miejsce poza granicami Polski.

Co więcej, niektórzy ubezpieczyciele nie chcą wypłacać odszkodowań, jeśli doszło do wypadku na skutek kolizji drogowej spowodowanej przez innego uczestnika ruchu – twierdzą, że od tego jest OC, a nie NNW. Tutaj także radzę zachować czujność i przejrzeć wszystkie postanowienia umowy jeszcze przed jej podpisaniem.

Ile kosztuje NNW motocyklisty?

NNW nie jest drogim ubezpieczeniem. Dla przykładu Link4 oferuje polisę za 34 złote – dla wszystkich motocyklistów, niezależnie od rodzaju posiadanego pojazdu. Z kolei PZU proponuje polisę za 32 zł i również jest to stała kwota. Cena NNW będzie zatem oscylowała wokół kwoty 30-40 zł na rok.

Jaka jest wysokość odszkodowania z NNW?

Przeważnie 1% uszczerbku na zdrowiu odpowiada 1% sumy ubezpieczenia. Suma, na którą będziesz ubezpieczony, zależy oczywiście od zapisów umownych i w głównej mierze od tego, na ile zechcesz się ubezpieczyć. Przykładowo jeśli zdecydujesz się na wartość 10 000 zł, to za polisę zapłacisz kilkadziesiąt złotych, przy czym odszkodowanie w wysokości 1% będzie niewielkie, bo wyniesie raptem 100 zł. Jeśli podwyższysz sumę ubezpieczenia, wzrośnie także wartość odszkodowania, natomiast składka roczna będzie naprawdę niewiele większa, podwyżka będzie kilkuzłotowa.

Suma ubezpieczenia zależy także od wielkości ryzyka ubezpieczeniowego, a to w przypadku motocyklistów jest dosyć spore. Nie obawiaj się raczej odmowy ubezpieczenia z powodu posiadania motocyklu, jednak na naprawdę korzystne warunki polisy także nie powinieneś się nastawiać. Generalnie w ramach polisy NNW ze składką około 30 zł na rok ubezpieczysz się na kwotę około 15 000 zł. Zupełnie inaczej będzie w przypadku pakietów ubezpieczeniowych – towarzystwa oferują bowiem zestaw polis OC, AC oraz NNW. Jest to całkiem interesujące rozwiązanie, w jednej cenie dostajesz bowiem komplet potrzebnych ubezpieczeń i co więcej nie musisz szukać ofert wśród różnych ubezpieczycieli. Załatwianie formalności także staje się prostsze – jedna umowa i problem z głowy.

Ile umów ubezpieczenia NNW można mieć?

Polisa, a w zasadzie polisy NNW nie podlegają ograniczeniom ilościowym. Tym samym oznacza to, że możesz ubezpieczyć się w kilku towarzystwach i nikt nie będzie robił z tego tytułu problemów. Oczywiście wiąże się to z wydatkiem większej ilości pieniędzy, niemniej jednak w zamian otrzymujesz pewność, że Twoje ewentualne odszkodowanie będzie większe, niż gdybyś skorzystał z oferty tylko jednego ubezpieczyciela. Oczywiście wybór należy tylko do Ciebie.

Czytaj także: Ubezpieczenia komunikacyjne – jakie są ich rodzaje? Jak zgłaszać szkody?

Ubezpieczenie motocykla

Podsumowanie

  • Ubezpieczenie NNW dla motocyklisty jest ubezpieczeniem nieobowiązkowym, które zapewni Ci odszkodowanie za uszczernek na zdrowiu również wtedy, gdy Ty sam będziesz sprawcą wypadku.
  • Możesz mieć kilka polis NNW, dostaniesz odszkodowanie z każdej z nich.
  • Koszt ubezpieczenia NNW motocyklisty nie jest wysoki, kształtuje się bowiem w graniach 30 – 40 zł rocznie, niezależnie od parametrów motocykla.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Motocykl
Czy można kupić dobry motocykl turystyczny do 10 tys. zł?

Marzysz o długich, emocjonujących podróżach motocyklowych, ale niepokoi Cię ograniczony budżet? Nie martw się, na rynku jest wiele wartych polecenia jednośladów, które możesz nabyć za mniej niż 10 tys. zł. W tym artykule znajdziesz sześć wybranych przez nas propozycji, które zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z jazdy przy zachowaniu rozsądnych kosztów zakupu i ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.07.17  •  Podróże
Czy warto wykupić ubezpieczenie od podróży samolotem?

Podczas podróży samolotem mogą pojawić się niespodziewane komplikacje, m.in. opóźnienia, odwołane loty czy zagubiony bagaż. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia podróżnego, które może pokryć wiele nieprzewidzianych sytuacji, od zagubienia bagażu po koszty leczenia za granicą. Sprawdź, dlaczego warto rozważyć ubezpieczenie od podróży samolotem, co ono obejmuje i na co zwrócić uwagę.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej