NNW w żłobku - jak wybrać odpowiednią polisę?

Aktualizacja:
nnw żłobek

Bezpieczeństwo dziecka podczas pobytu w żłobku zapewnia placówka. Przepisy dotyczące zasad BHP są restrykcyjne. Wszędzie jednak gdzie jest człowiek, może pojawić się błąd. Chwila nieuwagi i wypadek gotowy. Posyłasz swoje dziecko do żłobka? Wykup polisę od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW). Ubezpiecz siebie i dziecko!

Ubezpieczenie NNW to polisa, która zapewnia wypłatę świadczeń i pomoc dla naszego dziecka w czasie rekonwalescencji po nieszczęśliwym wypadku lub chorobie, w tym wypadku w żłobku. Polisę możemy wykupić indywidualnie, bądź skorzystać z polisy grupowej, którą proponuje dyrekcja żłobka. Polisa zawierana za pośrednictwem placówki zwykle kosztuje kilkanaście złotych. Placówki podpisują umowy ubezpieczenia z towarzystwami ubezpieczeniowymi na preferencyjnych warunkach. Niestety decydując się na polisę wykupioną w żłobku rzadko mamy wpływ na zakres i sumę ubezpieczenia. Większość z nas nie przeczyta nawet OWU.

Na jakich warunkach jest zawierana zwykle polisa NNW w żłobku?

Zwykle jest to 10 000 zł czy 20 000 zł sumy ubezpieczenia, a to zdecydowanie za mało!

Niskie sumy ubezpieczenia to niskie wypłaty, szczególnie przy  małych urazach takich jak złamania lub zwichnięcia, a statystycznie to takim wypadkom najczęściej ulegają dzieci. Takie zabezpieczenie jest więc iluzoryczne i w praktyce, wielu rodziców nawet nie zawraca sobie głowy dochodzeniem odszkodowania, ponieważ wyniesie ono 100- 150 zł.

Wykupując polisę indywidualnie możemy dostosować ją do naszych potrzeb i znacznie zwiększyć zakres ochrony.

Czytaj także: Ubezpieczenie dziecka w szkole lub w przedszkolu – NNW szkole

Na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy ubezpieczenia NNW w żłobku?

Przede wszystkim czytamy OWU. Większość ofert w swoim zakresie obejmuje następstwa takie jak: śmierć dziecka, uszczerbek na zdrowiu spowodowany nieszczęśliwym wypadkiem, uszkodzenie ciała, choroby, pobyt w szpitalu, zwrot kosztów nabycia lub naprawy środków pomocniczych, zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji. To podstawa każdej umowy ubezpieczenia.

Dodatkowo przy podpisywaniu umowy sprawdźmy, czy ochroną ubezpieczenia objęte są następstwa nieszczęśliwych wypadków na całym świecie. Ten zapis chroni nas w razie, gdy wypadek nastąpi w drodze do żłobka lub w podróży. Omijajmy więc szerokim łukiem oferty, które swoim zakresem obejmują tylko wypadki dziecka do których doszło podczas pobytu w placówce.

Jak wygląda wypłata odszkodowań?

Do każdej umowy ubezpieczenia NNW dołączona jest tabela z procentowym udziałem uszczerbku na ciele. Procent uszczerbku równa się procentowi wypłaconego odszkodowania z polisy ubezpieczeniowej. Tabela powinna zostać dołączona do umowy.

CZYTAJ TAKŻE

Odszkodowanie dla dziecka z ubezpieczenia szkolnego. Jak się o nie ubiegać?

Ubezpieczenie dziecka – przegląd polis dostępnych na rynku

Ubezpieczenie przedszkolne – czy warto mieć NNW dla dzieci w przedszkolu?

Co obejmuje ubezpieczenie szkolne? 5 mitów o ubezpieczeniu dziecka w szkole

Warto spojrzeć również na procedurę wypłaty świadczenia. W wielu wypadkach można już wszystko załatwić przez internet i takie rozwiązanie jest wygodne!

Dodatkowe elementy polisy NNW w żłobku warte uwagi

Dobra ( ale także uczciwie stwierdźmy – droższa) polisa NNW może być wzbogacona o inne elementy. Są to:

  • Zwrot kosztów leczenia. Tutaj zwracana jest kwota za każdy dzień pobytu w szpitalu. Towarzystwa  Ubezpieczeniowe ustalają  limity pobytu w szpitalu, a świadczenia wpłacane są po pobycie
  • Odszkodowanie w razie śmierci rodzica
  • Wybierając dodatkowy zakres ochrony możemy  również skorzystać z pomocy assistance. Obejmuje ona wizyty lekarskie, wizyty pielęgniarskie, łóżko szpitalne dla rodzica, transport z osobą towarzyszącą do placówki.

Podsumowując: polisa wykupiona za pośrednictwem żłobka to kwota dużo niższa rzędu kilkunastu – kilkudziesięciu złotych.

Warto podkreślić, że wykup tej polisy jest nieobowiązkowy dla rodzica. Rodzic może ubezpieczyć indywidualnie siebie i swoje dziecko podczas pobytu w żłobku. Może też zdecydować, że takiego ubezpieczenia nie chce. 

Ile kosztuje NNW dla dziecka w żłobku?

Kwoty za polisy indywidualne wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.   Można korzystać z kilku polis jednocześnie. Wypłata z NNW żłobkowego nie wyklucza ubiegania się o odszkodowanie z polisy OC żłobka, czy ubezpieczenia w pracy zawartego na rodzinę.

Podsumowanie

  1. NNW dla dziecka jest ubezpieczeniem nieobowiązkowym, ale wartym uwagi
  2. Zwykle rodzice zawierają umowę ubezpieczenia NNW w żłobku/przedszkolu/szkole, gdzie uczęszcza dziecko
  3. Umowy zawierane za pośrednictwem placówek są zwykle atrakcyjne cenowo, ale zapewniają niski zakres ochrony
  4. NNW może być ubezpieczeniem bardzo kompleksowym, które wesprze rodzinę nie tylko w razie wypadku dziecka, ale także choroby dziecka - może zawierać np. świadczenie szpitalne, czy pomoc w rodzaju assistance


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej
Kolizja na drodze - jak napisać oświadczenie wzór
2018.03.28  •  Podróże
Stłuczka? Pobierz oświadczenie sprawcy kolizji drogowej i nie martw się więcej! [WZÓR PDF]

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Czytaj więcej