Ubezpieczenie na ferie - koszt, co warto wiedzieć?

Aktualizacja:
ubezpieczenie na ferie

Już niedługo pierwsi uczniowie wyjadą na ferie zimowe. Część z nich będzie spędzała je aktywnie. W takich przypadkach warto kupić ubezpieczenie turystyczne. Dlaczego jest ono istotne? Ile kosztuje ubezpieczenie na ferie i co jeszcze warto wiedzieć?

Dla dzieci i młodzieży z kilku województw ferie zimowe zaczynają się już w połowie stycznia. To tak naprawdę ostatni moment na przygotowania do ferii zimowych. O czym trzeba pamiętać oprócz ubrań, sprzętu sportowego, kieszonkowego i podręcznych drobiazgów? Oczywiście o bezpieczeństwie.

Ubezpieczenie szkolne na ferie?

Każdy uczeń jest (lub powinien być) objęty tzw. ubezpieczeniem szkolnym. Może ono być grupowe lub indywidualne. Pierwszym krokiem powinno być zatem sprawdzenie jego zakresu pod kątem ochrony podczas ferii. Sprawdzić trzeba czy uczeń jest chroniony tylko w szkole czy także poza nią oraz jaka jest wysokość świadczeń. Trzeba jednak pamiętać, że ubezpieczenie szkolne chroni zwykle jedynie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Oznacza to, że jego zakres może być niewystarczający, zwłaszcza w przypadku jeśli podczas wyjazdu przewidziany jest wypoczynek aktywny – np. zajęcia na stoku z instruktorem narciarskim czy zimowe treningi biegowe. W takim przypadku trzeba pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym.

Ubezpieczenie turystyczne na ferie

Mimo tego, że w przypadku wyjazdu zorganizowanego cała grupa jest ubezpieczona, warto kupić też polisę indywidualną. Dziecko, dla którego wykupimy ubezpieczenie turystyczne chronione jest nie tylko od następstw nieszczęśliwych wypadków ale też w zakresie odpowiedzialności cywilnej (co może się przydać np. w przypadku zniszczenia sprzętu narciarskiego należącego do innej osoby). Ubezpieczenie turystyczne zapewnia też odszkodowanie w przypadku zniszczenia sprzętu sportowego należącego do małego narciarza. O wykupieniu ubezpieczenia turystycznego trzeba pamiętać zwłaszcza w przypadku kiedy nasza pociecha wyjeżdża na narty za granicę. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że za granicą poszkodowany obciążany jest kosztami akcji ratunkowej (płatna jest pomoc medyczna na miejscu, transport do szpitala, hospitalizacja czy transport medyczny do Polski), nie mówiąc już o ewentualnych kosztach leczenia.

W przypadku wyjazdu na ferie za granicę do jednego z krajów europejskich warto też młodemu podróżnikowi wyrobić kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Trzeba ją jednak traktować tylko jako dodatek do ubezpieczenia turystycznego.EKUZ – jako dodatek do ubezpieczenia

Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że z EKUZ można korzystać tylko w placówkach państwowych (może ich nie być w miejscowościach turystycznych, zwłaszcza tych niewielkich – w razie wypadku, złamania nogi czy innego urazu trudno jechać 50 km do najbliższego państwowego szpitala), a po drugie, w niektórych krajach, w których stosowane są dopłaty do kosztów leczenia (np. we Francji) nie zagwarantuje ona bezpłatnego leczenia.

EKUZ nie pokrywa również kosztów tranasportu medycznego do kraju, a te koszty bywają niebagatelne i często sięgają nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Co obejmuje ubezpieczenie szkolne dziecka? 5 najczęstszych mitów o polisie

Podsumowanie

  1. Szkolne ubezpieczenie NNW może być niewystarczające w przypadku wyjazdu na ferie
  2. Kupując dla dziecka ubezpieczenie turystyczne na ferie warto rozszerzyć je o ubezpieczenie sprzętu narciarskiego jeśli taki sport będziemy uprawiać
  3. Ubezpieczenie turystyczne jest szczególnie ważne w przypadku wyjazdu na ferie za granicę, powinno ono zawierac koszty ratownictwa i możliwie dużą sumę kosztów leczenia
  4. Dodatkiem do ubezpieczenia turystycznego może być EKUZ -  warto kartę wyrobić, ale należy przy tym pamiętać, że nie jest ona alternatywą dla ubezpieczenia turystycznego, ze względu na zakres .


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Jak oblicza się amortyzację samochodu?

Samochód to dla wielu przedsiębiorców podstawa prowadzenia działalności gospodarczej. Z tytułu posiadania auta można dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Dowiedz się, na czym polega amortyzacja samochodu osobowego i jak się ją oblicza.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Samochód
Kategorie pojazdów – rodzaje i przepisy 

Samochód na stałe wpisał się w codzienność większości Polaków. Po drogach poruszają się jednak nie tylko auta kategorii B. W kraju wprowadzono również inne rodzaje pojazdów. Dowiedz się, jakie są kategorie homologacyjne pojazdów.

Czytaj więcej
2023.11.20  •  Dom
Ile kosztuje ubezpieczenie lokalu użytkowego i czy trzeba je wykupić?

Lokal użytkowy to w wielu przypadkach podstawa prowadzenia biznesu. Może go stanowić magazyn czy biuro. Jeśli na prowadzenie działalności gospodarczej przeznaczasz co najmniej 50 procent powierzchni nieruchomości, możesz wykupić dedykowane ubezpieczenie lokalu użytkowego. Sprawdź, jak działa taka polisa.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC w październiku 2023 r. Comiesięczny ranking ubezpieczeń

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z września 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej