Ubezpieczenie na ferie - koszt, co warto wiedzieć?

Aktualizacja:
ubezpieczenie na ferie

Już niedługo pierwsi uczniowie wyjadą na ferie zimowe. Część z nich będzie spędzała je aktywnie. W takich przypadkach warto kupić ubezpieczenie turystyczne. Dlaczego jest ono istotne? Ile kosztuje ubezpieczenie na ferie i co jeszcze warto wiedzieć?

Dla dzieci i młodzieży z kilku województw ferie zimowe zaczynają się już w połowie stycznia. To tak naprawdę ostatni moment na przygotowania do ferii zimowych. O czym trzeba pamiętać oprócz ubrań, sprzętu sportowego, kieszonkowego i podręcznych drobiazgów? Oczywiście o bezpieczeństwie.

Ubezpieczenie szkolne na ferie?

Każdy uczeń jest (lub powinien być) objęty tzw. ubezpieczeniem szkolnym. Może ono być grupowe lub indywidualne. Pierwszym krokiem powinno być zatem sprawdzenie jego zakresu pod kątem ochrony podczas ferii. Sprawdzić trzeba czy uczeń jest chroniony tylko w szkole czy także poza nią oraz jaka jest wysokość świadczeń. Trzeba jednak pamiętać, że ubezpieczenie szkolne chroni zwykle jedynie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Oznacza to, że jego zakres może być niewystarczający, zwłaszcza w przypadku jeśli podczas wyjazdu przewidziany jest wypoczynek aktywny – np. zajęcia na stoku z instruktorem narciarskim czy zimowe treningi biegowe. W takim przypadku trzeba pomyśleć o ubezpieczeniu turystycznym.

Ubezpieczenie turystyczne na ferie

Mimo tego, że w przypadku wyjazdu zorganizowanego cała grupa jest ubezpieczona, warto kupić też polisę indywidualną. Dziecko, dla którego wykupimy ubezpieczenie turystyczne chronione jest nie tylko od następstw nieszczęśliwych wypadków ale też w zakresie odpowiedzialności cywilnej (co może się przydać np. w przypadku zniszczenia sprzętu narciarskiego należącego do innej osoby). Ubezpieczenie turystyczne zapewnia też odszkodowanie w przypadku zniszczenia sprzętu sportowego należącego do małego narciarza. O wykupieniu ubezpieczenia turystycznego trzeba pamiętać zwłaszcza w przypadku kiedy nasza pociecha wyjeżdża na narty za granicę. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że za granicą poszkodowany obciążany jest kosztami akcji ratunkowej (płatna jest pomoc medyczna na miejscu, transport do szpitala, hospitalizacja czy transport medyczny do Polski), nie mówiąc już o ewentualnych kosztach leczenia.

W przypadku wyjazdu na ferie za granicę do jednego z krajów europejskich warto też młodemu podróżnikowi wyrobić kartę EKUZ, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Trzeba ją jednak traktować tylko jako dodatek do ubezpieczenia turystycznego.EKUZ – jako dodatek do ubezpieczenia

Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że z EKUZ można korzystać tylko w placówkach państwowych (może ich nie być w miejscowościach turystycznych, zwłaszcza tych niewielkich – w razie wypadku, złamania nogi czy innego urazu trudno jechać 50 km do najbliższego państwowego szpitala), a po drugie, w niektórych krajach, w których stosowane są dopłaty do kosztów leczenia (np. we Francji) nie zagwarantuje ona bezpłatnego leczenia.

EKUZ nie pokrywa również kosztów tranasportu medycznego do kraju, a te koszty bywają niebagatelne i często sięgają nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Co obejmuje ubezpieczenie szkolne dziecka? 5 najczęstszych mitów o polisie

Podsumowanie

  1. Szkolne ubezpieczenie NNW może być niewystarczające w przypadku wyjazdu na ferie
  2. Kupując dla dziecka ubezpieczenie turystyczne na ferie warto rozszerzyć je o ubezpieczenie sprzętu narciarskiego jeśli taki sport będziemy uprawiać
  3. Ubezpieczenie turystyczne jest szczególnie ważne w przypadku wyjazdu na ferie za granicę, powinno ono zawierac koszty ratownictwa i możliwie dużą sumę kosztów leczenia
  4. Dodatkiem do ubezpieczenia turystycznego może być EKUZ -  warto kartę wyrobić, ale należy przy tym pamiętać, że nie jest ona alternatywą dla ubezpieczenia turystycznego, ze względu na zakres .


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.01.07
Ubezpieczenie domu i mieszkania – na jakie koszty się przygotować?

Ubezpieczenie nieruchomości to nie tylko ochrona przed zagrożeniami czy wydarzeniami losowymi, ale przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Wiele osób zastanawia się, ile kosztuje polisa i jakie czynniki wpływają na jej cenę. Przyjrzymy się temu zagadnieniu i postaramy odpowiedzieć na pytanie „ile kosztuje ubezpieczenie domu/mieszkania?”.

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tysięcy – ile kosztuje i czy może stanowić koszt firmowy?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup auta o wartości powyżej 150 tys. złotych. W przypadku samochodu o tak wysokiej wartości, poza ubezpieczeniem OC, warto pomyśleć również o polisie AC. Jednak ubezpieczenie samochodu powyżej 150 tys. złotych może być przedmiotem pewnych ograniczeń podatkowych. Spra.wdź o czym pamiętać

Czytaj więcej
2024.01.07  •  Samochód
Normy emisji spalin dla samochodów osobowych

Normy emisji spalin są kluczowymi regulacjami, które określają dopuszczalne poziomy emisji zanieczyszczeń dla pojazdów samochodowych. W Europie obowiązują normy Euro, które mają na celu ograniczenie negatywnego wpływu transportu drogowego na środowisko i zdrowie publiczne.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC luty 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej