Punkta

Od 2016 roku ceny ubezpieczeń znacząco poszły w górę. W ciągu zaledwie 12 miesięcy średni koszt składki wzrósł z 659 złotych, do aż 1024 złotych. Co więcej, ceny polis OC w roku 2017, choć już w mniejszym tempie, wciąż rosną. W jaki sposób wyliczana jest składka ubezpieczenia?

Przede wszystkim brane są pod uwagę dane podawane przez właściciela pojazdu. Na ich podstawie wyliczane jest ryzyko ubezpieczeniowe. Dlatego ubezpieczycieli interesuje nie tylko miejsce zamieszkania, liczba zniżek czy dane techniczne Twojego auta. Pytają również o to, ile kilometrów planujesz przejechać w ciągu roku.

Deklarowany przebieg, w jaki sposób wpływa na ceny OC?

Jednym z pytań zawartych w formularzu ubezpieczeniowym jest wskazanie planowanego rocznego przebiegu w kilometrach. W jaki sposób ta deklaracja wpływa na cenę polisy OC? Sprawdziliśmy to na przykładzie 37-letniego kawalera z Poznania, który ma 60% zniżek na OC i chciałby ubezpieczyć Forda Mondeo z 2012 roku z 2-litrowym, benzynowym silnikiem.

CZYTAJ TAKŻE

Najtańsze OC – Porównanie cen ubezpieczycieli w polskich miastach [RAPORT]

8 błędów, których powinieneś unikać, jeśli chcesz kupić tanie ubezpieczenie OC

5 rzeczy, od których zależy, czy będziesz mieć tanie OC

Okazuje się, że jeśli deklarowany przez niego przebieg wynosiłby nie więcej niż 10 tys. km rocznie, musiałby on zapłacić za OC 712 złotych. Gdyby chciał pokonać w ciągu 12 miesięcy pomiędzy 10 a 15 tys. km, jego składka wzrosłaby do 732 złotych. Kolejne 5 tys. km to wzrost o 32 złote. Jeśli nasz modelowy kierowca chce przejechać w najbliższym roku 20 tys. km lub więcej, wówczas cena za roczną polisę OC wynosiłaby już 801 złotych.

Jak deklarowany roczny przebieg wpływa na ceny OC

Deklarowany roczny
przebieg
Cena OC
<10 tys. km712 zł
10-15 tys. km732 zł
15-20 tys. km764 zł
>20 tys. km801 zł

Różnica zaledwie 10 tys. kilometrów w deklarowanym rocznym przebiegu może podnieść składkę ubezpieczenia OC nawet o 89 złotych, czyli w tym przypadku o 12,5%. Z czego to wynika? – Ustalając cenę składki, firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę ryzyko wystąpienia kolizji. Im większy przebieg, tym rosną szanse na stłuczkę. Dlatego też kierowcy deklarujący pokonanie w ciągu roku większego dystansu, otrzymują propozycje wyższych składek OC – tłumaczy Ewa Olczak, doradca ds. obsługi klienta Punkta, dawniej mfind.pl

Przejechałem więcej, niż zadeklarowałem – co teraz?

W tym momencie pewnie zastanawiasz się nad zadeklarowaniem niższego przebiegu, aby uzyskać bardziej atrakcyjną cenę składki. No właśnie, tylko co wtedy, gdy okaże się, że pokonany przez Ciebie dystans jest znacznie większy, niż podany w formularzu?

wpływ deklarowanego przebiegu na cenę OC

Pamiętajmy, że jest to tylko deklarowany przebieg, zatem w sytuacji, gdy pod koniec okresu ubezpieczeniowego okaże się, że będzie on wyższy od zadeklarowanego, składka na kolejny okres wzrośnie, zwłaszcza jak zostajesz u tego samego ubezpieczyciela. W trakcie trwania umowy składka nie powinna ulec zmianie. – wyjaśnia Urszula Borowiecka, ekspert ds. ubezpieczeń Punkta, dawniej mfind.pl.