Punkta

Jeśli zdarza Ci się zawierać umowę ubezpieczenia w ciemno, przedłużać polisę z przyzwyczajenia albo kupować pakiet produktów, bo po prostu wierzysz doradcom, to znaczy, że prawdopodobnie jesteś jednym z tysięcy klientów, którzy tracą pieniądze i o tym nie wiedzą, albo plują sobie w brodę, gdy muszą pokryć straty z własnej kieszeni.

Dlaczego warto się ubezpieczać?

Dlatego, że przemyślany zakup polisy pomoże zapewnić Ci finansową swobodę działania w razie zdarzenia, które pozbawi Cię auta, dachu nad głową czy gotówki. Ciężar konsekwencji takiego zdarzenia przenosisz na ubezpieczyciela. 

Czy wiesz, że…

  • Ubezpieczenie nie jest inwestycją. Bywa sprzedawane jako produkt inwestycyjny, co nie oznacza bynajmniej, że przynosi korzyści finansowe. Ubezpieczenie ma pełnić funkcję ochronną a nie oszczędnościową. 
  • Niektóre ubezpieczenia są obowiązkowe, np. OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Większość ubezpieczeń jest jednak dobrowolna i może być dostosowana do Twoich oczekiwań. To m.in. ubezpieczenia autocasco, NNW. Jeśli jednak nie chcesz dodatkowego ubezpieczenia poza OC, nie musisz go kupować. 
  • Zasada ograniczonego zaufania jest dobrą metodą weryfikacji ofert. Można opierać się na tym, co oferuje doradca, natomiast samodzielne sprawdzenie warunków u innych ubezpieczycieli nauczy Cię wyłapywania niuansów w umowie.
  • Korzystanie z porównywarek ofert zaoszczędza Twój czas, bo daje Ci możliwość zestawienia ofert różnych ubezpieczycieli. Możesz wybrać taką, która będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia.
  • Wszystkie ubezpieczenia dobrowolne mają określony zakres ochrony, to znaczy że pewnych sytuacji mogą nie obejmować. Może się okazać, że polisa na mieszkanie, którą przedłużasz od kilku lat, nie obejmuje wartości zabytkowej kolekcji znaczków po dziadku. To ważne, aby podczas poszukiwania ubezpieczenia jasno określić, na czym najbardziej Ci zależy.
  • Czytaj OWU i dopytuj, za co właściwie płacisz. To długi dokument, zwykle napisany drobnym drukiem, dlatego jego lektura wymaga włożenia sporego wysiłku. Ten czas zainwestowany w uważne zapoznanie się w Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia może się bardzo opłacić.
  • Szukanie oszczędności przez zatajenie lub ubarwienie danych, aby uzyskać niższą składkę, może okazać się zgubne. Jak dojdzie do szkody i wyjdzie, że podałeś nieprawdziwe informacje, ubezpieczyciel przeliczy Ci składkę i będziesz musiał dopłacić. Nie warto podawać nieprawdziwych danych!
  • Masz prawo mieć wątpliwości co do przedstawianej oferty. Pytaj, wyjaśniaj, doprecyzowuj pojęcia, co do których nie jesteś pewny. Umowa, którą zawierasz z ubezpieczycielem, musi być dla Ciebie jasna!

Zobacz, co jeszcze na temat podstawowej wiedzy o ubezpieczeniach pisze Doradca.tv Tomasz Jaroszek. A jeśli wolisz oglądać, Tomek przygotował też film:

Zapraszamy!