Czy towarzystwo ubezpieczeniowe ma znaczenie przy wyborze OC?

Aktualizacja:
ubezpieczenie oc a towarzystwo ubezpieczeniowe

Ubezpieczenie OC to obowiązkowa polisa dla właścicieli pojazdów mechanicznych. Dzięki obowiązkowemu ubezpieczeniu poszkodowani w wypadku mogą liczyć na sprawne pokrycie wyrządzonych szkód, a sprawcy nie muszą płacić wysokich odszkodowań z własnej kieszeni. Klienci mają różne opinie na temat poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych, ale czy faktycznie towarzystwo powinno mieć znaczenie przy wyborze OC?

 

OC chroni interesy zarówno poszkodowanego jak i sprawcy.

Na co zwrócić uwagę, kupując polisę OC? Czy towarzystwo ubezpieczeniowe, które wybierzemy wpływa na zakres ubezpieczenia? Wyjaśniamy w artykule.

Co wchodzi w zakres ubezpieczenia OC?

OC jest ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej, co ważne jest przypisane do pojazdu, a nie do jego właściciela. W ten sposób chroniona jest każda osoba, która w czasie jazdy wyrządziła szkodę osobie trzeciej. Szkoda jest tutaj rozumiana nie tylko jako uszkodzenie innego auta, ale również uszczerbek na zdrowiu a nawet spowodowanie śmierci innego człowieka. OC obowiązuje podczas jazdy, postoju, załadowywania lub rozładowywania pojazdu czy wsiadania lub wysiadania z niego.

Wyłączenia w polisie OC

Istnieje kilka sytuacji, w których towarzystwo ubezpieczeniowe może odmówić wypłaty odszkodowania. Najważniejsze z nich to umyślne spowodowanie szkody oraz jazda pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających, jak narkotyki.

W takich wypadkach kierowca zostanie najprawdopodobniej obciążony kosztami odszkodowania. Warto przy tym zauważyć, że kwoty odszkodowań w przypadku uszczerbku na czyimś zdrowiu mogą wynosić nawet kilka milionów złotych.

Zakres OC jest określony ustawowo

To bardzo ważna wiadomość. Zakres ochrony, którą zapewnia OC jest ustalony odgórnie, towarzystwa ubezpieczeniowe niczego tutaj samodzielnie nie ustalają. Nie ma więc możliwości, że towarzystwo X oferuje lepsze OC niż Y.

Oznacza to także, że nie musisz porównywać ofert towarzystw ubezpieczeniowych pod kątem zakresu ochrony – wszędzie jest taki sam.

Czy towarzystwo ubezpieczeniowe ma znaczenie przy wyborze OC? 

Czy towarzystwo ubezpieczeniowe ma znaczenie przy wyborze OC, skoro jego zakres jest określony ustawowo? Czym ubezpieczyciele mogą się różnić między sobą?

Odpowiedź jest prosta – ceną i ofertami dodatkowymi. Skoro towarzystwa ubezpieczeniowe nie mogą między sobą rywalizować zakresem ochrony, robią to za pomocą ceny i atrakcyjnych bonusów lub zestawów pakietowych.

Kierowcy o różnej historii, wieku, miejscu zamieszkania oraz marce samochodu mogą znaleźć tańsze i droższe oferty polis w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego, które wybiorą.

Wielu ubezpieczycieli proponuje OC w pakiecie z AC w korzystnej cenie i tym próbuje zachęcić potencjalnych klientów.

Jeżeli szukasz właśnie ubezpieczenia, skorzystaj najlepiej z porównywarki cenowej, która na podstawie kilku danych wyświetli Ci najlepsze dla Ciebie cenowo oferty. Za OC nie ma sensu przepłacać. 

 

 

Podsumowanie

  1. Ubezpieczenie OC to obowiązkowa polisa dla właścicieli pojazdów mechanicznych. Dzięki obowiązkowemu ubezpieczeniu poszkodowani w wypadku mogą liczyć na sprawne pokrycie wyrządzonych szkód, a sprawcy nie muszą płacić wysokich odszkodowań z własnej kieszeni.
  2. Zakres OC jest określony ustawowo, nie ma tutaj znaczenia, jakie towarzystwo ubezpieczeniowe wybierzesz.
  3. Towarzystwa ubezpieczeniowe rywalizują ze sobą za pomocą ceny i atrakcyjnych bonusów lub zestawów pakietowych.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments