Ubezpieczenie samochodu dzień po rejestracji

Aktualizacja:
oc-dzien-po-rejestracji

Zgodnie z polskim prawem ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego zarejestrowanego pojazdu mechanicznego. Jeżeli jego właściciel nie zawrze nowej umowy OC komunikacyjnego tak, aby nie wystąpił ani jeden dzień przerwy w ochronie ubezpieczeniowej, naraża się na karę za brak OC. Czy tak samo zostanie ukarana osoba, która spóźni się z formalnościami i kupi ubezpieczenie OC samochodu dzień po zarejestrowaniu?

Które ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe?

Nie każde ubezpieczenie samochodu jest obligatoryjne. Tylko zakup ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest narzucony przez ustawę o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. OC komunikacyjne chroni Cię przed finansowymi skutkami szkód wyrządzonych osobom trzecim. Jeśli spowodujesz wypadek, towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym masz podpisaną umowę OC, wypłaci odszkodowanie za uszkodzony bądź zniszczony pojazd ofiar i pokryje koszt ich powrotu do zdrowia.

W takiej sytuacji przydaje się także polisa AC, która nie jest obowiązkowa, ale zabezpiecza Cię finansowo na wypadek szkód w Twoim pojeździe. Wśród dobrowolnych ubezpieczeń warto wyróżnić również NNW, czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, chroniące finansowo kierowcę i pasażerów danego pojazdu. Po awarii samochodu i niegroźnych kolizjach niezastąpione okazuje się ubezpieczenie assistance, dzięki któremu otrzymasz pomoc w formie odholowania niesprawnego pojazdu do warsztatu, zorganizowania dalszej podróży publicznym środkiem transportu czy wypożyczenia auta zastępczego.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny szacuje, że mimo ustawowego obowiązku ciążącego na posiadaczach pojazdów, po polskich drogach jeździ ok. 100 000 samochodów i jednośladów bez ważnej polisy OC. Ich właściciele może nie do końca wiedzą, czym ryzykują. A ryzyko jest duże.

Kiedy należy kupić ubezpieczenie OC?

Art. 19 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK określa precyzyjnie, ile masz czasu na ubezpieczenie samochodu. Musisz zawrzeć umowę OC najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu, ale nie później niż z chwilą wprowadzenia pojazdu do ruchu. Ten przepis nie dotyczy pojazdów historycznych i pojazdów do jazd testowych, które ubezpiecza się na nieco innych zasadach.

Co oznacza to prawo w praktyce? Aby zarejestrować samochód, musisz udać się z wnioskiem i kompletem dokumentów do wydziału komunikacji adekwatnego do Twojego miejsca zamieszkania.

Urzędnik może oczekiwać przedstawienia dowodu zakupu ubezpieczenia OC – ale nie musi w przypadku nowego samochodu, który możesz ubezpieczyć po powrocie do domu. Natomiast sprzedawca używanego pojazdu powinien Ci przekazać polisę OC i dowód opłacenia składki – całorocznej lub wcześniejszych rat. Te dokumenty należy mieć przy sobie.

W zależności od terminu, w którym wygasa umowa podpisana przez poprzedniego właściciela samochodu, możesz albo korzystać z ochrony do samego końca, albo złożyć wypowiedzenie OC i zawrzeć umowę w innej firmie ubezpieczeniowej.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Kiedy trzeba ubezpieczyć nowy samochód – przed czy po rejestracji?

Czym musisz się zająć najpierw – ubezpieczeniem czy rejestracją nowego samochodu? W pierwszej kolejności należy zarejestrować pojazd z salonu, a potem kupić OC. Dopiero po dopełnieniu tych formalności możesz wyjechać na drogę, nie łamiąc prawa i nie narażając się na karę za brak ubezpieczenia OC.

Co ciekawe, zarówno zarejestrowaniem samochodu, jak i zakupem ubezpieczenia OC zajmiesz się przez internet. Niektóre wydziały komunikacji pozwalają na złożenie wniosków i przesłanie niezbędnych załączników online – poprzez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą Pojazd i Kierowca (ESP PiK). Z kolei zawarcie umowy OC komunikacyjnego jest znacznie ułatwione dzięki kalkulatorowi ubezpieczeń Punkta.pl. Prosta porównywarka pozwala na znalezienie i zakup najtańszego OC lub atrakcyjnego cenowo pakietu OC + AC w kilka minut.

Co się stanie, jeśli kupisz ubezpieczenie samochodu dzień po rejestracji?

Na jakie konsekwencje naraża się kierowca, który spóźni się z ubezpieczeniem samochodu po rejestracji i zawrze umowę dopiero kolejnego dnia? W takiej sytuacji mamy dwie wiadomości – dobrą i złą. Od której zacząć? Najpierw zła, na otarcie łez będzie ta dobra.

Zła wiadomość: kara za brak ubezpieczenia OC jest naliczana nawet za 1 dzień przerwy w ochronie. Dobra wiadomość: jeśli drobna luka w historii ubezpieczenia zostanie wykryta przez tzw. wirtualnego policjanta (system UFG), podczas kontroli drogowej lub po zdarzeniu na drodze, właściciel nieubezpieczonego pojazdu zapłaci tylko 1200 zł. „Tylko”?! Tak, ponieważ maksymalna kara za brak OC samochodu osobowego wynosi aż 6020 zł. Ta horrendalna kwota dotyczy przerwy powyżej 14 dni. Najwyższe kary za brak OC grożą właścicielom samochodów ciężarowych, ciągników dostawczych czy autobusów – od 1810 zł do 9030 zł. W przypadku pozostałych pojazdów kary wynoszą od 200 zł do 1000 zł.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Kara za brak OC to nie jedyna konsekwencja ubezpieczenia samochodu dzień po rejestracji

Wspomniana kara za brak OC rośnie rokrocznie, ponieważ jest dostosowywana do płacy minimalnej. Właściciele nieubezpieczonych samochodów osobowych płacili maksymalnie 5600 zł w 2021 roku. Z kolei posiadacze ciężarówek bez OC narażali się na karę wynoszącą aż 8400 zł. Za takie kwoty można by wykupić rozszerzone pakiety OC + AC + NNW + assistance – nawet dla dwóch różnych samochodów.

Wśród poważnych skutków braku ubezpieczenia OC należy wymienić także konsekwencje natury prawnej i jeszcze większą odpowiedzialność finansową. Jeżeli spowodujesz wypadek bez ważnego OC, musisz z własnej kieszeni pokryć naprawę pojazdu ofiary i wypłacić jej świadczenia, którymi zwykle zajmuje się ubezpieczyciel. Odszkodowanie obejmuje nie tylko sfinansowanie leczenia po wypadku, ale także pokrycie kosztów rehabilitacji czy wypłatę renty za utratę zdolności do pracy. To kwoty sięgające setek tysięcy, a nawet przekraczające milion złotych.

Brak OC – a może nie wyjdzie na jaw?

Kto może odkryć brak OC? Po pierwsze – policja w czasie kontroli drogowej. Kiedyś można było argumentować, że dokumenty zostały w domu, co skutkowało nałożeniem symbolicznego mandatu. Obecnie policja ma dostęp online do wszelkich informacji o naszym pojeździe, w tym danych o ubezpieczeniu OC.

Po drugie – brak OC może zostać wykryty podczas kontroli online, która jest przeprowadzana przez system UFG, nazywany wirtualnym policjantem. Wykrywalność braku OC bez udziału policji jest coraz większa. Już teraz w ten sposób „wpadły” miliony kierowców!

Nie masz OC? Zostaniesz namierzony! 75% kar nałożonych bez kontaktu z kierowcą!

Podsumowanie

  1. Obowiązkowe ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych chroni przed finansowymi skutkami szkód wyrządzonych osobom trzecim.
  2. Po polskich drogach jeździ ok. 100 000 nieubezpieczonych pojazdów.
  3. Kary za brak OC wynoszą od 1200 zł do 6020 zł dla właścicieli samochodów osobowych, od 1810 zł do 9030 zł dla właścicieli samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych i autobusów oraz od 200 zł do 1000 zł dla właścicieli pozostałych pojazdów.
  4. Kierowca, który spowoduje wypadek, nie mając polisy OC, musi pokryć wszystkie koszty zdarzenia drogowego z własnej kieszeni.
  5. UFG wykrywa przerwy w ochronie ubezpieczeniowej dzięki zautomatyzowanemu systemowi, nazywanemu wirtualnym policjantem.
  6. Nowy samochód powinien zostać ubezpieczony najpóźniej w dniu rejestracji.
  7. Jeżeli kupisz ubezpieczenie OC 1 dzień po zarejestrowaniu pojazdu, narazisz się na karę w wysokości 1200 zł.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments