Zatrzymany dowód rejestracyjny samochodu? Za co i jak go odzyskać

Aktualizacja:

Jeśli będziesz prowadził samochód lub motocykl bez kompletu niezbędnych dokumentów, jak prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polisa OC, to ryzykujesz mandatem w wysokości 50 zł za każdy brakujący dokument. Gorzej będzie, gdy policja zatrzyma Twój dowód rejestracyjny. Za co może? Sprawdź koniecznie i pilnuj dokumentów, aby uniknąć kłopotów!

Uważaj, skuteczność policyjnych kontroli rośnie

Według danych Komendy Głównej Policji, w ubiegłym roku (2015) policjanci zabrali kierowcom niemal 80 tys. praw jazdy i aż ponad 385 tys. dowodów rejestracyjnych. Ponad połowę z nich (60 proc.) zatrzymano z powodu zagrożenia bezpieczeństwa (233,5 tys. przypadków).

Za brak badania technicznego zatrzymano 151,8 tys. dowodów (więcej o niemal 9 tys. niż w 2014). Dane KGP za 2015 rok pokazują też 26-procentowy wzrost liczby odebranych dowodów rejestracyjnych za to, że dane w dokumencie nie odpowiadały stanowi faktycznemu: 6510 przypadków. Policjanci o ponad 83 proc. częściej podejrzewali też przerobienie lub podrobienie tego dokumentu – z tego powodu zatrzymano 275 dowodów rejestracyjnych.

Kiedy policja może zatrzymać dowód rejestracyjny? 

Policjant może zatrzymać dowód rejestracyjny auta lub motoru na podstawie artykułu 132. ust 1. Prawa o Ruchu Drogowym.

Wystarczy, że stwierdzi, że pojazd zagraża bezpieczeństwu. Tak będzie po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy.

Dowód zostanie zatrzymany, jeśli Twój samochód zagraża porządkowi ruchu, czyli gdy nie ma wymaganych w przepisach elementów wyposażenia, jak choćby tablice rejestracyjne, oświetlenie, lub gdy będzie ono niesprawne.

Podobnie, gdy pojazd narusza wymagania ochrony środowiska. Chodzi zarówno o poziom emitowanego hałasu, jak i skład spalin. To ostatnie dotyczy zazwyczaj starych lub używanych samochodów. Zbyt głośny układ wydechowy – dziurawy tłumik lub „sportowa” końcówka – też mogą być przyczyną zatrzymania dowodu rejestracyjnego.

Uważaj, coraz więcej patroli policyjnych jest wyposażonych w urządzenia do pomiaru hałasu i składu spalin.

Dbaj o dokumenty, muszą być czytelne 

Musisz też dbać o dokumenty. To ciągle kawałek papierka – są wrażliwe na wytarcie, zamoczenie. Jeśli nosisz je w kieszeni, pamiętaj,, aby ich nie uprać wraz z odzieżą. Uważaj, bo policja ma prawo zatrzymać nieczytelny, zbyt zniszczony dokument! Stanie się tak na pewno, gdy rozmyta lub zamazana będzie data ważności badań technicznych lub pieczątka organu rejestrującego, który wydał dokument.

Jeśli zamoczysz dokumenty lub gdy wyblakną na słońcu, nie poprawiaj samodzielnie wpisów w nich – w razie kontroli policja może uznać to za fałszerstwo. W takim wypadku, podobnie jak w razie zgubienia dowodu rejestracyjnego lub prawa jazdy, wystąp do urzędu komunikacji o tzw. wtórnik. Ubezpieczyciel wyda Ci też na żądanie potwierdzenie umowy OC.

Pamiętaj o badaniach technicznych pojazdu

Spodziewaj się na 100% zatrzymania dowodu, jeśli policjant stwierdzi, że pojazd nie ma ważnych badań technicznych – wystarczy, że zapomnisz je zrobić przed wyznaczonym terminem.

Zapamiętaj lub zanotuj w kalendarzu, kiedy upływa ważność badania technicznego. Badanie musi być wykonane przez jednostkę do tego upoważnioną, korzystaj tylko ze stacji kontroli pojazdów, które mają odpowiednie uprawnienia. W przeciwnym razie, również grozi Ci utrata dokumentu. Badań technicznych nie rób „na lewo”! Za to grozi grzywna, a nawet kara więzienia do dwóch lat.

Kiedy wykonywać badania techniczne i co grozi za ich brak?

Po zamontowaniu gazu, zrób na nowo badania techniczne

Dowód rejestracyjny zostanie zatrzymany, jeśli dokonasz istotnych przeróbek pojazdu, ale nie zadbasz o ich odnotowanie w dowodzie rejestracyjnym. Np. gdy wymienisz silnik lub zamontujesz w aucie instalację gazową. Podobnie, gdy zmienisz przeznaczenie samochodu, na przykład zaczniesz używać go jako taksówkę. Po prostu informacje w dowodzie muszą się zgadzać ze stanem faktycznym pojazdu.

Pamiętaj o dowodzie opłaty za OC 

Na żądanie policji musisz również okazać dokument potwierdzający zawarcie umowy OC posiadacza pojazdu lub dowód opłacenia składki za to ubezpieczenie. Większość towarzystw ubezpieczeniowych wysyła pocztą lub emailem takie potwierdzenia. Może to być odcinek przelewu pocztowego lub bankowego, z wyraźnym określeniem okresu składkowego i za co opłata była wniesiona.

Zatrzymany dowód rejestracyjny? Co robić?

Zgodnie z Prawem o Ruchu Drogowym, gdy policjant zatrzyma Ci dowód rejestracyjny, musi wydać Ci pokwitowanie. Dodatkowo możesz otrzymać zezwolenie na używanie pojazdu przez czas nieprzekraczający siedmiu dni, ale w pokwitowaniu policjant szczegółowo określi warunki tego używania.

Zezwolenia czasowego nie otrzymasz, gdy samochód zagraża bezpieczeństwu na drodze lub narusza wymagania ochrony środowiska. Nie pojedziesz też dalej bez ubezpieczenia OC. W takich wypadkach musisz odholować samochód. W ciągu siedmiu dni masz czas na uzupełnienie formalności i możesz ubiegać się o zwrot dowodu rejestracyjnego.
Policja przesyła dowód do właściwego organu, czyli urzędu komunikacji gminy, w której pojazd był zarejestrowany i tam starasz się o jego zwrot.

Jak wystąpić o zwrot zatrzymanego dowodu rejestracyjnego?

Aby odzyskać dowód rejestracyjny, złóż wniosek o zwrot zatrzymanego dokumentu w urzędzie gminy. Wraz z nim przedłuż pokwitowanie otrzymane od policji w momencie zatrzymania i dokument stwierdzający ustanie przyczyn zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Może to być zaświadczenie o wykonaniu przeglądu technicznego czy aktualna umowa ubezpieczenia OC.

Musisz mieć też ze sobą swój dowód osobisty (w przypadku osób fizycznych), aktualny wyciąg z Krajowego Rejestru Sądowego (w przypadku osób prawnych) i numer REGON dla działalności gospodarczej osób fizycznych. Urząd może zwrócić Ci dowód od razu, lub wydać tzw. pozwolenie czasowe na 30 dni, w celu sprawdzenia wszystkich dokumentów. Musisz o nie dbać tak samo jak o inne dokumenty pojazdu!

[Widget_reklama_porownywarki]

Podsumowanie

  1. Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego to nie dramat – najważniejsze to znać swoje prawa i wiedzieć, kiedy policja może go zatrzymać oraz jak sprawnie przystąpić do jego odzyskania, jeśli tak się stało.
  2. Dbaj o stan pojazdu i przestrzegaj terminów badań technicznych
  3. Dbaj o dokumenty - muszą być czytelne, oraz nie poprawiaj i zmieniaj w nich nic samemu
  4. Miej przy sobie zawsze aktualny dowód opłaty OC pojazdu, który prowadzisz
 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
1 Comment
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Daniel
Daniel
4 lat temu

Wow super artykuł :)) Bardzo dziekuwa za uspokojenie, że zabranie dowodu to jeszcze nie tragedia 🙂 OStatnio miałem trochę ból i rozpacz z tego powodu 😛 Samochód nie mój ale wciąż:p Pozdrawiam Jakubie 😀 ~! Odpisz jak będziesz miał czas :))