Ile kosztuje leczenie tarczycy? Sprawdź, jak dbać o zdrowie i nie wydać fortuny

Aktualizacja:
leczenie tarczycy

Przyjmuje się, że co piąta osoba w Polsce ma problemy z tarczycą. To przede wszystkim kobiety. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że Ty również je masz, nawet jeżeli jeszcze o tym nie wiesz. Sprawdziliśmy dla Ciebie, na jakie koszty musisz się przygotować, jeżeli Twoja tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo. Niestety, leczenie tarczycy to spore koszty.

Czujesz ciągłe zmęczenie? Masz powody do niepokoju!

Jesteś nieustannie zmęczona i senna? Bardzo często dopada Cię apatia? Masz problemy z wagą? Jesz niewiele, a ciągle tyjesz? Albo zauważyłaś niepokojący spadek swojej masy? Twoje miesiączki nie wyglądają tak jak trzeba? Masz wrażenie, że Twoja szyja jest większa po jednej stronie?

Nieleczona tarczyca to nie tylko zły stan organizmu i kiepskie samopoczucie, ale również gorszy wygląd. Przy chorej tarczycy możesz zapomnieć o pięknych włosach i mocnych paznokciach. Pogódź się również z ciągłym uczuciem suchości w gardle i spierzchniętymi ustami. Pamiętaj, że nieleczona tarczyca może utrudnić Ci również ciągłe noszenie soczewek (z powodu zbyt przesuszonych gałek ocznych).

Wizyta u endokrynologa – to nie takie proste i nie takie… tanie

Endokrynolog to obecnie jeden z najbardziej rozchwytywanych lekarzy w Polsce. Liczba specjalistów w stosunku do zapotrzebowania jest wręcz tragicznie mała. Na wizytę czeka się nierzadko ponad rok. W takich warunkach ustalenie dla Ciebie odpowiedniej dawki leku może potrwać naprawdę bardzo długo. Nawet dwa lata!

Kłopoty z dostaniem się do endokrynologa mają również osoby, które chcą się umówić prywatnie na wizytę. Tutaj okres oczekiwania również może trwać kilka miesięcy. Jest jednak zazwyczaj bez porównania krótszy niż przy wizycie na NFZ. W zdecydowanie najlepszej sytuacji są pacjenci korzystający z prywatnych pakietów medycznych. Oni na wizytę poczekają w najgorszym wypadku kilka tygodni.

Rozchwytywani specjaliści to niestety drodzy specjaliści. Za prywatną wizytę u endokrynologa zapłacisz nawet ponad 200 zł. Do tego, do każdej wizyty musisz zrobić cały szereg potrzebnych badań.

Leczenie tarczycy jest drogie. Ile zapłacisz za podstawowe badania?

Przed każdą wizytą endokrynolog zleci do wykonania obowiązkowe badania. Do najbardziej podstawowych należą badania laboratoryjne krwi: TSH, FT3, FT4 oraz USG tarczycy.

Na ich podstawie lekarz jest w stanie stwierdzić, czy chorujesz na niedoczynność lub nadczynność tarczycy (czyli czy Twoja tarczyca wydziela za dużo, czy za mało hormonów). Wyniki będę również wskazaniem do dobrania odpowiedniej dawki leku oraz do wykonania ewentualnych dalszych badań.

USG ma na celu stwierdzenie, czy na tarczycy nie pojawiły się żadne niepokojące zmiany, np. guzki, a jeżeli się pojawiły to, czy nie wymagają biopsji.

Cena prywatnych badań TSH, FT3 oraz FT4 to około 60-90 zł (jakieś 20-30 zł za pojedyncze badanie). USG to z kolei koszt około 100 zł.

Badania rozszerzone – czyli kolejne koszty dla Twojej kieszeni

Jeżeli endokrynolog stwierdzi, że badania podstawowe nie wystarczą, może Cię dodatkowo skierować na: lipidogram, p/ciała anty-TG, p/ciała anty-TPO i p/ciała p.receptorom TSH. Razem z podstawowymi badaniami laboratoryjnymi, czyli TSH, FT3 i FT4, zapłacisz za nie ponad 200 zł. Lipidogram powinien kosztować mniej więcej 20-30 zł, p/ciała anty-TG i p/ciała anty-TPO w granicach 30-40 zł, a p/ciała p.receptorom TSH nawet 50-80 zł.

Co w przypadku guzka tarczycy – czyli jeszcze więcej kosztów

Jeżeli USG wykaże zmiany w obrębie tarczycy (guzki), endokrynolog określi, czy nadają się one do przeprowadzenia biopsji (muszą być odpowiednio duże). Koszt przeprowadzonej prywatnie biopsji, to tak samo jak w przypadku USG około 100 zł.

Jeżeli jej wyniki okażą się niepokojące i lekarz będzie podejrzewał ryzyko zmian nowotworowych, guzek zostanie najprawdopodobniej zakwalifikowany do wycięcia. Żeby zapobiec rozprzestrzenianiu się zmian, podczas operacji zostanie usunięta cała tarczyca. Koszt takiego zabiegu waha się od 4 do nawet 12 tysięcy złotych.

Prywatne pakiety medyczne – czy warto?

Jeżeli Twoja tarczyca jest w złym stanie, musisz mieć szybko dostosowaną dawkę leku. Na wizyty kontrolne chodzi się średnio raz na trzy miesiące. Stałej opieki endokrynologicznej potrzebujesz, gdy chcesz zajść w ciążę lub masz kłopoty z tarczycą jak już jesteś w ciąży. Wizyty wtedy masz wyznaczone co miesiąc. Wówczas prywatny pakiet medyczny jest dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. Jego ogromną zaletę stanowi ułatwiony dostęp i krótki okres oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty. Pakiet zapewniający stały kontakt z endokrynologiem możesz dostać już za składkę poniżej 100 zł miesięcznie, np. pakiet Brzoza z Lux Med-u lub pakiet Srebrny Moja Pełnia Zdrowia proponowany przez Signal Iduna.

Pamiętaj jednak, że wykupienie pakietu medycznego nie rozwiąże wszystkich Twoich problemów. Większość ubezpieczycieli nie zapewnia kompletu potrzebnych świadczeń w przypadku chorej tarczycy (np. wszystkich potrzebnych badań laboratoryjnych). Jeżeli natomiast pakiet posiada wszystkie niezbędne świadczenia zazwyczaj jest bardzo drogi i często bardziej opłaca się zapłacić za pojedyncze badania osobno. Chyba, że interesują Cię przy okazji również inne usługi ubezpieczyciela. Nawet jeśli jednak w pakiecie nie ma wszystkich świadczeń, z reguły na badania masz zniżki, więc całość wychodzi taniej niż gdybyś za każdym razem korzystała ze świadczeń prywatnie, bez pakietu.

Leczenie tarczycy – jak najlepiej?

Jednorazowy koszt prywatnej wizyty u endokrynologa łącznie z potrzebnymi badaniami to nawet 400 zł. Niestety nie każdy może sobie na to pozwolić. Alternatywą jest odwiedzenie lekarza w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, ale musisz uzbroić się w cierpliwość lub liczyć na szczęście, że uda się wcisnąć do lekarza w miarę szybko. W przypadku tarczycy długie czekanie bardzo obciąża organizm, bo ten gruczoł reguluje pracę wielu innych narządów. Skutki zwłoki mogą więc okazać się bardzo kosztowne.

W tej sytuacji dobrym pomysłem wydaje się wykupienie prywatnego pakietu medycznego. Ze wszystkich przeanalizowanych przez nas opcji, ta wypada najtaniej. Oceń jednak opłacalność pakietu pod kątem swoich potrzeb. Ponieważ przy okazji tarczycy, endokrynolog może kierować Cię do innych specjalistów, nie kupuj najtańszego możliwego pakietu, zwłaszcza gdy jesteś na początku leczenia. Gdy masz już ustaloną dawkę leków, wyniki badań są dobre, a sytuacja jest ustabilizowana, możesz sobie pozwolić na tańszy pakiet, bo będziesz do lekarza chodziła rzadziej.

Niestety osoby mające problemy z tarczycą muszą być przygotowane albo na dość wysokie koszty leczenia albo na bardzo długi okres oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty. Nie ma kompromisowych rozwiązań.

 

Podsumowanie

  1. Na choroby tarczycy zapada co piąta osoba w Polsce, najczęściej kobiety.
  2. Leczenie jest długotrwałe, wymaga dobrania dobrej dawki leku.
  3. Na NFZ, by dostać się do endokrynologa, musisz czekać około roku.
  4. Prywatne wizyty u lekarzy to jednorazowo z badaniami koszt ok. 400 zł.
  5. Leczenie, zwłaszcza na początku, wymaga częstych wizyt – dopasowanie dawek leku trwa ok roku.
  6. Najbardziej opłaca się wykupić pakiet prywatnego ubezpieczenia medycznego.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
kasia125
kasia125
10 miesięcy temu

Bardzo pouczający artykuł https://fitzdrowie.pl