Pakiet medyczny - co musisz wiedzieć? Gdzie porównać oferty i kupić online?

Aktualizacja:
zakup pakietu medycznego

Masz dosyć kolejek u państwowych lekarzy? Męczy Cię, że z grypą musisz biegać po numerek, a potem i tak czekać kilka godzin? Czas na zakup pakietu medycznego. Sprawdź, co zyskasz.

Czym jest pakiet medyczny?

Pakiet medyczny to alternatywa dla publicznej opieki zdrowotnej, dla długich kolejek, męczących rejestracji i niskiej jakości obsługi klienta. Tak, prywatne dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne kosztuje, ale jego wykupienie może okazać się korzystne cenowo dla tych, którzy nie mogąc czekać miesiącami na wizytę u specjalisty w publicznej placówce, ostatecznie i tak decydują się na płatną konsultację. Taki rodzaj ubezpieczenia kojarzy się przede wszystkim z ubezpieczeniem grupowym zawieranym przez pracodawcę, ale można je wykupić również indywidualnie – dla siebie, dla partnera, dla rodziny. Prywatne ubezpieczenia zdrowotne zyskują coraz większą popularność wśród Polaków. Liczba osób, która z nich korzysta, wzrosła w 2015 roku o 19% w stosunku do roku poprzedniego.

Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że chociaż prywatne ubezpieczenie posiada wiele zalet, nie da się nim całkowicie zastąpić publicznej opieki zdrowotnej. Niektóre usługi, takie jak ratownictwo medyczne i hospitalizacja rzadko wchodzą w skład pakietów medycznych. Podobnie jest w przypadku stomatologii i ortodoncji – są to kosztowne świadczenia, więc próżno szukać ich w podstawowych wariantach ubezpieczeń (z wyjątkiem corocznych przeglądów dentystycznych). Mimo to, wydatek na prywatne ubezpieczenie medyczne warto rozważyć.

Zakup pakietu medycznego – dlaczego warto?

Myślisz o kupieniu pakietu medycznego? Oto kilka powodów, które mogą Cię przekonać do prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego:

 • łatwiejszy dostęp do usług specjalisty – w większości przypadków nie będziesz potrzebował skierowania
 • krótsze kolejki – okres oczekiwania na wizytę lub zabieg jest znacznie krótszy niż w przypadku usługi NFZ
Uwaga! Średni czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty w publicznej placówce to 2,5 miesiąca. Najdłużej na pierwszorazową konsultację poczekają pacjenci szukający pomocy endokrynologa – 9,8 miesiąca. Niełatwo przyjdzie również skorzystać z gwarantowanych świadczeń, tym, którzy chcą umówić wizytę u ortodonty (11,8 miesiąca), angiologa (7,1 miesiąca), kardiologa (7,1 miesiąca), immunologa (5,9 miesiąca) i urologa (4,8 miesiąca).

Dane:  Barometr Fundacji Watch Health Care nr 14/2/08/2016

 • wygodna rejestracja bez stania przy okienku – niektórzy ubezpieczyciele i placówki medyczne dają możliwość umówienia wizyty online, wszystkie posiadają całodobowe infolinie; rejestrujesz się na konkretną godzinę i nie czekasz w kolejce przed wizytą
 • dostęp do placówek w całej Polsce – w określonych przypadkach można także skorzystać ze świadczenia w placówce, która nie współpracuje z ubezpieczycielem (z zastosowaniem rozliczenia gotówkowego)
 • różnorodność zakresów – sam wybierasz, ile chcesz płacić za opiekę medyczną i wybierasz pakiet dostosowany do potrzeb

Jakie świadczenia znajdziesz w pakiecie medycznym?

Na pakiet medyczny składają się takie świadczenia jak: podstawowa opieka lekarska (internista, lekarz rodzinny, pediatra, szczepienia), pomoc lekarzy specjalistów, badania obrazowe (takie jak USG, RTG) i ambulatoryjne (cytologia, badanie moczu itd.) oraz zabiegi. W droższych pakietach znajdą się również wizyty domowe oraz rehabilitacja. Im bardziej rozszerzony wariant, tym więcej lekarzy specjalistów i rodzajów badań oraz zabiegów na liście dostępnych świadczeń. Dla przykładu: Signal Iduna oferuje w ramach produktu podstawowego możliwość skorzystania z pomocy lekarzy trzech różnych specjalności (w tym endokrynologa, do którego na wizytę w publicznej służbie zdrowia czeka się nawet rok), w ramach wariantu rozszerzonego – dwunastu specjalności. Analogicznie pierwszy pakiet pozwoli na poddanie się jedynie zabiegom ambulatoryjnym, drugi obejmie także zabiegi pielęgniarskie (zastrzyki, podanie kroplówki) i zabiegi szpitalne (takie, które wymagają hospitalizacji, np. wycięcie wyrostka). Wybierając zakres pakiety medycznego trzeba się oczywiście liczyć z tym, że im więcej świadczeń, tym wyższa cena. Nie musi to jednak oznaczać dużej przepaści cenowej między wariantami (miesięczny koszt wspomnianych wyżej pakietów to 41 zł – Signal Iduna Pełnia Zdrowia Direct oraz 62 zł – Signal Iduna Pełnia Zdrowia Polmed).

Jak wybrać pakiet dla siebie?

Przekonałeś się do prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego? Porównując pakiety medyczne weź pod uwagę kilka czynników, które powinny uwarunkować wybór odpowiedniej oferty.

 • stan zdrowia – jeśli cierpisz na przewlekłe choroby lub obawiasz się schorzeń uwarunkowanych genetycznie zwróć uwagę na zakres specjalizacji danego produktu
 • wiek – sprawdź w OWU minimalny i maksymalny wiek przyjęcia do ubezpieczenia
 • rodzina – pakiety różnią się od siebie w zależności czy chcesz ubezpieczyć tylko siebie czy także swojego partnera lub całą rodzinę; ponadto, jeśli dopiero planujesz powiększenie rodziny, upewnij się, czy pakiet obejmuje prowadzenie ciąży
 • miejsce zamieszkania – warto przed wyborem pakietu sprawdzić listę i lokalizację placówek, które współpracują z ubezpieczycielem oraz dowiedzieć się, czy przewiduje on możliwość skorzystania ze świadczenia w placówce spoza listy i na jakich warunkach
 • cena – kiedy już ustalisz, jakie usługi są niezbędne dla Ciebie i Twojej rodziny uwzględnij swój domowy budżet oraz porównaj dotychczasowe wydatki na wizyty lekarskie poza NFZ do kosztu planowanego zakupu.

Skrupulatne udzielenie sobie odpowiedzi na powyższe pytania ochroni Cię zarówno przed sytuacją, w której okazuje się, że wykupiony pakiet medyczny jest nieefektywny, jak i od zbędnego wydatku. Płać tylko za świadczenia, które są Ci naprawdę potrzebne. A jeśli nagle okaże się, że będziesz potrzebował stałej opieki specjalisty, zawsze możesz rozszerzyć dotychczasowy pakiet.

Przykładowe pakiety medyczne

W tabeli znalazły się warianty podstawowe i rozszerzone trzech podmiotów oferujących pakiety medyczne. Oprócz wymienionych świadczeń, każdy z nich posiada całodobową obsługę call center. Cena została podana w oparciu o kalkulację dla 30-letniej kobiety ubezpieczającej się indywidualnie.

UbezpieczycielWariantZakresCena
TU ZdrowieWariant I

 

Wariant II

– podstawowa opieka lekarska (internista, pediatra, lekarz rodzinny, szczepienia ochronne, prowadzenie ciąży)

– specjalistyczna opieka lekarska (7 specjalizacji)

– badania diagnostyczne i ambulatoryjne (28 rodzajów)

– okulistyczne zabiegi ambulatoryjne (11 rodzajów)

– podstawowa opieka lekarska (dodatkowo przegląd stomatologiczny I raz w roku oraz instruktaż higieny jamy ustnej)

– specjalistyczna opieka lekarska (23 specjalizacje)

– dodatkowo badania obrazowe (RTG i USG)

– zabiegi ambulatoryjne 5 specjalizacji oraz zabiegi pielęgniarskie

54 zł

 

96 zł

Inter RiskStandard

 

Pełny

– podstawowa opieka lekarska (internista, pediatra, lekarz rodzinny, szczepienia ochronne, prowadzenie ciąży oraz przegląd stomatologiczny raz w roku)

– specjalistyczna opieka lekarska (7 specjalizacji)

– badania obrazowe i ambulatoryjne (75 rodzajów)

– zabiegi ambulatoryjne (chirurgiczne, dermatologiczne, laryngologiczne, okulistyczne, urologiczne)

– podstawowa opieka lekarska w tym samym zakresie j.w.

– specjalistyczna opieka lekarska (31 specjalizacji)

– 105 rodzajów badań obrazowych i ambulatoryjnych

– dodatkowo ginekologiczne zabiegi ambulatoryjne

65 zł

 

137 zł

MedicoverStandard +

 

Classic +

– podstawowa opieka lekarska (internista, pediatra, lekarz rodzinny, szczepienia ochronne)

– specjalistyczna opieka lekarska (3 specjalizacje)

– badania obrazowe (tylko RTG) i ambulatoryjne (31 rodzajów)

– laryngologiczne zabiegi ambulatoryjne oraz zabiegi pielęgniarskie

– podstawowa opieka lekarska w tym samym zakresie j.w.

– specjalistyczna opieka lekarska (9 specjalizacji)

– badania diagnostyczne, obrazowe i ambulatoryjne (303 rodzaje)

– dodatkowo chirurgiczne, ortopedyczne i urologiczne zabiegi ambulatoryjne

89 zł

 

139 zł

 

Warianty rozszerzone obejmują również wizyty domowe (TU Zdrowie – 10 wizyt w ciągu roku, Inter Risk – 10 wizyt, Medicover – 2 wizyty) oraz rehabilitację (Inter Risk – 10 zabiegów na osobę w ramach leczenia danej jednostki chorobowej).

Pakiet medyczny – kupuj i korzystaj

Przygotowując się do zakupu pakietu medycznego najlepiej skorzystać z pomocy porównywarki online.  Wystarczy, że podasz podstawowe dane niezbędne do wykonania kalkulacji, takie jak wiek, płeć oraz liczbę osób ubezpieczonych (porównywarka zapyta o informację czy chcesz ubezpieczyć tylko siebie, siebie i partnera czy siebie i rodzinę). Kupując pakiet medyczny sprawdź, czy ubezpieczyciel uwzględnia okres karencji, czyli czas po zawarciu umowy, w jakim operator nie organizuje i nie finansuje danych świadczeń.

Kiedy już zostaniesz dumnym beneficjentem pakietu medycznego wystarczy, że umówisz się na wizytę przez internet lub telefon w placówce, która współpracuje z ubezpieczycielem. Najwygodniejszą i najbardziej popularną formą rozliczenia jest opcja bezgotówkowa. Oznacza to, że Ty nie płacisz przy wizycie u lekarza czy badaniu, a placówka i ubezpieczyciel rozliczają się między sobą. Niektórzy ubezpieczyciele (np. TU Zdrowie) dopuszczają możliwość gotówkowego rozliczenia, jeśli korzystasz z placówki, która nie ma podpisanej umowy z ubezpieczycielem. Pamiętaj, żeby w takim wypadku sprawdzić limit kwotowy, jaki ustala ubezpieczyciel.

Podsumowanie

 1. Już w podstawowym pakiecie medycznym wielu ubezpieczycieli znajdziesz dobre i wystarczające zabezpieczenie.
 2. Wybierając pakiet medyczny, weź pod uwagę swój stan zdrowia, dokładnie przeanalizuj potrzeby.
 3. Jeśli masz trudności z podjęciem decyzji, skorzystaj z przeglądarki Punkta.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
1 Comment
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
aura
aura
5 lat temu

Od jakiegoś czasu mam pakiet w lux medzie i jestem bardzo z niego zadowolona, internistę mam tego samego dnia, do specjalistów wizyty umawiane w ciągu kilku dni. Zawsze mam wybór miejsca.