Najczęściej kupowane samochody w Polsce 2020 – modele i ceny OC

Aktualizacja:
najczesciej-kupowane-samochody-2020

Mimo że na rynku działa wiele koncernów samochodowych, to nie wszystkie auta cieszą się takim samym zainteresowaniem. Sprawdziliśmy modele aut najczęściej kupowane przez Polaków w 2020 r. Prezentujemy też listę najpopularniejszych marek.

Ile samochodów zostało zarejestrowanych w 2020 roku?

Jeżeli spojrzeć na statystyki, to okaże się, że w bieżącym roku Polacy kupili mniej samochodów niż w roku ubiegłym. Głównym powodem jest pandemia koronawirusa. To właśnie ona spowodowała duże zawirowania na światowych rynkach, a klientów indywidualnych zmobilizowała do roztropnego gospodarowania domowymi finansami i odłożenia większych zakupów na później.

Z powodu pandemii koronawirusa wiele osób zaczęło aktywniej niż dotychczas korzystać z własnych pojazdów zamiast komunikacji miejskiej. Z tego względu optymistyczne są prognozy na przyszły rok – 46 proc. ankietowanych w badaniu zleconym przez Volkswagen Financial Services stwierdziło, że w przyszłym roku ma zamiar nabyć nowy lub używany pojazd.

Mniejsze zainteresowanie zarówno nowymi, jak i używanymi samochodami jest widoczne, jeżeli wziąć pod uwagę liczbę zarejestrowanych w bieżącym roku pojazdów. Do końca listopada 2020 r. w CEPiK zarejestrowano 376 840 samochodów osobowych, wśród których sporą część stanowiły najczęściej kupowane samochody. W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego zarejestrowanych zostało ponad 126 tys. sztuk aut osobowych mniej.

Najczęściej kupowane marki pojazdów w Polsce – lista

Które marki są najbardziej cenione przez Polaków? Z informacji zgromadzonych przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR wynika, że w 2020 r. podium prezentuje się następująco:

  • Toyota – udział tej marki na polskim rynku to 14,41 proc.,
  • Skoda – z udziałem na polskim rynku 13,53 proc.,
  • Volkswagen – udział tej marki na polskim rynku wyniósł 8,53 proc.

Kolejne miejsca zajęły KIA i Renault, uzyskując odpowiednio 5,72 i 4,91 proc. polskiego rynku motoryzacyjnego.

Wśród Polaków coraz większą popularnością cieszą się marki mające w swojej ofercie pojazdy zasilane paliwami alternatywnymi, czyli inne niż z napędem benzynowym czy silnikiem diesla. Coraz więcej kierowców przekonuje się do samochodów hybrydowych lub z napędem elektrycznym. W 2020 r. po raz pierwszy odnotowano duży wzrost zainteresowania tymi pojazdami, który ma odzwierciedlenie w statystykach rejestracji.

Najczęściej kupowane samochody 2020 – lista

Wspomniany Instytut SAMAR sprawdził też najczęściej kupowane auta przez Polaków w 2020 r. Okazuje się, że wyniki tylko częściowo pokrywają się z najpopularniejszymi markami. Na pierwszych miejscach zestawienia znalazły się następujące modele samochodów:

  1. Skoda Octavia – Polacy kupili niemal 17 000 sztuk tego modelu,
  2. Toyota Corolla – marka odnotowała ponad 15 500 sprzedanych aut,
  3. Toyota Yaris – z salonów sprzedaży wyjechało ponad 13 700 sztuk tego modelu,
  4. Dacia Duster – ten popularny, budżetowy SUV sprzedał się w ilości ponad 11 300 sztuk,
  5. Skoda Fabia – Polacy kupili niemal 11 180 sztuk tej odmiany Skody.

Rozbieżności są widoczne w zestawieniach najpopularniejszych aut wśród klientów indywidualnych i biznesowych. W 2020 r. klienci indywidualni preferowali Toyotę Yaris, podczas gdy klienci biznesowi z reguły wybierali Skodę Octavię.

Najczęściej kupowane auta – ile trzeba zapłacić za OC i AC?

Osoby, które kupują samochód z salonu, mają dwie możliwości jego ubezpieczenia – mogą skorzystać z pakietu dealerskiego lub poszukać ubezpieczeń na własną rękę. Drugie rozwiązanie jest bardzo korzystne, gdyż dealerzy samochodowi z reguły współpracują z ograniczoną liczbą firm ubezpieczeniowych.

Ile kosztuje najtańsze OC dla najczęściej kupowanych w Polsce samochodów? Ponieważ właściciele nowych aut z reguły chcą zapewnić sobie też ochronę antykradzieżową, prezentujemy również oferty pakietów OC i AC. Do kalkulacji przyjęliśmy, że polis poszukuje 39-letni kierowca z Ostródy, który ma prawo jazdy od 20 lat i dotychczas nie spowodował żadnej kolizji czy wypadku drogowego.

Najczęściej kupowane samochody przez Polaków – ceny ubezpieczeń
Model pojazdu Pakiet ubezpieczeń Zakres ochrony AC
Skoda Octavia (hatchback, benzyna, poj. silnika 1,5 l) 469 zł – OC

2129 zł – OC, AC, NNW, ASS

Szkoda częściowa, szkoda całkowita, kradzież
Toyota Corolla (benzyna, poj. silnika 1,6 l) 449 zł – OC

1801 zł – OC, AC, ASS

Szkoda częściowa, szkoda całkowita, kradzież
Toyota Yaris (benzyna i elektryczny) 420 zł – OC

1452 zł – OC, AC, ASS

Szkoda częściowa, szkoda całkowita, kradzież
Dacia Duster (diesel, moc 80 kW/109 KM) 442 zł – OC

1239 zł – OC, AC, ASS

Szkoda częściowa, szkoda całkowita, kradzież
Skoda Fabia (benzyna, moc 44 kW/60 KM) 355 zł – OC

1128 zł – OC, AC, ASS

Szkoda częściowa, szkoda całkowita, kradzież

Planujesz zakupić samochód jeszcze w tym roku? Już dziś możesz sprawdzić, ile będzie Cię kosztować jego ubezpieczenie. Skorzystaj w tym celu z naszego kalkulatora OC. Znajomość orientacyjnych rocznych kosztów eksploatacji może pomóc Ci w podjęciu decyzji o zakupie jednego z wytypowanych modeli.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments