Najczęściej kupowane samochody w Polsce 2020 – modele i ceny OC

Aktualizacja:
najczesciej-kupowane-samochody-2020

Mimo że na rynku działa wiele koncernów samochodowych, to nie wszystkie auta cieszą się takim samym zainteresowaniem. Sprawdziliśmy modele aut najczęściej kupowane przez Polaków w 2020 r. Prezentujemy też listę najpopularniejszych marek.

Ile samochodów zostało zarejestrowanych w 2020 roku?

Jeżeli spojrzeć na statystyki, to okaże się, że w bieżącym roku Polacy kupili mniej samochodów niż w roku ubiegłym. Głównym powodem jest pandemia koronawirusa. To właśnie ona spowodowała duże zawirowania na światowych rynkach, a klientów indywidualnych zmobilizowała do roztropnego gospodarowania domowymi finansami i odłożenia większych zakupów na później.

Czytaj także: Diesel, benzyna, a może hybryda? Ranking sprzedaży samochodów – co będziemy kupować w 2023 roku?

Z powodu pandemii koronawirusa wiele osób zaczęło aktywniej niż dotychczas korzystać z własnych pojazdów zamiast komunikacji miejskiej. Z tego względu optymistyczne są prognozy na przyszły rok – 46 proc. ankietowanych w badaniu zleconym przez Volkswagen Financial Services stwierdziło, że w przyszłym roku ma zamiar nabyć nowy lub używany pojazd.

Mniejsze zainteresowanie zarówno nowymi, jak i używanymi samochodami jest widoczne, jeżeli wziąć pod uwagę liczbę zarejestrowanych w bieżącym roku pojazdów. Do końca listopada 2020 r. w CEPiK zarejestrowano 376 840 samochodów osobowych, wśród których sporą część stanowiły najczęściej kupowane samochody. W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego zarejestrowanych zostało ponad 126 tys. sztuk aut osobowych mniej.

Czytaj także: Najdroższe samochody w Polsce – kogo na nie stać i ile trzeba wydać?

Najczęściej kupowane marki pojazdów w Polsce – lista

Które marki są najbardziej cenione przez Polaków? Z informacji zgromadzonych przez Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR wynika, że w 2020 r. podium prezentuje się następująco:

  • Toyota – udział tej marki na polskim rynku to 14,41 proc.,
  • Skoda – z udziałem na polskim rynku 13,53 proc.,
  • Volkswagen – udział tej marki na polskim rynku wyniósł 8,53 proc.

Kolejne miejsca zajęły KIA i Renault, uzyskując odpowiednio 5,72 i 4,91 proc. polskiego rynku motoryzacyjnego.

Wśród Polaków coraz większą popularnością cieszą się marki mające w swojej ofercie pojazdy zasilane paliwami alternatywnymi, czyli inne niż z napędem benzynowym czy silnikiem diesla. Coraz więcej kierowców przekonuje się do samochodów hybrydowych lub z napędem elektrycznym. W 2020 r. po raz pierwszy odnotowano duży wzrost zainteresowania tymi pojazdami, który ma odzwierciedlenie w statystykach rejestracji.

Czytaj także: 10 najpopularniejszych samochodów w Polsce w 2018

Najczęściej kupowane samochody 2020 – lista

Wspomniany Instytut SAMAR sprawdził też najczęściej kupowane auta przez Polaków w 2020 r. Okazuje się, że wyniki tylko częściowo pokrywają się z najpopularniejszymi markami. Na pierwszych miejscach zestawienia znalazły się następujące modele samochodów:

  1. Skoda Octavia – Polacy kupili niemal 17 000 sztuk tego modelu,
  2. Toyota Corolla – marka odnotowała ponad 15 500 sprzedanych aut,
  3. Toyota Yaris – z salonów sprzedaży wyjechało ponad 13 700 sztuk tego modelu,
  4. Dacia Duster – ten popularny, budżetowy SUV sprzedał się w ilości ponad 11 300 sztuk,
  5. Skoda Fabia – Polacy kupili niemal 11 180 sztuk tej odmiany Skody.

Rozbieżności są widoczne w zestawieniach najpopularniejszych aut wśród klientów indywidualnych i biznesowych. W 2020 r. klienci indywidualni preferowali Toyotę Yaris, podczas gdy klienci biznesowi z reguły wybierali Skodę Octavię.

Czytaj także: Spadek wartości samochodu: ile tracimy kupując nowe auto?

Najczęściej kupowane auta – ile trzeba zapłacić za OC i AC?

Osoby, które kupują samochód z salonu, mają dwie możliwości jego ubezpieczenia – mogą skorzystać z pakietu dealerskiego lub poszukać ubezpieczeń na własną rękę. Drugie rozwiązanie jest bardzo korzystne, gdyż dealerzy samochodowi z reguły współpracują z ograniczoną liczbą firm ubezpieczeniowych.

Ile kosztuje najtańsze OC dla najczęściej kupowanych w Polsce samochodów? Ponieważ właściciele nowych aut z reguły chcą zapewnić sobie też ochronę antykradzieżową, prezentujemy również oferty pakietów OC i AC. Do kalkulacji przyjęliśmy, że polis poszukuje 39-letni kierowca z Ostródy, który ma prawo jazdy od 20 lat i dotychczas nie spowodował żadnej kolizji czy wypadku drogowego.

Najczęściej kupowane samochody przez Polaków – ceny ubezpieczeń
Model pojazdu Pakiet ubezpieczeń Zakres ochrony AC
Skoda Octavia (hatchback, benzyna, poj. silnika 1,5 l) 469 zł – OC2129 zł – OC, AC, NNW, ASS Szkoda częściowa, szkoda całkowita, kradzież
Toyota Corolla (benzyna, poj. silnika 1,6 l) 449 zł – OC1801 zł – OC, AC, ASS Szkoda częściowa, szkoda całkowita, kradzież
Toyota Yaris (benzyna i elektryczny) 420 zł – OC1452 zł – OC, AC, ASS Szkoda częściowa, szkoda całkowita, kradzież
Dacia Duster (diesel, moc 80 kW/109 KM) 442 zł – OC1239 zł – OC, AC, ASS Szkoda częściowa, szkoda całkowita, kradzież
Skoda Fabia (benzyna, moc 44 kW/60 KM) 355 zł – OC1128 zł – OC, AC, ASS Szkoda częściowa, szkoda całkowita, kradzież

Planujesz zakupić samochód jeszcze w tym roku? Już dziś możesz sprawdzić, ile będzie Cię kosztować jego ubezpieczenie. Skorzystaj w tym celu z naszego kalkulatora OC. Znajomość orientacyjnych rocznych kosztów eksploatacji może pomóc Ci w podjęciu decyzji o zakupie jednego z wytypowanych modeli.

Czytaj także: Odszkodowanie w razie szkody całkowitej – jak jest obliczane?


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.07.12  •  Podróże
Sprawdź, o czym pamiętać, jeśli wybierasz się w podróż samochodem po Europie!

Samochód zapewnia nam swobodę i niezależność podczas wakacyjnych wojaży. Jednak, aby podróż była w pełni udana i bezpieczna, należy poświęcić trochę czasu na odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby Twoja wymarzona wyprawa samochodem po Europie przebiegła bez żadnych niespodzianek? W tym przewodniku znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci bezpiecznie i komfortowo dotrzeć do celu.

Czytaj więcej
2024.07.10
Historia pojazdu podpowiadamy gdzie sprawdzić VIN (CEPiK, EasyVIN, Autobaza)

Zakup używanego samochodu to decyzja, która wymaga szczególnej ostrożności i dokładnej analizy. Jednym z najważniejszych kroków w tym procesie jest weryfikacja historii pojazdu, która może ujawnić najważniejsze informacje na temat jego przeszłości, stanu technicznego oraz potencjalnych problemów. Wartość takich danych jest nieoceniona,.

Czytaj więcej
2024.07.10
Wybierasz się do słonecznej Italii? Sprawdź, ile zapłacisz za autostradę!

Włochy są znane na całym świecie nie tylko ze swojej bogatej historii, kultury i zapierającej dech w piersiach przyrody, ale również z doskonale rozwiniętej sieci autostrad. Ten śródziemnomorski kraj może się poszczycić ponad 7 000 kilometrami dróg szybkiego ruchu, które umożliwiają sprawne przemieszczanie się między najbardziej odległymi regionami.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC lipiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Podróże
Czy za granicą trzeba mieć przy sobie prawo jazdy?

Na terytorium Polski nie musisz mieć przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Obowiązek taki został zniesiony pod koniec 2020 roku. Czy takie same zasady obowiązują po przekroczeniu granicy? Dowiedz się, jakie konsekwencje wywołuje brak prawa jazdy przy kontroli za granicą.

Czytaj więcej