OC rowerzysty: prześwietlamy rynek ubezpieczeń OC na rower

Aktualizacja:
oc-rowerzysty

Mówiąc „ubezpieczenie OC” automatycznie na myśl przychodzi nam obowiązkowa polisa OC dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. Niektórzy ubezpieczyciele poszli jednak o krok dalej i pomyśleli także o rowerzystach. Choć ubezpieczenie OC rowerzysty nadal jest rzadkością, jest ono kwestią wartą przemyślenia. Prześwietlamy ofertę ubezpieczeń OC na rower!

Rowerem jeździsz rekreacyjnie. Ot, kilka razy w tygodniu wyjedziesz na parkowe ścieżki. O ile być może raz czy drugi przyszło Ci do głowy, że nawet podczas pozornie bezpiecznej jazdy na rowerze może dojść do różnych nieprzewidzianych zdarzeń, z pewnością mało kiedy poważnie zacząłeś zastanawiać się nad ubezpieczeniem na rower. Zrobili to za Ciebie niektórzy ubezpieczyciele, kreując OC dla rowerzysty.

Ubezpieczenie OC na rower: kiedy się przyda?

O ubezpieczeniu roweru zapewne słyszeliśmy nie raz. Zazwyczaj w kontekście ubezpieczenia nieruchomości, której pakiet gwarantował także świadczenia w przypadku kradzieży roweru z domu czy garażu. Co jednak w sytuacji, kiedy rowerem wyjeżdżamy na ulicę? Być może wówczas także warto pomyśleć o ubezpieczeniu? Rowerzysta będący uczestnikiem ruchu drogowego również stanowi swojego rodzaju zagrożenie. Doprowadzenie do kolizji, uszkodzenie lusterka samochodu, potrącenie pieszego czy zarysowanie karoserii – to wszystko pociągnie rowerzystę do odpowiedzialności finansowej. I właśnie z myślą o takich sytuacjach, ubezpieczyli stworzyli produkt skrojony na miarę miłośników dwóch kółek – OC rowerzysty. Każdy rowerzysta, oprócz ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, powinien rozważyć także pakiet z ubezpieczeniem NNW czy ubezpieczenie casco roweru.

Czytaj także: Dobre maniery rowerzysty – 9 zasad, które musisz stosować, aby bezpiecznie jeździć na rowerze

Jakie ubezpieczenie może wykupić rowerzysta?

W lipcu ubiegłego roku pan Piotr z Torunia nie posiadając żadnego ubezpieczenia spowodował wypadek. Wracając rowerem z pracy, wyjeżdżając z ulicy podporządkowanej nie zauważył jadącego samochodu i wpadł na niego wybijając mu szybę, rysując karoserię i niszcząc zderzak. Na szczęście w zdarzeniu nikt poza autem i 12-letnią kolarzówką pana Piotra nie ucierpiał. Sprawca wypadku jak i poszkodowany właściciel 10-letniego Opla Astry dogadali się między sobą i nieostrożny rowerzysta ze swojej kieszeni poniósł koszty naprawy uszkodzonego samochodu. Niedługo po zajściu pan Piotr wykupił ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, które miało chronić jego domowy budżet przed nieplanowanymi wydatkami w podobnych sytuacjach. Zdecydował się też na NNW, dzięki któremu mógłby starać się o wypłacenie odszkodowania  z tytułu poniesionego uszczerbku na zdrowiu. Przezorny zawsze ubezpieczony – pomyślał pan Piotr zakupując późną jesienią nowy rower w systemie ratalnym i do posiadanych ubezpieczeń postanowił dokupić jeszcze kompleksowe ubezpieczenie dla rowerzysty.

Czytaj także: Rowerzyści vs kierowcy. Kto powoduje większe zagrożenie na drogach? [RAPORT]

Ubezpieczenie rowerzysty AVIVA: „Koło za kołem”

Ubezpieczenie rowerowe „Koło za kołem” oferuje nie tylko ochronę na wypadek szkód wyrządzonych rowerem osobom trzecim, ale także NNW rowerowe oraz całodobową pomoc assistance. Ubezpieczenie roweru w AVIVIE (obecnie Allianz) możemy kupić jedynie dla roweru, który został zakupiony w ciągu ostatnich dwóch lat, a jego cena nie przekraczała 5 000 złotych. Ostateczna cena polisy zależy właśnie od tych dwóch elementów. W przypadku roweru zakupionego w ciągu ostatnich dwóch miesięcy, ubezpieczyciel wypłaci 100 proc. podanej wartości roweru, ale jeśli od daty zakupu minęło od 19 do 24 miesięcy – odszkodowanie będzie wynosiło już 85 proc. Z jakim zatem kosztem musimy się licząc decydując się na ubezpieczenie roweru w AVIVIE (obecnie Allianz)? Przykładowo – cena ubezpieczenia obejmującego odpowiedzialność cywilną rowerzysty z sumą ubezpieczenia 20 000 złotych, kradzież lub uszkodzenie roweru, a także skutki nieszczęśliwego wypadku, dla roweru o wartości 2500 złotych, zakupionego  przed trzema miesiącami, to roczny koszt w wysokości 194 złotych.

Ubezpieczenie dla rowerzystów w PZU: „Bezpieczny rowerzysta”

W ofercie PZU znajdziemy kompleksowe ubezpieczenie rowerzysty, w skład którego wchodzi OC rowerzysty, ubezpieczenie NNW, ubezpieczenie casco oraz ubezpieczenie bagażu. Ubezpieczenie w wersji podstawowej obowiązuje na terenie Polski, ale za dodatkową opłatą można rozszerzyć je poza granice kraju. Ochroną ubezpieczeniową w zakresie polisy OC objęte są także zdarzenia, do których doszło w wyniku rażącego niedbalstwa. Suma gwarancyjna w przypadku ubezpieczenia OC rowerzysty określona została w granicach od 10 000 złotych do 200 000 złotych. Wśród ofert dostępnych na rynku znajdziemy także ubezpieczenie „Pewnie na rower”, które powstało przy współpracy PZU z iExpert. Polisę możemy zawrzeć na sezon lub na 12 miesięcy, wybierając także zakres terytorialny obejmujący jedynie Polskę lub cały świat. Z jakimi kosztami musimy się liczyć? Wybierając roczne ubezpieczenie „Pewnie na rower” obejmujące OC i NNW z sumą ubezpieczenia po 20 000 złotych, działające jedynie na terenie Polski, to koszt rzędu 95 złotych. Gdybyśmy chcieli rozszerzyć ochronę na cały świat, wówczas za roczne ubezpieczenie zapłacimy 212 złotych.

OC rowerzysty w LINK4

LINK4 to kolejny ubezpieczyciel, który oferuje kompleksową ochronę rowerzysty. W ramach ubezpieczenia roweru proponuje ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej rowerzysty, ubezpieczenie NNW oraz polisę na wypadek kradzieży. Decydując się na OC rowerzysty w LINK4, ubezpieczyciel poniesie choćby koszty naprawy lusterka, które uszkodzimy przejeżdżając zbyt blisko zaparkowanego samochodu czy też koszty zarysowanej karoserii auta. Polisa pokryje także koszty szkód osobowych, do jakich może dojść na przykład w momencie potrącenia pieszego. Tutaj warto jednak zaznaczyć, że o ile ubezpieczenie NNW działa na terenie całego świata, o tyle ubezpieczenie OC obejmuje jedynie szkody powstałe w Polsce.

Ubezpieczenie OC rowerzysty TU Europa

Jednym z najbardziej rozbudowanych produktów ubezpieczeniowych dla rowerzystów jest ubezpieczenie Rowerzysty w TU Europa. Standardowa ochrona rowerzysty w TU Europa obejmuje ubezpieczenie NNW, polisę OC, pokrycie kosztów ratownictwa i poszukiwań. W tym przypadku mamy jednak do wyboru dwie opcje: ubezpieczenie Standard oraz Standard Plus wzbogacone ubezpieczeniem kosztów rehabilitacji. Oba pakiety posiadają jednak OC rowerzysty, które jednak różni są sumą gwarancyjną. W przypadku wariantu podstawowego suma ubezpieczenia wynosi 15 000 złotych, natomiast w wersji rozszerzonej jest ona o 10 000 złotych wyższa. To, co jednak warte uwagi to fakt, że ubezpieczenie rowerzysty w TU Europa przeznaczone jest dla osób poruszających się jednośladem zarówno po terenie Polski, jak i strefie przygranicznej, czyli do 30 km w głąb krajów sąsiadujących, z wyłączeniem Białorusi.

Czy jest sens kupować ubezpieczenie rowerzysty?

Jeśli posiadasz już ubezpieczenie NNW, OC w życiu prywatnym i dodatkowo ubezpieczasz swój dom czy mieszkanie wraz z ruchomościami, do których możemy zaliczyć rower, temat wymaga głębokiego przemyślenia. Ubezpieczenie rowerzysty będzie bowiem w dużym stopniu zdublowaniem ochrony, którą już masz. Szkody wyrządzone przez Ciebie podczas jazdy rowerem będą pokryte z posiadanej polisy OC w życiu prywatnym a odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu może być wypłacone z polisy NNW.  Jeśli nie posiadasz wyżej wymienionych ubezpieczeń, warto zastanowić się, czy nie lepiej ponieść niewielki koszt opłacając składkę kompleksowego ubezpieczenia rowerzysty. Wówczas inwestujemy około paru-parunastu złotych miesięcznie, ale w zamian otrzymujemy względny spokój i poczucie, że nawet, jeśli poruszając się rowerem doprowadzimy do szkody na osobach trzecich, nasza kieszeń nie odczuje konsekwencji tego zdarzenia. Choć pozornie rower wydaje się być jednym z bezpieczniejszych środków transportu, musimy jednak pamiętać, że każdy rowerzysta będący uczestnikiem ruchu drogowego naraża nie tylko siebie na potencjalne niebezpieczeństwo, ale także innych uczestników. Nie jesteśmy w stanie zapobiec wszystkim sytuacjom na drodze, tak jak nie jesteśmy w stanie przewidzieć ich konsekwencji.

Ubezpieczenie roweru. Czy ma sens? Jak można ubezpieczyć rower?

Aviva i Allianz razem od 2 lipca!
Ubezpieczalnie łączą się w Polsce pod jedną marką!
Masz ubezpieczenie w Aviva? Od 2 lipca 2022 r. Aviva i Allianz łączą się pod wspólną nazwą – Allianz. Grupa Allianz to jeden z wiodących ubezpieczycieli na świecie, obsługujący 126 mln klientów w ponad 70 krajach. Co to oznacza dla klientów? Twoje ubezpieczenie jest nadal ważne, a wszystkie podpisane umowy obowiązują jak dotychczas!

Podsumowanie

  1. OC rowerzysty chroni przed finansowymi konsekwencjami takich zdarzeń jak zarysowanie karoserii, urwanie samochodowego lusterka czy potrącenie pieszego.
  2. Rowerzysta, oprócz ubezpieczenia OC na rower, powinien rozważyć także pakiet z ubezpieczeniem NNW czy ubezpieczenie casco roweru.
  3. Jeśli posiadamy ubezpieczenie NNW i OC w życiu prywatnym, a dodatkowo chcemy ubezpieczyć swój dom wraz z ruchomościami, do których możemy zaliczyć rower, ubezpieczenie OC na rower może okazać się zbędne.

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

potrącenie rowerzysty
2024.09.10  •  Rower
Kto ponosi winę za zderzenie z rowerzystą i jest zobowiązany do wypłaty odszkodowania?

Uległeś potrąceniu na rowerze? A może kierowałeś pojazdem, który zderzył się z kierowcą jednośladu? Takie wypadki są bardzo niebezpieczne. Niezależnie od tego, z czyjej winy doszło do zdarzenia, warto wiedzieć, co grozi za jego spowodowanie i jak można ubiegać się o odszkodowanie.

Czytaj więcej
2022.03.31  •  Rower
Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Stuprocentowo bezpieczne zapięcie do roweru nie istnieje. Jeśli złodziej uprze się, by ukraść akurat Twój rower, zrobi to. Możesz jednak utrudnić mu zadanie, zmniejszyć prawdopodobieństwo kradzieży oraz sprawić, że Twój rower łatwiej będzie Ci odnaleźć.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie roweru
2018.06.08  •  Samochód
Jak przewozić rowery?

Miłośnicy jazdy na rowerze, którym zamarzy się aktywny urlop na dwóch kółkach, muszą podjąć ważną decyzję. W jaki sposób przewieźć rower samochodem? Oto przegląd możliwości.

Czytaj więcej
Czego unikać jeżdżąc rowerem
2016.07.05  •  Rower
6 błędów, których nigdy nie popełniaj jadąc na rowerze

Konflikt rowerzyści kontra reszta świata trwa od lat. Wszyscy popełniają błędy i wszystkich zbyt często ponoszą emocje. Zanim wsiądziesz znów na rower sprawdź, czy na pewno wiesz, jakich błędów nie popełniać i jak poruszać się po drogach, byś był bezpieczny.

Czytaj więcej
karta rowerowa w szkole nowe przepisy
2024.10.08
Podstawy wiedzy o kodeksie drogowym w szkole? Wychowanie komunikacyjne – nowy przedmiot w polskich klasach.

W styczniu 2022 roku pojawił się projekt zakładający nowelizację przepisów ustawy o kierujących pojazdami, a wraz z nim szereg zmian dotyczących edukacji przyszłych kierowców. Zakładał on m.in. wdrożenie nowego przedmiotu obowiązkowego dla uczniów szkół podstawowych – wychowanie komunikacyjne. Czy projekt wszedł w życie? Czy od września będzie on obowiązywał? Przeczytaj koniecznie!

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej