Obowiązkowe wyposażenie samochodu to...?

Opublikowano: 08.11.2019

Pytanie o obowiązkowe wyposażenie samochodu zaliczasz do kłopotliwych? Lepiej odpowiedz sobie na nie teraz niż przed skorym do wypisania mandatu policjantem, sprawdzającym stan techniczny Twojego auta podczas rutynowej kontroli.Jest jeszcze jeden argument – mandat.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu w Polsce

Zacznijmy od rzeczy absolutnie i bezspornie obowiązkowych:

 1. Trójkąt ostrzegawczy

Od 20 do 500 zł mandatu możesz otrzymać za brak zgodnego z przepisami trójkąta ostrzegawczego. Ba! Nawet za niewystawienie trójkąta w sytuacji konieczniej, możesz też otrzymać mandat – 150 zł. Musisz wiedzieć, że gdy w aucie będzie zepsuty trójkąt, może to zostać potraktowane na równi z jego brakiem.

 1. Gaśnica samochodowa

Czy gaśnica w samochodzie jest obowiązkowa? Tak! Za jej brak także możesz zapłacić nawet 500 zł mandatu. Gaśnica powinna być typu BC (przeznaczona do gaszenia płynów i gazów) lub ABC (przeznaczona do gaszenia płynów, gazów i ciał stałych) o masie minimum 1 kg. Pamiętaj, że każda gaśnica ma okres przydatności (zazwyczaj do 5 lat od wyprodukowania) oraz musi być legalizowania raz do roku, czyli poddana badaniom technicznym. Gaśnicę powinno się umieścić w łatwo dostępnym miejscu w samochodzie.

 1. Auto musi posiadać ważne OC, choć wg ostatnich regulacji wcale nie ma już obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i polisy. Kierowca musi za to mieć przy sobie prawo jazdy.

(Nie)wymagane wyposażenie samochodu

Czy kamizelka odblaskowa jest obowiązkowa w samochodzie? A koło zapasowe, obowiązkowe czy nie? Co z apteczką?

Tutaj łatwiej o nieporozumienie. Zgodnie z przepisami kamizelka odblaskowa, koło zapasowe czy apteczka nie są wymienione jako obowiązkowe. Jednak poza terenem zabudowanym pieszy po zmroku może się poruszać wyłącznie z elementem odblaskowym. Więc jeśli wyjdziesz z zepsutego auta po zmroku poza terenem zabudowanym, aby poszukać pomocy, złamiesz prawo. Dlatego warto mieć kamizelkę odblaskową w aucie. Z tego samego powodu powinno się wozić apteczkę, bo udzielenie pierwszej pomocy osobom potrzebującym jest naszym obowiązkiem. Gdy zimą napotkasz na drodze znak, że odtąd musisz założyć łańcuchy na koła, aby uniknąć poślizgu, to jeśli nie będziesz ich mieć na wyposażeniu auta, będziesz musiał z drogi zawrócić. Okazuje się więc, że nie wystarczy posiadanie tego, co jest określane jako obowiązkowe wyposażenie samochodu, polska rzeczywistość prawna zmusza nas de facto do posiadania kilku rzeczy więcej. A jak to wygląda za granicą?

SPRAWDŹ: Assistance na Europę: wszystko, co warto o nim wiedzieć! 

Wymagane wyposażenie samochodu w innych krajach

Co jest obowiązkowe w samochodzie poza granicami Polski? W zasadzie jeżdżąc samochodem po Europie nie musimy się przejmować przepisami obowiązującymi w danym kraju, bo Konwencja Wiedeńska, którą podpisało większość państw mówi, że musisz mieć w aucie tylko to, do czego zobowiązuje Cię prawo kraju, w którym pojazd jest zarejestrowany. Mimo to warto jest wyposażyć auto w kilka drobiazgów, co nam pomoże uniknąć przeciągających się dyskusji z policjantami. Każdy kraj ma swoje przepisy i na przykład Grecja prócz trójkąta i gaśnicy wymaga apteczki, Chorwacja żarówek, Austria kamizelek odblaskowych a Hiszpania koła zapasowego. Jeśli więc Twoje auto wzbogaci się o apteczkę, kamizelki (dla wszystkich jadących), koło zapasowe i komplet żarówek to możesz czuć się spokojnie podczas kontroli w większości krajów w Europie. Tym bardziej, że posiadanie tych rzeczy dobrze wpłynie na wyposażenie samochodu. Tak naprawdę warto by wyposażenie samochodu osobowego obowiązkowe wzbogacić o parę jeszcze rzeczy…

SPRAWDŹ: Zielona Karta – gdzie jest wymagana?

Dodatkowe, ale ważne wyposażenie samochodu osobowego

Elementy obowiązkowe według rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia z 31 grudnia 2002 roku to tylko trójkąt i gaśnica. Jednak warto wyposażyć samochód w kilka akcesoriów więcej, które pomogą nam wyjść z różnych nieprzewidzianych sytuacji na drodze. Zaliczają się do nich:

 • kamizelki odblaskowe (niezbędne po zmroku poza terenem zabudowanym)
 • apteczka pierwszej pomocy (zawierająca środki opatrunkowe, rękawiczki jednorazowe, maseczkę do reanimacji)
 • łańcuchy (wymagane zimą na niektórych drogach)
 • linka holownicza
 • zapasowe żarówki i bezpieczniki
 • koło zapasowe i lewarek do podniesienia auta i wymiany koła
 • podstawowy zestaw narzędzi
 • latarka
 • saperka

Oczywiście ostateczna decyzja należy do Ciebie, ale warto tę listę choć porządnie rozważyć. Każdy z jej elementów może oszczędzić wiele nerwów, czekania a nawet ocalić od poważniejszego wypadku. 

 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments