Dokupienie AC do OC - czy to jest możliwe?

Opublikowano: 23.08.2019

Zakres ochrony OC i AC

Jeśli tylko dysponujesz odpowiednim budżetem nie powinieneś zastanawiać się ani chwili nad wykupieniem polisy autocasco. W przypadku OC nie masz wyboru. Musisz kupić i już, ale powinieneś zdawać sobie sprawę z faktu, że OC nie ochroni cię jeśli to ty będziesz sprawcą wypadku.

Z opłacanego przez ciebie ubezpieczenia OC skorzysta osoba, która zostanie poszkodowana na skutek twoich działań za kierownicą. Ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy jej samochodu, ale twoich już nie. Za siebie, będziesz musiał zapłacić z własnej kieszeni.

Całościową ochronę na wypadek kolizji daje jedynie pakiet OC i AC. To właśnie autocasco gwarantuje naprawienie auta, nawet jeśli szkody powstały z twojej winy. Dodatkowo stanowi ochronę pojazdu na wypadek kradzieży czy uszkodzeń spowodowanych siłami natury. Szczegóły ofert dotyczących AC mogą się różnić. Przed podpisaniem umowy sprawdź informacje zamieszczone w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

Kiedy można kupić polisę AC

Przepisy nie narzucają momentu wykupienia autocasco. W przeciwieństwie do OC, to od właściciela auta zależy, kiedy i czy w ogóle skorzysta z tej możliwości. Dokupienie AC jest więc dopuszczalne w każdej chwili. Oczywiście najkorzystniej jest kupić od razu pakiet OC i AC. Ubezpieczyciele oferują wtedy ciekawe zniżki lub promocje. Ale zrozumiałym jest, że podliczając koszty samochodu i obowiązkowego OC, może się okazać że na dodatkową polisę zabranie funduszy.

Masz wtedy dwie możliwości albo czekasz z wykupieniem AC do momentu uzbierania odpowiedniej kwoty, albo analizujesz swoje potrzeby i sprawdzasz czy wystarczająca będzie opcja minicasco. Jest to ograniczone autocasco, którego cena jest o wiele niższa.  Większość ubezpieczycieli zastrzega możliwość wykupienia polisy miniautocasco jako uzupełnienia OC. W takim przypadku polisy należy wykupić jednocześnie.

Polisa AC dokupowana do już obowiązującego OC, będzie trwała rok, od chwili zakupu lub tyle ile ubezpieczenie obowiązkowe. W drugim przypadku cena AC zostanie proporcjonalnie zmniejszona o niewykorzystany czas.

Czy dokupienie AC do polisy OC się opłaca

Jak już ustaliliśmy, ochrona oferowana przez OC i AC jest najlepsza dla kierowcy. Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo, dopełnienie pakietu dobrowolnym ubezpieczeniem zawsze się opłaca. Najbardziej w chwili powstania szkody, gdyż nie musisz jej naprawiać przy użyciu własnych środków.

Z finansowego punktu widzenia, najlepiej kupować obie polisy jednocześnie w jednym pakiecie. Wtedy cena będzie najkorzystniejsza. Będzie także szansa rozłożenia opłaty na dogodne raty.

Gdyby to się jednak nie udało, zainteresuj się ofertami AC u ubezpieczyciela, z którym jesteś związany umową na ubezpieczenie OC. Możliwe, że otrzymasz dodatkowe zniżki jako stały klient. Łatwiejsze będą też rozliczenia w przypadku powstania szkody.

Krótkoterminowe ubezpieczenie AC

Stosunkowo nowym rozwiązaniem na rynku są krótkoterminowe polisy AC. Ubezpieczyciele mają takie produkty w swoich ofertach, ale ich ceny często zniechęcają do korzystania z tej opcji. Patrząc na stosunek czasu asekuracji do ceny, lepiej wykupić polisę roczną.

Ciekawym rozwiązaniem są również polisy AC na godziny. Prekursorem tego rozwiązania w Polsce jest Aviva. TERAZ by Aviva kupisz za pośrednictwem przygotowanej przez firmę aplikacji. Ubezpieczenie może trwać od 3 godzin do 30 dni. Przy wyliczeniu uwzględnione zostaną przysługujące ci zniżki za bezszkodową jazdę.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments