Jak sprowadzić auto ze Szwajcarii?

Aktualizacja:
Winter alpine road landscape with tunnel, forest, mountains and blue sky on background at bright cold sunny day. Car trip family travel journey. Holiday skiing vacation. scenic austrian landscape

Import samochodów ze Szwajcarii do Polski nie jest zbyt popularny, bo aż 22-krotnie mniejszy w porównaniu ze statystykami obrazującymi sprowadzanie aut z Niemiec w styczniu 2022 roku. Niemniej jednak Polacy kupili aż 1569 samochodów w Szwajcarii, co oznacza, że przeprowadzili więcej transakcji w porównaniu z duńskimi czy szwedzkimi sprzedawcami używanych pojazdów. Czy warto sprowadzić auto ze Szwajcarii?

Czy sprowadzenie samochodu ze Szwajcarii się opłaca?

Szwajcarzy są kojarzeni jako jeden z najbogatszych narodów w Europie. Dobrze sytuowani kierowcy nie żałują pieniędzy na wymianę samochodów – nie czekają, aż auta skończą kilkanaście lat, aby je zezłomować. Stosunkowo młode pojazdy trafiają na aukcje, podczas których rywalizują ze sobą kierowcy z innych państw, w tym Polski. Jeśli poszczęści Ci się na licytacji, możesz kupić samochód bez ukrytych wad, powypadkowych szkód i zabójczo wysokiego przebiegu. Ponadto wyposażenie samochodu uznawane za luksusowe w Polsce bywa standardem w szwajcarskich modelach, dzięki czemu zapłacisz mniej za lepiej skonfigurowane auto.

Jednym z mankamentów sprowadzania szwajcarskiego samochodu jest utrudniony dostęp do historii pojazdu. Szwajcarzy nie są takimi biurokratami jak chociażby Francuzi, więc nie każdy właściciel pojazdu dysponuje chociażby rzetelnie uzupełnianą książeczką serwisową. Świetny stan dróg i niska liczba wypadków daje jednak nadzieję, że dany model nie uczestniczył w kolizji.

Czy warto sprowadzać auto ze Szwajcarii, skoro trzeba zapłacić cło?

Argumenty przeciwko sprowadzeniu auta ze Szwajcarii podkreślają sporą odległość od Polski i konieczność opłacenia cła. Pierwszy z nich nie jest druzgocący, ponieważ Polacy sprowadzają samochody z dalszych lokalizacji, chociażby z USA. Bardziej zniechęcające jest cło opłacane na granicy niemiecko-szwajcarskiej, które wynosi 10%.

Trzeba jednak podkreślić, że opłata celna nie obowiązuje pojazdów z dokumentem EUR-1. To świadectwo pochodzenia towaru dla samochodów wyprodukowanych w Unii Europejskiej. Wystawienie dokumentu kosztuje od 60 do 260 CHF, czyli od ok. 270 zł do 1200 zł. Niestety świadectwa bywają niedostępne dla samochodów mających więcej niż 10 lat – trudno uzyskać pełną dokumentację po upływie dekady od wyprodukowania auta. Pocieszający jest fakt, że nabywca auta ze Szwajcarii może zapłacić niższy VAT, przekraczając granicę z Niemcami – podatek wynosi 19%.

Gdzie szukać ofert sprzedaży samochodu w Szwajcarii? Lista stron i aukcji

Na dobry początek zobacz aukcje na polskojęzycznych stronach: AutaZeSzwajcarii.pl, AutaSwiss24.pl i CarSwiss.pl. W przypadku aukcji kopertowej podajesz ofertę cenową, nie widząc stawek zaproponowanych przez innych licytujących. Dopiero po zakończeniu aukcji okazuje się, kto zajął pierwsze miejsce.

Dzięki kalkulatorowi transportu na CarSwiss.pl możesz obliczyć łączny koszt transportu (samodzielnego lub zamówionego), opłaty celnej i niemieckiego VAT-u. Z kolei kalkulator na AutaSwiss24.pl uwzględnia także prowizję dla współpracujących ubezpieczycieli: AXA, Allianz, Restwert i SCC. Oczywiście to nie koniec wydatków – nie zapominaj chociażby o podatku akcyzowym.

Ze stron obcojęzycznych warto znać CarForYou.ch i Ricardo.ch.

Jak sprawdzić historię i przebieg samochodu ze Szwajcarii online?

Najwygodniejszym sposobem na zweryfikowanie słów sprzedawcy jest sprawdzenie szwajcarskiego samochodu w bazie CEP (Centralnej Ewidencji Pojazdów), czyli na platformie HistoriaPojazdu.gov.pl. Dzięki współpracy z zewnętrznymi źródłami danych, m.in. AutoDNA, możesz prześledzić historię pojazdu ze Szwajcarii, nawet jeśli nie był nigdy zarejestrowany w Polsce. Usługa wymaga podania numeru VIN, numeru rejestracyjnego i daty pierwszej rejestracji oraz zalogowania się za pomocą Profilu Zaufanego.

Obszerny raport AutoDNA, włącznie z archiwalnymi zdjęciami samochodu, jeśli takie były udostępniane online, kosztuje minimum 19,90 zł. Wśród dodatkowych informacji wyróżnia się także dziennik sprawdzeń – platforma rejestruje weryfikowanie pojazdu przez innych użytkowników i udostępnia Ci ich ogólną lokalizację oraz daty pobierania raportów. Dzięki tym danym możesz stwierdzić, czy właściciel szwajcarskiego auta próbował je bezskutecznie sprzedać.

Ile kosztuje sprowadzenie auta ze Szwajcarii?

Sprowadzenie auta ze Szwajcarii jest możliwe na 3 sposoby.

 1. Kup wyrejestrowany pojazd i opłać tymczasowe tablice rejestracyjne z czerwonym paskiem (Kontrollschilder), tymczasowy dowód rejestracyjny (Befristerter Frahrzeugausweis) i ubezpieczenie krótkoterminowe. Dzięki temu rozwiązaniu wrócisz szwajcarskim samochodem do Polski. Uwaga – auto musi mieć ważny przegląd techniczny (Motorfahrzeugkontrolle), w przeciwnym razie nie powinno zostać dopuszczone do ruchu. Badanie jest obowiązkowe dla pojazdów mających więcej niż 10 lat. Ubezpieczenie szwajcarskiego auta jest najtańsze od 16. dnia miesiąca do 5 dni przed końcem miesiąca – wtedy kosztuje ok. 80 CHF. W pierwszych dwóch tygodniach składka wynosi ok. 170 CHF, natomiast w ostatnich dniach rośnie do ok. 190 CHF, ponieważ ochrona zostaje przedłużona na kolejny miesiąc. Jest aktywna do 35 dni. Łączny wydatek w szwajcarskim urzędzie sięga nawet 1500 zł.
 2. Kup wyrejestrowany samochód i zorganizuj transport na lawecie. Najniższa stawka na pokonanie 1 km wynosi 1,5 zł. Cena przewozu jest zależna także od rodzaju samochodu, liczby pojazdów przewożonych na jednej lawecie oraz doświadczenia przewoźnika. Zdarza się, że kierowcę czeka pusty przebieg, więc zgadza się na korzystniejszą stawkę. Możesz wystawić ofertę na Clicktrans.pl. Serwis kusi zredukowaniem ceny transportu auta ze Szwajcarii do 60%. Jeden z przewoźników zaproponował 2500 zł za przewiezienie auta z Ettingen do miejscowości w woj. podkarpackim (ok. 1480 km), co daje niespełna 1,7 zł za 1 km. Z danych AutoSwiss.pl wynika, że minimalny koszt transportu samochodu osobowego ze Szwajcarii do Polski to 1700 zł.
 3. Zleć wyszukanie, zakup, transport i pozostałe formalności zawodowemu importerowi. To najbardziej komfortowe i najdroższe rozwiązanie, ale masz gwarancję, że pojazd zostanie solidnie zweryfikowany pod kątem technicznym, a formalności – dopięte na ostatni guzik. Pośrednik pobiera zwykle kilka procent prowizji od wartości pojazdu, natomiast stawki za oględziny wahają się od 300 zł do ponad 1000 zł w zależności od ustalonego zakresu ekspertyzy. Co ciekawe, taką usługę da się kupić osobno.

O ile powrót szwajcarskim samochodem do Polski wydaje się najbardziej opłacalny, o tyle musisz wziąć pod uwagę nie tylko koszty tymczasowej rejestracji, ale także wydatki na paliwo, płatne drogi czy hostele. Wyjazd po auto do Szwajcarii opłaca się najbardziej w sytuacji, w której masz upatrzony model, najlepiej zweryfikowany przez eksperta na miejscu i zarezerwowany u sprzedawcy.

Podatek akcyzowy od samochodu ze Szwajcarii

Możesz złożyć deklarację AKC-US i zapłacić podatek akcyzowy za pośrednictwem PUESC. Serwis pozwala także na uzyskanie zaświadczenia o zwolnieniu z akcyzy – podatkiem nie są objęte samochody elektryczne i hybrydowe PHEV (modele plug-in o pojemności silnika do 2000 cm3 są zwolnione z opłaty do 31 grudnia 2022 roku).

Dla pozostałych samochodów osobowych obowiązują następujące stawki:

 • 18,6% dla auta z silnikiem o pojemności powyżej 2000 cm3 lub 9,3% dla modelu hybrydowego,
 • 3,1% dla auta z silnikiem o pojemności poniżej 2000 cm3 lub 1,55% dla modelu hybrydowego.

Jeżeli urząd skarbowy zakwestionuje podatek akcyzowy, twierdząc, że cena pojazdu znacząco odbiega od jego wartości, musisz przedstawić dokumenty potwierdzające zadeklarowaną kwotę. To zabezpieczenie przed celowym obniżaniem akcyzy.

Przegląd zerowy auta ze Szwajcarii

Przegląd zerowy polega na badaniu technicznym samochodów sprowadzanych z zagranicy, które nigdy nie były zarejestrowane w Polsce. Koszt wizyty na stacji diagnostycznej to 99 zł w przypadku auta benzynowego lub z silnikiem diesla bądź 162 zł w przypadku pojazdu z instalacją LGP.

Lista dokumentów do zarejestrowania samochodu ze Szwajcarii w Polsce

 • Wypełniony wniosek o zarejestrowanie auta.
 • Dowód tożsamości.
 • Umowa kupna-sprzedaży lub faktury (trzeba opłacić tłumacza przysięgłego, który przełoży ten dokument, dowód rejestracyjny i ewentualną kartę pojazdu na język polski).
 • Szwajcarski dowód rejestracyjny (tymczasowy lub poprzedniego właściciela). Dokument od zbywcy powinien zawierać pieczątkę potwierdzająca sprzedaż pojazdu.
 • Szwajcarskie tablice rejestracyjne (tymczasowe lub zaświadczenie o ich braku w przypadku przewozu wyrejestrowanego auta na lawecie).
 • Potwierdzenie opłacenia akcyzy i cła lub stosowne zaświadczenia potwierdzające zwolnienie z tych opłat.
 • Potwierdzenie opłacenia podatku VAT.
 • Potwierdzenie pozytywnego wyniku badania technicznego w Polsce.

Czas na zarejestrowanie samochodu z zagranicy w Polsce wynosił 30 dni, ale został wydłużony do 60 dni z powodu pandemii. O ile szwajcarskie ubezpieczenie jest aktywne do końca okresu ważności tymczasowych tablic rejestracyjnych, o tyle wygasa w momencie rejestracji samochodu w Polsce. Zresztą auto powinno zostać ubezpieczone najpóźniej w tym dniu.

Koszt rejestracji auta ze Szwajcarii w Polsce 2022

Jeśli wybierzesz zwykłe tablice rejestracyjne za 80 zł, zapłacisz 256 zł za zarejestrowanie samochodu ze Szwajcarii w Polsce. Indywidualne tablice kosztują 1000 zł, więc wydatek rośnie do 1176 zł. Na tę kwotę składa się również karta pojazdu (75 zł), dowód rejestracyjny (54 zł), nalepka kontrolna i legalizacyjna (31 zł), pozwolenie czasowe (18,50 zł) i opłaty ewidencyjne (2,50 zł). Rejestracja auta z zagranicy stanieje o 94,50 zł od 4 września 2022 roku, kiedy wydziały komunikacji przestaną wydawać karty pojazdu i nalepki kontrolne.

Ile kosztuje ubezpieczenie auta ze Szwajcarii?

Cena ubezpieczenia OC samochodu ze Szwajcarii jest zależna przede wszystkim od informacji o kierowcy i parametrów pojazdu. W kalkulatorze OC i AC na Punkta.pl wskaż, że auto było zarejestrowane za granicą. Porównywarka pomoże Ci znaleźć najkorzystniejszą ofertę – najtańsze OC lub kompleksowy pakiet ubezpieczeniowy, zawierający autocasco, assistance i NNW.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie CTA-bez-marki.png

Jeżeli poznański kierowca z bezszkodową historią jazdy chciałby ubezpieczyć szwajcarskiego Land Rovera Discovery z 2017 roku, wydałby na podstawowy pakiet OC + assistance 583 zł. Musiałby dopłacić 55 zł za ofertę z NNW. Dzięki Punkta.pl zaoszczędziłby ponad 1000 zł, ponieważ składka ubezpieczenia OC w innym towarzystwie wyniosłaby aż 1789 zł! Dla porównania – najtańszy pakiet z OC, AC, NNW i assistance kosztowałby 2337 zł.

Podsumowanie

 • Sprowadzenie samochodu ze Szwajcarii jest opłacalne, kiedy kupujesz kilkuletnie auto ze stosunkowo niskim przebiegiem, oddane na aukcję przez firmę leasingową lub sprzedawane przez osobę prywatną, która wymienia pojazd na nowy przed jego całkowitym wyeksploatowaniem.
 • Najpopularniejsze serwisy aukcyjne to AutaSwiss24.pl, AutaZeSzwajcarii.pl i CarSwiss.pl.
 • Jeśli szwajcarski samochód ma świadectwo pochodzenia towaru EUR-1, które potwierdza, że został wyprodukowany w Unii Europejskiej, nie jest objęty opłatą celną w wysokości 10%.
 • Warto opłacić niemiecki VAT (19%) zamiast polskiego (23%).
 • Koszt sprowadzenia auta ze Szwajcarii przez importera obejmuje m.in. prowizję dla pośrednika, opłatę za oględziny samochodu i koszt przewozu na lawecie – nawet do 2500 zł.
 • Na zarejestrowanie szwajcarskiego samochodu w Polsce wydasz minimum 256 zł. Poza tym zapłacisz podatek akcyzowy, chyba że pojazd jest z niego zwolniony, oraz składkę ubezpieczeniową.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments