Ranking kradzionych elementów. Nie uwierzysz, co mogą ukraść!

Aktualizacja:
ranking-kradzionych-elementow-samochodowych

Kreatywność złodziei nie zna granic, o czym rok do roku przekonuje się tysiące mieszkańców Polski. Kradzież elementów samochodów to istna plaga, która towarzyszy nam od lat. Co ciekawe nie są to już jak dawniej radia, a znacznie bardziej zaskakujące części. Sprawdź nasz ranking!

Kradzieże samochodów w Polsce to istna plaga, z którą nie możemy się rozprawić od dawnych lat. Pomimo szeregu zabezpieczeń, które oferują nam producenci aut, wciąż cztery kółka stają się ofiarami złodziei. Co gorsze szansa na odzyskanie skradzionego pojazdu jest znacznie mniejsza, ze względu na sposób działania przestępców. Łup trafia do tzw. dziupli, gdzie następnie zostaje rozebrany na części.

Liczba kradzieży aut rok do roku spada, jednak wciąż nie jest to mała wartość. Jak donosi moto.pl w I połowie 2022 roku było to ponad 3000 samochodów! Najbardziej powinni obawiać się mieszkańcy stolicy. Co czwarty skradziony pojazd pochodzi właśnie z Warszawy. Do najczęściej kradzionych należą marki azjatyckie: Toyota, Hyundai, Lexus czy Kia.

Części, które wracają na rynek

Co się dzieje ze skradzionymi częściami? Najbardziej dochodowe elementy pojazdów trafiają z powrotem na rynek – oferty znajdziesz na popularnych serwisach aukcyjnych. Część jest szmuglowana za wschodnią granicę, gdzie również są sprzedawane jako używane elementy. Pozostałe fragmenty, takie jak części tapicerki czy „plastiki” często trafiają na nielegalne wysypiska w lasach, utrudniając tym samym policji odnalezienie ich.

Ranking kradzionych elementów

Kradzieżą aut, szczególnie tych nowych i drogi specjalizują się zorganizowane grupy przestępcze. „Mniejsi” przestępcy często decydują się na grabież jedynie poszczególnych elementów naszych samochodów. Co ciekawe, kreatywność w tym wypadku zaskoczyłaby nie jednego kierowcę. Zerknij poniżej, a z pewnością zdziwisz się, co złodzieje potrafią ukraść z naszych aut.

kradzież - autocasco - punkta

6. Oryginalne kołpaki

Kierowcy wskazują ten element, jako jeden z częściej ginących z ich aut. Wielokrotnie można spotkać się z zaparkowanymi samochodami pozbawionymi oryginalnych kołpaków. Ten element stanowi głównie efektowny dodatek, a pomimo to potrafi kosztować nas nawet kilkaset złotych.

Pamiętaj, że kradzież kołpaków nie będzie powodem do odszkodowania z tytułu assistance i ubezpieczenia opon. Żadne z towarzystw ubezpieczeniowych nie oferuje takiego rozwiązania.

5. Emblematy

Kiedyś kradzież znaczków marek takich jak BMW czy Mercedes były prawdziwą plagą. Część z nich popełniały znudzone dzieciaki, które chciały mieć efektowny dodatek w pokoju. Część jednak pozostawała robotą perfidnych grabieżców. Dzisiaj, gdy nawet luksusowe marki nie stanowią zaskoczenia na drodze dziwić może kradzież znaczków. Mimo to należy pamiętać, że taki emblemat znajdujący się na masce auta potrafi kosztować także nawet kilkaset złotych.

4. Lusterka samochodowe

Jak ukraść lusterko samochodowe? Otóż kradnący stawiają na konkretny element. Zazwyczaj celem stają się same lustra (wkłady). Stosunkowo łatwo je wyjąć, a jest to jednak element, który często ulega zniszczeniu. Dodatkowo nowe lusterka wzbogacane m.in. w czujniki i systemy podgrzewania również stanowią ni mały wydatek, gdy chcemy je wymienić, chociażby na używane. Koszt nowoczesnego lusterka może sięgać nawet ponad 1000 zł.

3. Wycieraczki samochodowe

Wychodzisz rano z bloku, ruszasz w stronę parkingu i widzisz rząd samochodów bez wycieraczek. Taki widok w 2021 roku krakowianie mogli zaobserwować po intensywnej nocy jednego z rabusiów wycieraczek samochodowych. Z informacji udostępnionych przez Gazetę Krakowską wynika, że narobił on szkód na ponad 1300 zł! To szczególnie ciekawy łup, jeśli weźmiemy pod uwagę cenę nowych „piór”.

2. Akumulatory aut elektrycznych i hybrydowych

Wracamy wraz z naszym rankingiem do elementów, które mogą mocno narazić portfel kierowców. Coraz częściej ofiarami przestępców stają się posiadacze hybryd i aut elektrycznych. Kradzione są zarówno części, jak i całe pojazdy. Dlaczego? Ze względu na cenę baterii akumulatorów. Te dość szybko ulegają zużyciu, a co za tym idzie, rośnie potrzeba na ich zakup wśród posiadaczy owych modeli. Przestępcy szybko zauważyli tę lukę i rozpoczęli kradzież akumulatorów.

Jesteś posiadaczem takiego modelu? Uważaj, ubezpieczenie samochodu, a dokładniej pakiet assistance może nie obejmować kradzieży akumulatora. Ubezpieczenie BeeSafe Assistance Akumulator zawiera takowe wyłączenie, a ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania.

1. Katalizator

To naszym zdaniem najbardziej zaskakujący element, który „znika” z naszych aut. Ubezpieczenie samochodu zazwyczaj nie wspomina nic o nim, a jednak to właśnie ten element przysparza najwięcej zmartwień policji. Dlaczego katalizatory giną z naszych aut? Z tego samego powodu, co poprzednie elementy – są drogie. Stanowią jeden z najdroższych podzespołów z powodu użytych do produkcji metali szlachetnych. Katalizatory umieszczone są w widocznym miejscu, a ich wycięcie szlifierką nie zajmuje więcej niż kilka minut.

Zabezpiecz się przed kradzieżą

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą, skoro ubezpieczenie samochodu nie pokryje kosztów? To nie prawda. Należy jednak wybrać odpowiednią ochronę. Odszkodowanie z powodu kradzieży pokrywa nie Assistance, a Autocasco (AC) i mini Autocasco (Mini AC). O tym, jakie elementy i na jaką sumę możemy liczyć w takiej sytuacji możemy przeczytać w OWU, czyli ogólnych warunkach umowy.

Koniecznie porównaj oferty, zanim zdecydujesz się na jedną z nich. Najłatwiej będzie to zrobić z naszym kalkulatorem OC/AC Punkta. Wpisz swoje dane i informacje o aucie, a w kilka minut uzyskasz najatrakcyjniejsze propozycje ubezpieczeń AC i mini AC.

Porównaj ceny ubezpieczeń OC/AC!

Podsumowanie

  1. Najczęściej do kradzieży aut dochodzi w stolicy.
  2. Złodzieje najchętniej kradną samochody azjatyckich marek: Toyota, Hyundai czy Lexus.
  3. Ubezpieczenie opon nie obejmuje ochroną kradzieży kołpaków czy ogumienia.
  4. Coraz częściej dochodzi do przypadków kradzieży akumulatorów z aut elektrycznych i hybrydowych.
  5. Chcąc uchronić się przed konsekwencjami spowodowanymi działaniami złodziei, należy kupić ubezpieczenie AC lub mini AC.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments