Aplikacja UFG „Na wypadek”: jak postępować w razie zdarzenia drogowego?

Aktualizacja:
aplikacja-na-wypadek

Aplikacja UFG „Na wypadek” skierowana jest do wszystkich tych, którzy są uczestnikami kolizji lub wypadku. Ma na celu poprowadzenie kierowcy krok po kroku po wszystkich czynnościach, jakie należy podjąć po zdarzeniu drogowym. Aplikacja podpowie jak zachować się w konkretnej sytuacji, w jaki sposób udokumentować dane osób biorących udział w wypadku, czy jakie informacje będą niezbędne w postępowaniu odszkodowawczym.

Choć początek aplikacji „Na wypadek” sięga już 2014 roku, wydaje się, że całkiem niedawno przeżyła ona swoją drugą młodość i zyskała na popularności. Wszystko za sprawą jednej przydatnej funkcji – sprawdzenia ubezpieczenia OC. To, w świetle ostatnich zmian w ustawie Prawo o ruchu drogowym okazuje się bardzo przydatne. Jednak weryfikacja OC jest jedynie jedną z wielu funkcjonalności, jakie oferuje nam aplikacja na smartfony „Na wypadek”.

Mobilny przewodnik od UFG: „Na wypadek” w razie wypadku

Nawet niegroźna kolizja jest sporym stresem dla każdego kierowcy. W całym tym zamieszaniu, często nie jesteśmy w stanie racjonalnie myśleć i nie wiemy jak postępować w takiej sytuacji. Pomocną dłoń w takich chwilach wyciąga UFG, a konkretniej jego aplikacja „Na wypadek”. Jest to mobilny przewodnik, który został stworzony z myślą o wszystkich tych, którzy w razie wypadku czy stłuczki potrzebują rad i wskazówek, jak postępować w kryzysowej sytuacji. Aplikacja może asystować już od pierwszych minut po kolizji, prowadząc nas krok po kroku przez cały proces zgłoszenia zdarzenia. To, co jednak najważniejsze – dzięki niej sprawdzimy także ważność ubezpieczenia OC. Ale o tym więcej za chwilę…

Czytaj także: Najlepsze aplikacje dla kierowców, czyli co nam pomaga w podróży

Jak działa aplikacja „Na wypadek”?

Aplikacja przeprowadzi nas krok po kroku przez wszystkie etapy po wypadku. Poinstruuje, w jaki sposób odpowiednio zabezpieczyć miejsce zdarzenia, pod jaki numer alarmowy zadzwonić, czy jak udokumentować całe zajście. W kwestii tego ostatniego, aplikacja przygotowała jednak spore ułatwienie dla użytkowników. To bezpośrednio w niej możemy zapisać wszystkie potrzebne dane dotyczące zdarzenia. Możemy wybrać pojazd, który brał udział w kolizji, a także wpisać konkretną datę, godzinę i miejsce zdarzenia. Musimy także określić czy byliśmy uczestnikami kolizji z innym uczestnikiem ruchu czy może kolizji ze zwierzęciem.

Użytkownik aplikacji dostaje także możliwość dokładnego zaznaczenia na schemacie pojazdu miejsc, które uległy uszkodzeniu zarówno w swoim samochodzie, jak i w pojeździe innego uczestnika ruchu. W lepszej ocenie sytuacji na drodze ma pomóc graficzna forma, dzięki której możemy wskazać to, co wydarzyło się na drodze. Do wyboru otrzymujemy kilka opcji, wśród których znajdziemy np. zmianę pasa i zajechanie drogi, skrzyżowanie, czy najechanie na poprzedzający pojazd. Na koniec musimy określić, czy to my jesteśmy sprawcą czy może poszkodowanym w zdarzeniu oraz podać niezbędne dane kierujących obu pojazdów. Aplikacja przypomina jednak, że uzupełnienie wymaganych przez nią danych nie eliminuje konieczności spisania oświadczenia o zdarzeniu. Własnoręczne spisanie oświadczenia przez sprawcę zdarzenia nadal jest obowiązkowe, a podpis na nim musi złożyć zarówno sprawca, jak i poszkodowany. Ostatnim krokiem, do którego doprowadzi nas aplikacja „Na wypadek” będzie możliwość wybrania opcji bezpośredniej likwidacji szkody bądź też likwidacji jej z własnego AC.

Czytaj także: Sprawdzamy ważność OC! Zobacz, czy polisa jest nadal ważna!

Sprawdzenie OC sprawcy wypadku

Jedną z funkcji, jakie oferuje aplikacja „Na wypadek” jest także zweryfikowanie polisy OC. Od 1 października 2018 roku kierowcy nie mają obowiązku posiadania przy sobie potwierdzenia zawarcia takiego ubezpieczenia, a to z kolei może rodzić pewne kłopoty w przypadku kolizji. W sytuacji, kiedy sprawca zdarzenia nie posiada przy sobie dokumentu potwierdzającego ubezpieczenie OC, jego ważność możemy sprawdzić właśnie za pomocą aplikacji. W tym celu wystarczy, że wpiszemy numer rejestracyjny pojazdu lub jego VIN. Właśnie w ten sposób otrzymamy dostęp do informacji o stanie polisy na konkretny dzień wraz z informacjami o pojeździe i ubezpieczycielu.

Czytaj także: Najlepsze darmowe nawigacje na smartfony w 2020 roku

„Na wypadek” od UFG: opinie

Choć aplikacja „Na wypadek” oferuje naprawdę pożyteczne rozwiązania i będzie szczególnie przydatna tym, którzy w przypadku zdarzenia na drodze tracą głowę, użytkownicy zwracają jednak uwagę na pewne niedociągnięcia, które sprawiają, że doskonałą ona nie jest. W ostatnim czasie aplikacja „Na wypadek” przeszła małą aktualizację. Małą, to jednak delikatnie powiedziane. To właśnie po niej, na aplikację UFG posypały się gromy od niezadowolonych użytkowników. Naczelną wadą wersji po aktualizacji jest utrudniony dostęp, który tak naprawdę miał być dla użytkowników ułatwieniem. Chodzi o zabezpieczenie w postaci skomplikowanego hasła, bez którego nie uzyskamy dostępu do aplikacji. Sęk w tym, że jeśli hasło wypadnie nam z pamięci, nie będziemy mieli możliwości jego odzyskania. Kolejną uwagą, jaką zgłaszają użytkownicy „Na wypadek” jest kwestia przypominania o ważności polisy czy terminie badań technicznych. To wszystko – owszem – jest możliwe jednak pod warunkiem, że aplikacja nieustannie działa w tle. Jednak nie to jest jeszcze najgorsze – największą uciążliwością dla wszystkich użytkowników okazuje się lokalizacja breloków bluetooth iTrack oraz iTag. Nawet jeśli ktoś nie posiada breloków, z przypomnień o możliwości lokalizacji zrezygnować nie może, a te widocznie są bez przerwy na pasku zadań.

Czytaj także: Warta Mobile, czyli likwidacja szkody w Twoim smartfonie

Podsumowanie

  1. Aplikacja „Na Wypadek” skierowana jest do osób, które zostały poszkodowane w kolizji lub wypadku.
  2. Dzięki aplikacji mają one możliwość bezpłatnego sprawdzenia, czy pojazd sprawcy ma wykupione obowiązkowe ubezpieczenie OC.
  3. Mobilny przewodnik od UFG przeprowadzi użytkownika krok po kroku po wszystkich czynnościach od zaistnienia zdarzenia, aż do zgłoszenia szkody.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej