Ubezpieczenie OC na raty - to warto wiedzieć!

Opublikowano: 15.08.2019

Czy opłaca się rozłożyć OC na raty

To zależy. Możliwość podzielenia płatności jest z pewnością dobrym rozwiązaniem dla domowego budżetu. Niewątpliwie, jednorazowa wpłata stanowi jego znaczne nadszarpnięcie. Ale już rozbicie stawki na dwie lub więcej rat, pozwala na pogodzenie codziennych wydatków z ubezpieczeniowym zobowiązaniem.

Niestety, propozycja ta nie jest pozbawiona wad. Najistotniejszą z nich jest cena. Po zsumowaniu wszystkich rat, okaże się że jest to rozwiązanie droższe niż opłacenie całej składki od razu. Dodatkowo, im więcej rat wybierzesz, tym ostateczna kwota będzie wyższa.

Płatność w ratach jest wygodna dla klienta. Ubezpieczyciele wolą otrzymać pełną wpłatę już przy zawarciu umowy, dlatego premiują tych którzy gwarantują im finansową stabilność.

Na ile rat podzielić ubezpieczenie OC

Polisa, dotycząca obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego, jakim jest OC, obowiązuje rok. Także do ratalnego podziału jest 12 miesięcy. Najczęściej wybierane są opcje dwóch lub czterech rat. Ale niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wprowadziły do swoich ofert składkę opłacaną miesięcznie. Podział ubezpieczenia OC na 12 rat jest oczywiście możliwy, ale w podsumowaniu rocznym okaże się najdroższy, gdyż do każdej raty będzie doliczona odpowiednia marża.

Co z OC, gdy nie zapłacę raty

Dobra wiadomość jest taka, że nawet w przypadku zwłoki ochrona z polisy działa. Zasada ta wynika z regulacji ustawowych, więc ubezpieczyciel nie może zwolnić się z odpowiedzialności na wypadek stłuczki czy wypadku spowodowanego przez zalegającego z płatnością klienta. Co więcej, polisa będzie działała aż do upływu terminu, wskazanego w umowie.

Nie oznacza to jednak, że ubezpieczyciel będzie narażał się na straty finansowe i nie upomni się o swoje. Po pierwsze nieopłacona umowa nie zostanie automatycznie przedłużona. Po drugie informacja o twoim długu zostanie odnotowana przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, co może skutkować problemami z wykupieniem ubezpieczenia w przyszłości oraz surowymi karami za jazdę bez ważnej polisy.

Z pewnością dane o zadłużeniu trafią też do Krajowego Rejestru Dłużników.

Jeśli nieregularne płatności wynikają z gapiostwa, jak najszybciej prześlij zaległą składkę i wyjaśnij powstałe zamieszanie. Gdyby co gorsza było to zamierzone działanie, musisz przygotować się na windykacyjne nieprzyjemności. Towarzystwa Ubezpieczeniowe mają określone procedury postępowania w takich przypadkach. Z pewnością do już istniejącego długu doliczone zostaną odsetki. A brak twojej reakcji na wezwania do zapłaty, skończy się przekazaniem sprawy do sądu. Następnym krokiem będzie przekazanie długu do egzekucji komorniczej.

OC na raty a sprzedaż auta

Opłacanie polisy OC w ratach nie jest przeszkodą w sprzedaży auta objętego ochroną. Przy sprzedaży poinformuj kupującego o szczegółach wykupionej polisy. Następnie w ciągu 14 dni od zawarcia umowy sprzedaży, poinformuj pisemnie ubezpieczyciela o tym fakcie. Na podstawie otrzymanego dokumentu, firma ubezpieczeniowa przeniesie pozostałe raty na nowego właściciela pojazdu. Ten może zrezygnować z dotychczasowego ubezpieczenia i wypowiedzieć umowę lub zgodzić się na jej kontynuowanie, co skończy się rekalkulacją pozostałych rat.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments