Zniesienie współwłasności samochodu nie takie łatwe, jak się wydaje! Jak to zrobić?

Aktualizacja:
zniesienie-wspolwlasnowci-auta

Posiadanie auta we współwłasności jest szczególnie korzystne ze względu na możliwość obniżenia stawki polisy OC. Młodzi kierowcy chętnie więc wpisują do dowodu rejestracyjnego bardziej doświadczonych szoferów. Nie zdają sobie jednak sprawy, że późniejsze zniesienie współwłasności samochodu nie będzie takie proste.

Chęć uzyskania zniżek jest jednym z najpopularniejszych, ale nie jedynym powodem powstania współwłasności auta. Nie bacząc na motywację, leżącą u podstaw nabycia samochodu przez więcej niż jedną osobę, trzeba wskazać, że sposoby na zniesienie samochodu współwłasności uzależnione będą od konkretnych okoliczności. W niektórych przypadkach o rozwiązanie stanu prawnego trzeba będzie zwrócić się do sądu. Istnieją trzy sposoby zniesienia współwłasności samochodu. Każdy z nich został szczegółowo opisany poniżej. 

Zniesienie współwłasności samochodu poprzez dobrowolne zrzeczenie 

Polubownym i zarazem najprostszym sposobem zmiany relacji właścicielskiej pojazdu jest dobrowolne zrzeczenie się udziałów w przedmiocie objętym współwłasnością przez jedną ze stron. Gdy uprawniony zgodzi się na wykreślenie jego danych z dowodu rejestracyjnego, pozostanie jedynie dopełnienie związanych z tym faktem formalności. 

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Co ważne, czynność powinna zostać potwierdzona pisemną umową zrzeczenia się współwłasności, uwzględniająca dane stron, wielkość udziałów oraz ich wartość. Następnie, w terminie 30 dni od chwili podpisania umowy należy udać się z nią i wnioskiem o wykreślenie współwłaściciela z dowodu rejestracyjnego do właściwego miejscowo urzędu komunikacji. Podczas wizyty trzeba mieć przy sobie: dowód rejestracyjny, kartę pojazdu oraz aktualną polisę OC. 

Dodatkowym obowiązkiem jest opłacenie podatku od darowizny, jeśli byłych współwłaścicieli nie łączy pokrewieństwo pierwszego stopnia, a tym samym nie korzystają z ustawowego zwolnienia. Przepisy przewidują 6 miesięcy na rozliczenie się z Urzędem Skarbowym.  

SPRAWDŹ: Współwłasność samochodu, czyli jedno auto i dwóch właścicieli – co warto o tym wiedzieć? 

Sądowe zniesienie współwłasności samochodu 

Gdy współwłaściciele nie są w stanie się porozumieć, narastający spór o samochód wyjaśni sąd. Jest to jednak rozwiązanie zajmujące i wiele czasu i pieniędzy. Aby rozpocząć postępowanie, trzeba złożyć w sądzie wniosek o zniesienie współwłasności, uzupełniony dokumentami potwierdzającymi ten stan rzeczy. Aby wyeliminować ryzyko angażowania przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości, lepiej przemyśleć kogo wybiera się na współwłaściciela. Z pewnością powinna być to osoba godna zaufania.  

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Zniesienie współwłasności samochodu z powodu śmierci współwłaściciela 

Rozsądny dobór współwłaściciela ma ogromne znaczenie także w przypadku jego śmierci. Zazwyczaj nie poświęca się zbyt dużo czasu na przemyślenie tego aspektu. A trzeba mieć świadomość, że w razie śmierci współwłaściciela, jego udział w danej rzeczy stanie się elementem spadku i podlegać będzie podstępowaniu spadkowemu. W jego trakcie okaże się, kto zastąpi dotychczasowego współwłaściciela. Jeśli zmarły zostawił testament, to w nim znajdować się będzie informacja o personaliach spadkobiercy. 

Śmierć dotychczasowego współwłaściciela jest kłopotliwa, gdyż blokuje podejmowanie jakichkolwiek decyzji związanych z autem. Do czasu zakończenia postępowania spadkowego nie można go na przykład sprzedać. Ponadto żyjący współwłaściciel musi samodzielnie pokrywać koszty związane z używaniem pojazdu oraz opłacać polisę OC.

SPRAWDŹ: 8 błędów, których powinieneś uniknąć, by kupić tanie ubezpieczenie OC

Zniesienie współwłasności samochodu a wymiana dokumentów

Nie zawsze zniesienie współwłasności samochodu będzie rodziło obowiązek wymiany dowodu rejestracyjnego. Wszystko zależy od tego, na której pozycji w dokumencie widnieje ustępujący współwłaściciel. Jeśli wpisano go na drugiej pozycji, wystarczy skreślenie przez urzędnika wydziału komunikacji potwierdzone pieczątką. 

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej
2024.06.05  •  Samochód
Automatyczne wyrejestrowanie pojazdów w 2024 – rewolucja w Centralnej Ewidencji Pojazdów

W odpowiedzi na narastający problem nieużywanych pojazdów zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), polski rząd wprowadza rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących rejestracji aut. Najistotniejszą modyfikacją jest automatyczne wyrejestrowanie setek tysięcy tzw. martwych pojazdów, które od lat nie są eksploatowane, a mimo to figurują w ewidencji.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej