Co to jest procedura likwidacyjna - jak działa, co warto wiedzieć?

Aktualizacja:
procedura likwidacyjna

Co to jest procedura likwidacyjna? Celem procedury likwidacyjnej jest likwidacja firmy prowadzonej w formie spółki prawa handlowego. Przebieg procedury likwidacyjnej pokażemy na przykładzie likwidacji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

 

Uchwała wspólników

Podstawą likwidacji spółki jest najczęściej uchwała zgromadzenia wspólników o jej rozwiązaniu. Kodeks spółek handlowych w art. 246 przewiduje, że za rozwiązaniem spółki oddanych musi być 2/3 głosów. Jeśli umowa spółki tak przewiduje, liczba głosów za likwidacją może być inna. Uchwała musi – pod rygorem jej nieważności – być potwierdzona protokołem notarialnym.

Wybór likwidatorów

W okresie likwidacji spółki jej zarząd nie działa. Jego funkcje pełnią likwidatorzy, którymi są członkowie zarządu spółki (wspólnicy mogą jednak wybrać na likwidatorów inne osoby, w tym samych siebie). Jeżeli postawienie spółki w stan likwidacji zostanie orzeczone przez sąd, to on powoła też likwidatorów i tylko on będzie mógł ich odwołać. Inne organy spółki (np. rada nadzorcza czy komisja rewizyjna) nadal istnieją i funkcjonują.

Zgłoszenie do KRS i ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym

Rozpoczęcie procedury likwidacyjnej trzeba zgłosić do sądu rejestrowego. Wniosek musi zawierać imiona i nazwiska likwidatorów, ich adresy oraz sposób reprezentowania przez nic spółki. Do zgłoszenia trzeba dołączyć uchwałę o rozwiązaniu spółki i – ewentualnie – wyznaczeniu likwidatorów, a także złożone wobec sądu lub poświadczone notarialnie wzory podpisów likwidatorów oraz odpowiednie wnioski do urzędu skarbowego i GUS, a także informację dla ZUS. Opłata za wniosek to 250 zł. Trzeba do niej dodać koszt ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

We wnioskach kierowanych do sądu oraz odpowiednich organów spółka musi posługiwać się swoją nazwą z dopiskiem „w likwidacji”.

Bilans otwarcia likwidacji

Następnie likwidatorzy sporządzają bilans otwarcia likwidacji i złożyć zgromadzeniu do zatwierdzenia. Należy przyjąć do niego wszystkie składniki aktywów według ich wartości zbywczej. Bilans otwarcia likwidacji należy sporządzić w terminie 15 dni od zajścia zdarzeń, które spowodowały otwarcie likwidacji, nie później jednak niż w ciągu 3 miesięcy od tej daty.

Czynności likwidacyjne

Do zadań likwidatorów należy zakończenie interesów bieżących spółki, ściągnięcie wierzytelności, wypełnienie zobowiązań i upłynnienie majątku spółki. Nowe umowy mogą być zawierane tylko jeśli służą zakończeniu bieżących spraw spółki, ściągnięciu wierzytelności, wypełnieniu zobowiązań i spieniężeniu jej majątku.

Sprawozdanie likwidacyjne i złożenie wniosku o wykreślenie spółki z KRS

Po zakończeniu opisanych powyżej czynności likwidatorzy przygotowują sprawozdanie finansowe na dzień poprzedzający podział majątku pozostałego po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu między wspólników wierzycieli. Pozostały majątek dzielony jest między wspólników w stosunku do ich udziałów. Sprawozdanie finansowe jest zatwierdzane przez zgromadzenie a następnie ogłaszane w siedzibie spółki oraz składane sądowi rejestrowemu wraz z wnioskiem o wykreślenie spółki z rejestru. Po uprawomocnieniu się postanowienia zarządzającego wykreślenie spółki z o.o. z KRS spółka przestaje istnieć.

Czytaj także:

Ubezpieczający

Wniosek ubezpieczeniowy

Ubezpieczony

Matematyka aktuarialna

Asekurator


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Jak długo trwa procedura likwidacji szkody?

Proces likwidacji szkody jest niezwykle istotnym elementem w przypadku ubezpieczenia. Poszkodowani oczekują szybkiej i sprawiedliwej wypłaty odszkodowania, dlatego ważne jest zrozumienie, ile czasu potrzebuje ubezpieczyciel na przetworzenie roszczenia. W tym artykule omówimy wszystkie ważne aspekty, które wpływają na wypłatę odszkodowania oraz czynniki, które mogą stanowić o długości procesu likwidacyjnego.

Czytaj więcej
2024.03.21  •  Samochód
Gdzie ubezpieczyć samochód? Sprawdź najlepsze rozwiązanie dla siebie!

Wybór odpowiedniego ubezpieczenia samochodu to kluczowa decyzja dla każdego kierowcy. Rynek ubezpieczeń jest pełen różnorodnych ofert, które mogą przytłoczyć nawet doświadczonych kierowców. W tym artykule przedstawimy najlepsze rozwiązania, które łączą w pełną ochronę, atrakcyjne warunki i konkurencyjne ceny. Dowiedz się, co warto wziąć pod uwagę przy wyborze ubezpieczenia samochodu i gdzie znaleźć najlepszą ofertę.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC marzec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej