Punkta

Ile dzisiaj trzeba zapłacić za kultowego już „malucha”. Jaka będzie cena ubezpieczenia OC? Sprawdzamy.

Fiat 126p – modele, generacje, historia

Fiat 126p to samochód osobowy skonstruowany w zakładach Fiata. Produkowany był we Włoszech w latach 1972–1980, a w naszym kraju w Bielsku-Białej i Tychach od 6 czerwca 1973 do 22 września 2000 roku na włoskiej licencji jako Polski Fiat 126p (w Polsce wyprodukowano ponad 3 mln egzemplarzy Fiata 126p). Jego poprzednikiem był Fiat 500, a następcą Fiat Cinquecento. Chyba dla każdego z nas maluch jest symbolem albo poprzedniego ustroju, albo przemian gospodarczych, albo też wczesnych lat nowego milenium. Nie ma najmniejszego sensu opisywać jego osiągów, bo takowych z punktu widzenia współczesnej motoryzacji nie posiadał. Mówimy przecież o samochodzie z pojemnością silnika 652 cm3 (pierwsze wersje miały silnik o pojemności 594 cm3).

Z konstrukcją silnika też nie dało się za wiele osiągnąć. Od 0 do setki maluch rozpędzał się albo z przepaści albo, jeżeli miało się na tyle czasu, to w około dwa kwartały i tylko na prostej. Ale nie o osiągi przecież w przypadku Fiata 126p chodziło. Miało to być małe autko do miasta na miarę swoich czasów. W tym spisywał się świetnie. Nie potrzeba było w nim instalować kamer cofania czy czujników, bo gdy przypadkiem w coś się uderzyło, to po prostu podjeżdżało się delikatnie do przodu i nie było nawet śladu. Z kolei jeżeli trzeba było przewieźć cement czy też stemple na budowę, maluch też świetnie sobie radził.

Pierwsza modernizacja samochodu nastąpiła w roku 1977. Zwiększono wówczas pojemność silnika, w układzie dolotowym zastosowano tłumik szmerów ssania, prądnicę prądu stałego zastąpiono alternatorem, zlikwidowano skrajne szczeliny na pokrywie silnika. W 1987 roku wprowadzono na rynek model 126p BIS z ulepszoną i powiększoną do 700 cm3 jednostką napędową. Ostatniej serii zmian dokonano w 1999 roku. Wtedy to Fiat 126 elx miał nie tylko katalizator, ale i zagłówki dla pasażerów.

Fiat 126p – opinie, wady i zalety

W latach 70-tych Fiat 126p zdobywał bardzo dobre recenzje. Cieszył się opinią auta przede wszystkim taniego – zarówno w zakupie, jak i w utrzymaniu. Obecnie Fiat 126p powoli staje się białym krukiem na naszych drogach. Jego osobliwą aparycję i niezłomny charakter docenił nawet Tom Hanks, który stał się dumnym właścicielem jednego egzemplarza. Fiat 126p od wielu lat pojawia się także jako bohater popkultury w filmach, komiksach i teledyskach, a młodzież chętnie nosi koszulki z jego wizerunkiem en face lub z profilu. Jego wartość sentymentalna z każdym rokiem rośnie i to jest chyba największa obecnie zaleta samochodu. Egzemplarze z ostatniej serii, które zjechały z taśmy produkcyjnej w 2000 roku, znajdują się w polskich muzeach motoryzacji.

Zdaniem użytkowników Fiata 126p silnik samochodu wytrzymuje ok. 150 000 km bez poważniejszych napraw. Jednak później kwalifikuje się do generalnego remontu. Co ważne, taki remont każdy majsterkowicz może przeprowadzić samodzielnie. Najczęstszymi usterkami z popularnym „maluchu” bywały wycieki oleju, problemy z gaźnikiem, alternatorem lub prądnicą oraz z rozrusznikiem.

Fiat 126p – cena

Maluch przeszedł w Polsce długą drogę. Najpierw informował wszem i wobec o wysokim statusie właściciela, potem stał się raczej autem dla mniej zarabiających, a teraz jest prawdziwym smaczkiem dla koneserów i pasjonatów. Jeszcze niedawno Fiata 126p można było kupić za przysłowiową „flaszkę”. Obecnie ceny zadbanych modeli nietkniętych zgubnymi skutkami czasu idą w górę, więc jeżeli ktoś posiada malucha, niech go trzyma pod poduszką, ponieważ jego druga młodość nadchodzi. Dla przykładu, odrestaurowany egzemplarz z 1978 roku właściciel wystawił na jednym z portali sprzedażowych za 60 tys. złotych.

Cena Fiata 126 p kształtuje się obecnie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych za egzemplarze pochodzące z lat 90-tych. To, ile zapłacimy za „malucha”, zależeć będzie przede wszystkim od stanu samochodu.

Fiat 126p – ubezpieczenie

Załóżmy, że dobiegający czterdziestki kierowca zapragnie właśnie poczuć bluesa i chce sprawić sobie „malucha”. Ile będzie kosztować ubezpieczenie OC Fiata 126p z 2000 roku? Sprawdziliśmy oferty polis OC dla kierowcy, który ma prawo jazdy od 17 lat, 60% zniżek za bezszkodową jazdę, żadnych stłuczek na koncie, opłaca OC od ponad 10 lat i regularnie wozi dziecko.

MiastoStawka OCU kogo najtaniej
Leszno450 złmtu24.pl
Tarnów450 złmtu24.pl
Wodzisław Śląski450 złmtu24.pl
Pasłęk450 złmtu24.pl

Inne oferty ubezpieczenia OC Fiata 126p z 2000 roku dla kierowcy z Leszna:

I dla kierowcy z Wodzisławia Śląskiego:

doswiadczony kierowca Fiat 126p Wodzislaw Slaski - kalkulacja

Jaka będzie cena ubezpieczenia OC dla młodego kierowcy, który sprawi sobie Fiata 126p z 2000 roku? Nasz młody kierowca jest singlem i fanem motoryzacji, prawo jazdy ma od czterech lat, przysługuje mu 20% zniżki. Samochodem jeździ do pracy i wyjeżdża na weekendy.

MiastoStawka OCU kogo najtaniej
Leszno638 złmtu24.pl
Tarnów568 złmtu24.pl
Wodzisław Śląski589 złmtu24.pl
Pasłęk638 złmtu24.pl

Inne propozycje ubezpieczenia OC dla młodego kierowcy z Pasłęka:

mlody kierowca Fiat 126p Paslek - kalkulacja

Oraz z Tarnowa:

mlody kierowca Fiat 126p Tarnow - kalkulacja