Punkta

Tak naprawdę chyba tylko koncern VW zna powody, dla których ich dziecko, jakim jest Rapid, produkowany od 2012 roku, przejęło nazwę od swoich poprzedników – tego z lat 30-tych ubiegłego wieku i późniejszego z lat 80-tych. Tak, tak – były kiedyś takie modele. Auta te zdecydowanie jednak różniły się stylem od jeszcze produkowanego obecnie. Założenie Volkswagena dotyczące celu powstania Rapida było stosunkowo proste. Mieli małą Fabię oraz większą Octavię – brakowało czegoś pomiędzy, takiego nie za dużego, ale wciąż przestronnego samochodu za rozsądne pieniądze. Pomysł wypalił, auto wpasowało się w lukę na rynku –  sprzedano ponad 800 000 egzemplarzy!

Skoda Rapid – narodziny

Czeskiego Rapida zaprezentowano po raz pierwszy na targach we Frankfurcie w 2011 jako koncept o nazwie MissionL i już w roku następnym rozpoczęto jego produkcję. Samochód oparty jest o płytę podłogową użytą między innymi w Audi A1, Seacie Ibiza czy też w VW Polo. Początkowo dostępny był tylko i wyłącznie w pięciodrzwiowej wersji liftback. Nieco później jednak – w 2013 roku dołączył do niego także hatchback z dodanym napisem Spaceback, która to nazwa na tyle się spodobała, że dostanie się w spadku młodszemu bratu.

Skoda Rapid, rodzinne podobieństwo

Stylistyką Skoda Rapid nawiązuje do przyjętej w pozostałych modelach koncepcji. Dzięki zastosowaniu wyraźnie zarysowanych linii sylwetka wygląda nowocześnie. Przedni grill połączony został z reflektorami z nowym logiem Skody. Ostro ścięte światła nadają pojazdowi bardziej zadziornego wyglądu, chociaż niewprawny obserwator na pierwszy rzut oka, mając obok siebie Rapida i Octavię, będzie miał problem, by stwierdzić, który model jest który. Ale to chyba normalne w rodzinie, że rodzeństwo jest do siebie podobne. Można stwierdzić, iż pomimo nowoczesnego wyglądu, auto nie przyciąga uwagi nachalną urodą. Ot, kolejny pojazd z dobrej, wypróbowanej, solidnej rodziny Skody. Z zewnątrz tak naprawdę brak mu wyróżniających go od konkurencji argumentów. Jest taki, jak większość modeli. Pod koniec 2013 roku auto przeszło delikatny lifting, który przede wszystkim dotyczył wystroju wnętrza. Samochód zyskał nową, trójramienną kierownicę, poprawiono tapicerkę, kokpit i system audio.

Skoda Rapid – funkcjonalność

Z założenia ma to być auto praktyczne i przestronne. I takie właśnie jest. Wszystkie potrzebne rzeczy mamy pod ręką, a ich umiejscowienie jest intuicyjne. Nie trzeba się długo zastanawiać, co się gdzie znajduje. Miejsca na nogi jest naprawdę sporo i nawet na tylnej kanapie wyższe osoby nie będą czuły dyskomfortu podczas podróżowania. Zarówno zegary jak i konsola środkowa są bardzo czytelne i nie ma się do czego przyczepić. Jak na swoje wymiary zaskakuje pojemnością bagażnika, która sięga 550 litrów. To robi wrażenie, więc śmiało można się nią wybrać na większe zakupy przed niedzielą objętą zakaz handlu. Z ciekawostek warto zauważyć, że w pokrywie wlewu paliwa mamy na stałe umiejscowioną skrobaczkę do szyb. To chyba ma nawiązywać do hasła Skody „SimplyClever” .

Skoda Rapid – wersje silników

Silniki występujące w Skodzie do dobrze znane w koncernie Volkswagena jednostki benzynowe TSI o pojemnościach 1.2 oraz 1.4 w różnych wariantach mocy oraz jednostki wysokoprężne o pojemnościach od 1.4 do 1.6. W 2013 roku do wprowadzonych we wnętrzu samochodu zmian kosmetycznych dodano mu pod maskę nowy silnik. Do dotychczasowej gamy silnikowej doszedł nowy diesel o pojemności 1.6 i mocy 90 KM.

Skoda Rapid – opinie

Z opinii użytkowników tego czeskiego samochodu wynika, iż na pochwałę zasługują silniki, karoseria oraz stosunkowo niskie spalanie. Jednakże zawieszenie niekoniecznie lubi naszą polską rzeczywistość drogową, na którą zdecydowanie nie było przygotowane. W Skodzie Rapid zwraca na siebie uwagę również słabe wygłuszenie wnętrza. Kolejnymi uciążliwymi usterkami bywają problemy z układem elektrycznym pojazdu.

Jak wiadomo, każdy samochód ma swoje plusy i minusy. W przypadku Skody zaletą na pewno będą: stonowany, ale nowoczesny wygląd, praktyczne i przestronne wnętrze oraz zdecydowana ekonomika jazdy. Jeżeli chcemy mieć auto większe niż kompakt, a przy okazji oczekujemy prostoty i intuicyjności, Rapid na pewno nas nie zawiedzie.

Ile za ubezpieczenie OC Skoda Rapid zapłaci doświadczony kierowca?

Nasz doświadczony kierowca ma prawo jazdy od 20 lat, wypracował 60% zniżek. Codziennie jeździ do pracy, odwozi dzieci do szkoły, z rodziną wyjeżdża na wakacje. Potrzebuje niezawodnego auta z dużym bagażnikiem. Wybrał Skodę Rapid, silnik benzynowy 1.4 z 2012 roku. Ile zapłaci za ubezpieczenie OC?

Miasto Stawka OC U kogo najtaniej
Gorzów Wlkp 517 zł Link4
Kielce 435 zł Link4
Lublin 448 zł Link4
Tarnów 441 zł Benefia

Inne propozycje ubezpieczenia OC Skoda Rapid dla doświadczonego kierowcy z Gorzowa Wielkopolskiego:

 

Inne oferty ubezpieczenia OC Skoda Rapid dla doświadczonego kierowcy z Kielc:

 

Ile za ubezpieczenie OC Skoda Rapid zapłaci młody kierowca?

Nasz młody kierowca to singielka, posiadaczka prawa jazdy od 4 lat, ma na koncie 20% zniżek. Jej samochód to Skoda Rapid, silnik benzynowy 1.4 z 2012 roku. Ile młody kierowca zapłaci za ubezpieczenie OC?

 

Miasto Stawka OC U kogo najtaniej
Gorzów Wlkp 1222 zł Link4
Kielce 1059 zł Link4
Lublin 1128 zł Link4
Tarnów 970 zł Aviva

Inne propozycje ubezpieczenia OC Skoda Rapid dla młodego kierowcy z Lublina:

Inne oferty ubezpieczenia OC Skoda Rapid dla młodego kierowcy z Tarnowa:

Średnie ceny OC po trzecim kwartale 2018 roku – jest DUŻO taniej!