Skoda Superb

Aktualizacja:
skoda-superb

Pojemny jak van, prowadzi się i wygląda jak limuzyna. Niby liftback, a sedan. Niby segment D, a jakby bardziej prestiżowy. Co to za samochód niedający się łatwo zaszufladkować? Chodzi oczywiście o auto Skoda Superb – duży i elegancki samochód od naszych południowych sąsiadów. Poznajmy bliżej ten popularny model auta. Sprawdźmy, ile kosztuje i jaka jest w tym przypadku cena ubezpieczenia OC.

Skoda Superb – modele, generacje, historia

Skoda Superb to samochód osobowy klasy średniej, produkowany przez niemiecki koncern motoryzacyjny Volkswagen AG pod czeską marką Skoda. Swoją nazwą nawiązuje do luksusowej limuzyny produkowanej przez Czechów w latach trzydziestych i czterdziestych XX wieku. Po raz pierwszy po reaktywacji nazwy auto pojawiło się w 2001 roku podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie. II generacja produkowana była w latach 2008 – 2015. Wtedy to na rynek wprowadzono III generację modelu. Skoda ma trochę pecha. Dzieli co prawda płytę podłogową z niemieckimi Audi i VW Passat, i jest miło i sympatycznie, ale są też wady tej sytuacji. Od początku produkcji pojawiały się ciekawe samochody koncepcyjne Skody Superb i niestety wycofywano je, żeby nie zagroziły pozycji krewniaków.

Auto jest bardzo duże, a właściwie długie. Ma 4838 mm, a w wersji kombi nawet 4938 mm. Wersja kombi pojawiła się dopiero przy okazji debiutu II generacji. Z kolei wersja standardowa została wyposażona w ciekawy system TwinDoor. Oznacza to, że auto jest liftbackiem o sylwetce klasycznego sedana. Jednak w klapie bagażnika znajduje się przełącznik, który umożliwia podniesienie albo samej klapy albo klapy z całą szybą.

Nadwozie Skody jest bardzo eleganckie, ale zachowawcze i bardzo podobne do innych czeskich modeli. W 2013 roku auto przeszło facelifting. Zmieniony został przedni pas pojazdu, zderzak, grill i pokrywa silnika, a poza tym dodano Skodzie dzienne światła LED. Z tyłu odmieniono przede wszystkim liftbacka, modernizując pokrywę bagażnika, zderzak i światła. Przy okazji zmiany objęły wnętrze auta i ofertę silnikową.

Środek limuzyny Skody to klasyka i elegancja. II generacja modelu miała aż 13 wersji wyposażeniowych – prawdziwe szaleństwo wyboru. Na dodatek obie wersje II generacji mogą się pochwalić ogromnym bagażnikiem z rozwiązaniem Simply Clever, czyli wieloma uchwytami, paskami, siatkami, by torba z zakupami nie obijała się bezlitośnie po tej wielkiej przestrzeni. Liftback ma 565 litrów, a kombi znacznie więcej, bo aż 633 litry.

Skoda Superb – silniki

Oferta silnikowa wśród jednostek benzynowych zaczyna się od niewielkiej pojemności 1.4 TSI o mocy 125 KM. Większa pojemność 1.8 TSI ma moc 160 KM, 2.0 TSI ma 200 KM i wreszcie gama kończy się na absolutnym smoku 3.6 o mocy 260 KM, który jest rzadko spotykany i dostępny był tylko w wersji 4×4. W przypadku dużych aut często wybór pada na diesle. I tu pod maską Superba można znaleźć 1.6 TDI (105KM), 1.9 TDI (105KM) oraz 2.0 TDI o mocy 140 lub 170 KM. Diesel dostępny był w wersji z pompowtryskiwaczami oraz dużo wyżej cenionym Common Railem. Słabsze silniki nie pasują tak do końca do limuzyny Skody, bo może dają radę w jeździe po mieście, ale na trasie brakuje „depnięcia”.

Skoda Superb – opinie, wady i zalety

Czeska limuzyna aspiruje do klasy premium. Auto ma wiele zalet. Jest niezwykle przestronna i ma ogromną przestrzeń bagażową. Do tego samochód uważa się za niezawodny i trwały. Skodą świetnie się też jeździ, zawieszenie dobrze się sprawuje i sporo wytrzymuje na drodze. Większe silniki pozwalają na doskonałe osiągi i dynamiczną jazdę. Jeśli coś się w Superbie psuje, to jest to właśnie ten fikuśny system Twin Door. Szyba jest ciężka, więc siłowniki i przewody potrafią się relatywnie szybko zużyć. Czyli atut auta może się okazać jego wadą. Elektryka zadziwiająco nie kaprysi i ewentualnie wycieraczki mogą odmówić posłuszeństwa.

Superb jest też samochodem uniwersalnym – może służyć w policji, w urzędzie, w firmie, ale doskonale sprawdza się także jako auto rodzinne.

Skoda Superb – cena

Średnia cena Skody Superb I generacji (2001-2008) to 12 600 zł. Za model II generacji (2008-2015) musimy zapłacić średnio od 17 800 zł do 64 900 zł. Najnowsza wersja Skody Superb to wydatek minimum 44 900 zł (za rocznik 2016). Modele z 2020 roku dostępne na rynku wtórnym kosztują od 175 000 zł do nieco ponad 200 000 zł.

Skoda Superb – ubezpieczenie

Obowiązkowe ubezpieczenie OC najlepiej kupić korzystając z internetowej porównywarki ubezpieczeń. My przy pomocy porównywarki mfind.pl sprawdziliśmy, ile zapłaci za swoją polisę OC dla Skody Superb z 2012 roku doświadczony i zupełnie początkujący kierowca w czterech różnych miejscowościach.

Ile za OC Skoda Superb z 2012 roku zapłaci doświadczony kierowca?

Kierowca, który jeździ bezwypadkowo, korzysta ze zniżek na OC. Nasz doświadczony kierowca, ojciec rodziny, który zdał na prawo jazdy 18 lat temu wypracował sobie 60% zniżki.

Miasto Stawka OC U kogo najtaniej
Dębnica Kaszubska 556 zł AXA Direct
Łódź 579 zł AXA Direct
Grudziądz 485 zł AXA Direct
Zator 466 zł AXA Direct

Pozostałe propozycje ubezpieczenia OC Skody Superb z 2012 roku dla doświadczonego kierowcy z Grudziądza:

Inne propozycje ubezpieczenia OC Skody Superb z 2012 roku dla doświadczonego kierowcy z Dębnicy Kaszubskiej:

Ile za OC Skoda Superb z 2012 roku zapłaci młody kierowca?

Szczególnie dotkliwe bywa opłacenie polisy OC dla młodego kierowcy. To spory wydatek, ponieważ na wysokość składki ma wpływ kilka elementów, jak np. ryzyko spowodowania wypadku, czy brak wypracowanych zniżek. Nasz młody kierowca ma prawo jazdy od czterech lat i wypracował sobie 20% zniżki.

Miasto Stawka OC U kogo najtaniej
Dębnica Kaszubska 1225 zł Ergo Hestia
Łódź 1401 zł AXA Direct
Grudziądz 1024 zł AXA Direct
Zator 975 zł AXA Direct

Inne propozycje ubezpieczenia OC Skody Superb z 2012 roku dla młodego kierowcy z Zatora:

Pozostałe oferty ubezpieczenia OC Skody Superb z 2012 roku dla młodego kierowcy z Łodzi:

Podsumowanie

  1. Skoda Superb to samochód osobowy klasy średniej produkowany przez niemiecki koncern VAG od 2001 roku w trzech generacjach.
  2. Auto aspiruje do segmentu D+.
  3. Model oferuje świetne wyposażenie w standardzie.
  4. Auto ma wiele zalet: niezawodność, komfort, przestronność i funkcjonalność.
  5. Doświadczony kierowca, posiadacz zniżki 60% za bezszkodową jazdę, za ubezpieczenie OC Skoda Superb z 2011 roku zapłaci od 466 zł Zatorze (małopolskie) do 579 zł w Łodzi.
  6. Młody kierowca ze zniżką 20% za ubezpieczenie OC Skoda Superb z 2011 roku zapłaci od 975 zł w Zatorze do 1401 zł w Łodzi.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments