Co to jest rażące niedbalstwo?

Aktualizacja:
rażące niedbalstwo

Pod pojęciem ,,rażące niedbalstwo” kryje się sposób zachowania, który zdecydowanie odbiega od przyjętych norm i powszechnie obowiązujących zasad. W potocznym języku powiedzielibyśmy, że to działanie bezmyślne, głupie, wywołujące opłakane skutki. Jeśli zdarzy Ci się takie postępowanie pamiętaj, że ubezpieczyciel może nie wypłacić Ci odszkodowania!

Rażące niedbalstwo w autocasco (AC)

Wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela ze względu na rażące niedbalstwo występuje zazwyczaj w ubezpieczeniu autocasco. W umowie możesz spotkać się z takimi zapisami:  

  • ,,Ubezpieczeniem nie są objęte szkody: spowodowane umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa przez ubezpieczonego lub osobę uprawnioną do korzystania z pojazdu (…);
  • ,,Szkody spowodowane umyślnie, bądź wskutek rażącego niedbalstwa przez ubezpieczonego (z zachowaniem względów słuszności w przypadku rażącego niedbalstwa) (…);
  • ,,Szkody wyrządzone z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa właściciela pojazdu (…)”.

Podstawa odmowy wypłaty odszkodowania

Podstawę do odmowy wypłaty odszkodowania z tytułu rażącego niedbalstwa  stanowi art. 827 § 1 k.c., zgodnie z którym ,,Ubezpieczyciel jest wolny od odpowiedzialności, jeżeli ubezpieczający wyrządził szkodę umyślnie; w razie rażącego niedbalstwa odszkodowanie nie należy się, chyba że umowa lub ogólne warunki ubezpieczenia stanowią inaczej lub zapłata odszkodowania odpowiada w danych okolicznościach względom słuszności”.

Czytaj: 6 powodów, przez które ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania!

Rażące niedbalstwo a wina umyślna

Zgodnie z niepublikowanym wyrokiem Sądu Najwyższego z 18.11.1998 roku (sygn. akt II CKN 36/98), wina umyślna ubezpieczającego jest okolicznością, która wyłącza odpowiedzialność ubezpieczeniową. Z kolei działanie wyrządzające szkodę i jednocześnie wyczerpujące znamiona rażącego niedbalstwa, różni się od umyślnego spowodowania szkody.

Rażące niedbalstwo definicja

Niestety nigdzie w przepisach ani w OWU nie znajdziesz definicji pojęcia ,,rażące niedbalstwo”, co w praktyce oznacza problemy, bo nie będziesz miał się do czego odnieść.  Jedynie Sąd Najwyższy poruszył tą kwestię w swoim orzecznictwie, stwierdzając że:

,,Przypisanie określonej osobie niedbalstwa uznaje się za uzasadnione wtedy, gdy osoba ta zachowała się w określonym miejscu i czasie w sposób odbiegający od właściwego dla niej miernika należytej staranności. Przez rażące niedbalstwo rozumie się natomiast niezachowanie minimalnych (elementarnych) zasad prawidłowego zachowania się w danej sytuacji. O przypisaniu pewnej osobie winy w tej postaci decyduje więc zachowanie się przez nią w określonej sytuacji w sposób odbiegający od miernika staranności minimalnej” (wyrok SN z dnia 10 marca 2004 r., sygn. akt IV CK 151/03).

Stwierdzenie czy zachowanie było rażąco niedbałe jest zatem subiektywne. Może się tak przecież zdarzyć, że według Ciebie Twoje zachowanie nie odbiegało od powszechnie przyjętych norm, ale ubezpieczyciel uzna je za rażące zaniedbanie. Co wtedy?

Rażące niedbalstwo ubezpieczonego – przykłady

Temat nie jest prosty, ale spójrzmy na sprawę w sposób intuicyjny: jeśli jedziesz pod prąd,  albo pozostawisz otwarty balkon i pojedziesz na wakacje, trudno oczekiwać, że ubezpieczyciel spojrzy przychylnie na Twoje zachowanie. Zdrowy rozsądek przydaje się zawsze, także tutaj.

Co zrobić, aby odzyskać pieniądze?

Przede wszystkim ubezpieczyciel musi uzasadnić, czemu akurat to konkretne działanie nazwał ,,rażącym niedbalstwem”. Następnie musi wykazać związek przyczynowo skutkowy pomiędzy takim konkretnym działaniem z Twojej strony, a powstaniem szkody.

Sytuacje, w których ubezpieczyciele powołują się na rażące niedbalstwo dotyczą często  szkód kradzieżowych i nienależytego zabezpieczenia kluczyków bądź dokumentów od auta, dlatego miej je zawsze przy sobie.

Nigdy nie zostawiaj kluczyków w stacyjce kiedy wysiadasz z samochodu, choćby na chwilę.  Wyjmuj dokumenty z kieszeni kurtki gdy jesteś u fryzjera albo u lekarza. Złodziej może się na Ciebie zaczaić i odjechać Twoim autem. Pozostawienie kluczyków w dostępnym dla osób postronnych miejscu ubezpieczyciel może uznać za rażące niedbalstwo.

Pamiętaj, każda sytuacja jest inna. Jeśli uważasz, że Twoje zachowanie nie było rażącym niedbalstwem – zawsze możesz się odwołać!

Sprawdź także:

Masz pytania o ubezpieczenie?
Nasi eksperci chętnie
Ci pomogą!

Zamów rozmowę
+48 22 490 9000

Kalkulator OC i AC

1
Porównaj w 5 minut
2
Kup ubezpieczenie
3
Zaoszczędź nawet 50%
Oblicz składkę

Podsumowanie

  1. Sytuacje, w których ubezpieczyciele powołują się na rażące niedbalstwo dotyczą często  szkód kradzieżowych i nienależytego zabezpieczenia kluczyków bądź dokumentów od auta, dlatego miej je zawsze przy sobie
  2. Rażące niedbalstwo to takie zachowanie, które odbiega od ogólnie przyjętych norm staranności
  3. W sytuacji, gdy twoje zachowanie zostanie zakwalifikowane jako rażące niedbalstwo, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania!
  4. Jeśli uważasz, że Twoje zachowanie nie było rażącym niedbalstwem - zawsze możesz się odwołać!

Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.

Jak możemy się z Tobą skontaktować?

Telefon
E-mail
guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Podobne artykuły

Hodowcy bydła, trzody chlewnej, drobiu czy ryb powinni zainteresować się ubezpieczeniami dobrowolnymi dla rolników
2015.02.01
Ubezpieczenia dla rolników. Część 2: ubezpieczenia dobrowolne

Polscy rolnicy niechętnie decydują się na wykupienie obowiązkowych ubezpieczeń. Jeszcze rzadziej statystyczny rolnik sięga po dodatkowe ubezpieczenie dobrowolne, które jednak w nieprzewidzianych sytuacjach może stanowić idealne zabezpieczenie posiadanego majątku. Przeczytaj drugą część naszego informatora i dowiedź się więcej o dobrowolnych ubezpieczeniach dla rolników.

Czytaj więcej
Odszkodowanie po kradzieży samochodu
2023.08.31  •  Podróże
Jak uzyskać odszkodowanie po kradzieży samochodu? Działaj szybko!

Pierwszą reakcją na kradzież samochodu jest szok. Druga powinna być już racjonalna i szybka, jeżeli chcesz zwiększyć szansę na odzyskanie auta, albo na wypłatę odszkodowania z autocasco. Sprawdź, jak najszybciej uzyskać odszkodowanie po kradzieży samochodu.

Czytaj więcej
Wyłączenia przy OC
2023.08.31  •  Samochód
Jakie są wyłączenia w ubezpieczeniach OC?

Ubezpieczenie komunikacyjne OC jest obowiązkowe dla każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Zakres ochrony jest taki sam u każdego ubezpieczyciela. Polisa nie chroni jednak w każdej sytuacji, dlatego warto poznać wyłączenia OC.

Czytaj więcej
Kradzież samochodu z dokumentami. Czy dostaniesz odszkodowanie z AC?
2016.02.11  •  Podróże
Kradzież samochodu z dokumentami. Czy dostaniesz odszkodowanie z AC?

Prawo jazdy, dowód rejestracyjny i polisę OC każdy kierowca powinien mieć przy sobie na wypadek kontroli drogowej. Aby nie zapomnieć dokumentów, wiele osób po prostu trzyma je na stałe w schowku samochodowym. Błąd! Kradzież samochodu z dokumentami pozostawionymi w środku może oznaczać odmowę odszkodowania.

Czytaj więcej
Carsharing bez tajemnic
2024.01.25
Korzystanie z carsharingu niczym kupowanie kota w worku! Firmy ukrywają informacje o zasadach naprawy szkód

W regulaminach większości firm carsharingowych znajdziemy zapis, że wkład własny w pokrycie szkody będzie kosztował nas nie więcej niż 1000 zł. Warunkiem jest “postępowanie zgodnie z zasadami ubezpieczyciela”. Kim jest ten ubezpieczyciel? Uzyskanie odpowiedzi na to pytanie, to często "wyższa szkoła jazdy".

Czytaj więcej
Opony zimowe a odszkodowanie
2024.08.27  •  Podróże
Brak opon zimowych a ubezpieczenie OC. Czy mogą wpłynąć na odszkodowanie?

Zima coraz bliżej, dni stają się coraz krótsze i chłodniejsze, więc warto pomyśleć o przygotowaniu samochodu na nowe warunki. Podstawa to wymiana opon na zimowe. Nie tylko są one bardziej odporne na temperatury, ale przede wszystkim gwarantują większe bezpieczeństwo. Czy ich brak może skutkować brakiem odszkodowania w przypadku kolizji?

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

2024.11.07  •  Samochód
Najtańsze OC w listopadzie 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2023.10.27
Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu anglika w Polsce

Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.

Czytaj więcej
2023.12.27  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej