Co to jest rażące niedbalstwo?

Aktualizacja:
rażące niedbalstwo

Pod pojęciem ,,rażące niedbalstwo” kryje się sposób zachowania, który zdecydowanie odbiega od przyjętych norm i powszechnie obowiązujących zasad. W potocznym języku powiedzielibyśmy, że to działanie bezmyślne, głupie, wywołujące opłakane skutki. Jeśli zdarzy Ci się takie postępowanie pamiętaj, że ubezpieczyciel może nie wypłacić Ci odszkodowania!

Rażące niedbalstwo w autocasco (AC)

Wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela ze względu na rażące niedbalstwo występuje zazwyczaj w ubezpieczeniu autocasco. W umowie możesz spotkać się z takimi zapisami:  

  • ,,Ubezpieczeniem nie są objęte szkody: spowodowane umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa przez ubezpieczonego lub osobę uprawnioną do korzystania z pojazdu (…);
  • ,,Szkody spowodowane umyślnie, bądź wskutek rażącego niedbalstwa przez ubezpieczonego (z zachowaniem względów słuszności w przypadku rażącego niedbalstwa) (…);
  • ,,Szkody wyrządzone z winy umyślnej lub rażącego niedbalstwa właściciela pojazdu (…)”.

Podstawa odmowy wypłaty odszkodowania

Podstawę do odmowy wypłaty odszkodowania z tytułu rażącego niedbalstwa  stanowi art. 827 § 1 k.c., zgodnie z którym ,,Ubezpieczyciel jest wolny od odpowiedzialności, jeżeli ubezpieczający wyrządził szkodę umyślnie; w razie rażącego niedbalstwa odszkodowanie nie należy się, chyba że umowa lub ogólne warunki ubezpieczenia stanowią inaczej lub zapłata odszkodowania odpowiada w danych okolicznościach względom słuszności”.

Czytaj: 6 powodów, przez które ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania!

Rażące niedbalstwo a wina umyślna

Zgodnie z niepublikowanym wyrokiem Sądu Najwyższego z 18.11.1998 roku (sygn. akt II CKN 36/98), wina umyślna ubezpieczającego jest okolicznością, która wyłącza odpowiedzialność ubezpieczeniową. Z kolei działanie wyrządzające szkodę i jednocześnie wyczerpujące znamiona rażącego niedbalstwa, różni się od umyślnego spowodowania szkody.

Rażące niedbalstwo definicja

Niestety nigdzie w przepisach ani w OWU nie znajdziesz definicji pojęcia ,,rażące niedbalstwo”, co w praktyce oznacza problemy, bo nie będziesz miał się do czego odnieść.  Jedynie Sąd Najwyższy poruszył tą kwestię w swoim orzecznictwie, stwierdzając że:

,,Przypisanie określonej osobie niedbalstwa uznaje się za uzasadnione wtedy, gdy osoba ta zachowała się w określonym miejscu i czasie w sposób odbiegający od właściwego dla niej miernika należytej staranności. Przez rażące niedbalstwo rozumie się natomiast niezachowanie minimalnych (elementarnych) zasad prawidłowego zachowania się w danej sytuacji. O przypisaniu pewnej osobie winy w tej postaci decyduje więc zachowanie się przez nią w określonej sytuacji w sposób odbiegający od miernika staranności minimalnej” (wyrok SN z dnia 10 marca 2004 r., sygn. akt IV CK 151/03).

Stwierdzenie czy zachowanie było rażąco niedbałe jest zatem subiektywne. Może się tak przecież zdarzyć, że według Ciebie Twoje zachowanie nie odbiegało od powszechnie przyjętych norm, ale ubezpieczyciel uzna je za rażące zaniedbanie. Co wtedy?

Rażące niedbalstwo ubezpieczonego – przykłady

Temat nie jest prosty, ale spójrzmy na sprawę w sposób intuicyjny: jeśli jedziesz pod prąd,  albo pozostawisz otwarty balkon i pojedziesz na wakacje, trudno oczekiwać, że ubezpieczyciel spojrzy przychylnie na Twoje zachowanie. Zdrowy rozsądek przydaje się zawsze, także tutaj.

Co zrobić, aby odzyskać pieniądze?

Przede wszystkim ubezpieczyciel musi uzasadnić, czemu akurat to konkretne działanie nazwał ,,rażącym niedbalstwem”. Następnie musi wykazać związek przyczynowo skutkowy pomiędzy takim konkretnym działaniem z Twojej strony, a powstaniem szkody.

Sytuacje, w których ubezpieczyciele powołują się na rażące niedbalstwo dotyczą często  szkód kradzieżowych i nienależytego zabezpieczenia kluczyków bądź dokumentów od auta, dlatego miej je zawsze przy sobie.

Nigdy nie zostawiaj kluczyków w stacyjce kiedy wysiadasz z samochodu, choćby na chwilę.  Wyjmuj dokumenty z kieszeni kurtki gdy jesteś u fryzjera albo u lekarza. Złodziej może się na Ciebie zaczaić i odjechać Twoim autem. Pozostawienie kluczyków w dostępnym dla osób postronnych miejscu ubezpieczyciel może uznać za rażące niedbalstwo.

Pamiętaj, każda sytuacja jest inna. Jeśli uważasz, że Twoje zachowanie nie było rażącym niedbalstwem – zawsze możesz się odwołać!

Sprawdź także:

Podsumowanie

  1. Sytuacje, w których ubezpieczyciele powołują się na rażące niedbalstwo dotyczą często  szkód kradzieżowych i nienależytego zabezpieczenia kluczyków bądź dokumentów od auta, dlatego miej je zawsze przy sobie
  2. Rażące niedbalstwo to takie zachowanie, które odbiega od ogólnie przyjętych norm staranności
  3. W sytuacji, gdy twoje zachowanie zostanie zakwalifikowane jako rażące niedbalstwo, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania!
  4. Jeśli uważasz, że Twoje zachowanie nie było rażącym niedbalstwem - zawsze możesz się odwołać!


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
2 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku – najbliższa podwyżka już w lipcu! Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. 1 lipca nastąpi wzrost płacy minimalnej, co wiąże się z kolejną podwyżką kar, które uzależnione są od naszych zarobków. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie masz ważnej polisy i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Samochód
Jak zmiany przepisów w 2024 roku wpłyną na pracę taksówkarzy?

Od 17 czerwca 2024 roku, wszyscy kierowcy taksówek oraz innych firm realizujących usługi przewozowe oparte na aplikacjach mobilnych będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Ta nowa regulacja, wprowadzona w ramach nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pasażerów, ale jednocześnie wzbudza obawy wśród ekspertów i samych przewoźników.

Czytaj więcej
2024.06.12  •  Podróże
Paszport tymczasowy – Twoje awaryjne wyjście, jeśli nie masz stałego dokumentu

Co zrobić, gdy orientujesz się tuż przed wyjazdem, że Twój paszport stracił ważność? Czy w takiej sytuacji możesz liczyć na szybkie wyrobienie paszportu tymczasowego? Paszport tymczasowy to dokument, który może uratować Twoją podróż w ostatniej chwili. Choć nie zawiera danych biometrycznych i ma krótszy termin ważności, to uprawnia do przekraczania granic.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze ubezpieczenie OC czerwiec 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
wichura
2022.02.24
Ubezpieczenie od wichur, huraganów i trąb powietrznych

Przerwy w dostawach prądu, tysiące zerwanych dachów, a nawet całkowicie zniszczonych domów. To skutki orkanów, które coraz częściej przetaczają się przez Polskę, zostawiając za sobą potężne straty. Naprawa szkód będzie mniej dotkliwa, jeśli otrzymasz odszkodowanie z ubezpieczenia nieruchomości na wypadek wichur. Ile kosztuje i jak działa ubezpieczenie na wypadek silnego wiatru, huraganu i trąby powietrznej?

Czytaj więcej