Punkta

Stoisz przed wyborem odpowiedniego ubezpieczenia pojazdu i wahasz się, czy kupić tylko OC, czy może dokupić również AC? Po pierwsze, warto, byś się dowiedział, w jakich sytuacjach może Ci pomóc polisa autocasco.

Przed czym chroni AC? Przede wszystkim przed takimi zdarzeniami wpływającymi na Twój samochód, jak np.:

  • działanie sił natury,
  • kradzież pojazdu,
  • wandalizm,
  • szkoda całkowita lub częściowa spowodowana z Twojej winy (np. jeśli zahaczysz o barierkę, wpadniesz w poślizg).

Co wpływa na cenę AC?

1. AC a wartość pojazdu

Wysokość składki autocasco wyliczana jest jako procent wartości pojazdu. Pamiętaj, że może dojść do sytuacji, w której firma ubezpieczeniowa nie zechce Ci sprzedać polisy AC. Dlaczego? Jeśli posiadasz nowoczesne, ekskluzywne i drogie auto, ubezpieczyciel może zrezygnować z jego ubezpieczenia – w obawie przed ewentualną koniecznością wypłaty gigantycznego odszkodowania.

2. AC a wiek pojazdu

Niektóre firmy ubezpieczeniowe biorą pod uwagę nie tylko wiek kierowcy, ale również wiek auta. Rok produkcji pojazdu również wpływa na wartość pojazdu – im starszy, tym jego wartość jest niższa. Przykładowo, niektóre firmy stosują podział na samochody w wieku: do ośmiu lat, od ośmiu do piętnastu oraz od piętnastu lat.

3. Marka i model samochodu

Jest to jeden z kluczowych kryteriów niezbędnych do wyliczenia składki AC. Ubezpieczyciel przede wszystkim porównuje ceny poszczególnych napraw oraz części danego samochodu, a także analizuje jego obecność w statystykach wypadkowych.

4. Miejsce parkowania

Ważne jest to, gdzie parkujesz swoje auto. Jeśli jest to indywidualny garaż umiejscowiony przy lub w Twoim domu, to ryzyko kradzieży lub uszkodzenia auta jest niewielkie. Wspólny parking podziemny w bloku również jest dobrą opcją, choć niestety i tam zdarza się coraz więcej kradzieży – mimo że jest on wyposażony w monitoring. Najbardziej zagrożone kradzieżą oraz wandalizmem są auta zaparkowane na parkingach niestrzeżonych czy po prostu przy ulicach.

Sprawdź teraz ile za ubezpieczenie AC zapłacisz u nas! 

 

5. Liczba i rodzaj zabezpieczeń przeciwkradzieżowych

Ubezpieczyciel będzie zainteresowany tym, jakie i ile zabezpieczeń przeciwkradzieżowych znajduje się w Twoim aucie. Zabezpieczenie mechaniczne, autoalarm, immobilizer a może system lokalizacji pojazdu? Przed zakupem polisy upewnij się więc, w jaki sposób jest zabezpieczony Twój samochód oraz jak zamontowano zabezpieczenia.

6. Zakres ubezpieczenia

Oczywiste jest to, że im szerszy zakres ubezpieczenia wybierzesz, tym AC będzie droższe. Do wyboru masz wiele opcji, w zależności od ubezpieczyciela. Sam zadecyduj o podstawowych kwestiach, np. czy ma ono obejmować zderzenia z innymi pojazdami, czy również z osobami trzecimi, przedmiotami czy zwierzyną oraz tych szczegółowych – możesz się zdecydować np. na wymianę części i naprawę auta w ASO (droższa opcja ze względu na oryginalne części) lub w warsztacie samochodowym.

Ile kosztuje AC?

Jak widać powyżej, cena autocasco uzależniona jest od wielu czynników. Bez wątpienia jest ona jednak wyższa niż cena podstawowego OC. Przede wszystkim ważna jest wartość Twojego auta. Jeśli za swój pojazd zapłaciłeś nie więcej niż 20 000 – 30 000 zł, to warto zdecydować się na pakiet OC+AC – wówczas możesz liczyć na oszczędności!

Przed ostatecznym wyborem skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń samochodowych i oblicz cenę polisy, korzystając z kalkulatora OC/AC. Jeśli masz jakieś pytania, bez wahania skontaktuj się z nami. Powodzenia!

Ile kosztuje AC i od czego zależy cena tego ubezpieczenia?