Jak powszechnie wiadomo, pogoda zmienna jest – czasem słońce, czasem deszcz. A co, jeśli tego deszczu spadnie za dużo i ucierpi na tym Twoje auto? Sprawdź, co zrobić w sytuacji zniszczenia pojazdu przez wodę. Jak działa odszkodowanie z AC w przypadku zalania samochodu?
Podczas intensywnych opadów deszczu lub powodzi, drogi mogą błyskawicznie zamienić się w rwące rzeki. Wówczas może dojść do zalania pojazdu. Kto odpowie za uszkodzenie auta? Czy należy się wówczas odszkodowanie od ubezpieczyciela? Sprawdź wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat: zalany samochód a odszkodowanie z autocasco!
Odszkodowania za zalane auto – czy to jest możliwe?
Z reguły, w przypadku, kiedy posiadasz jedynie ubezpieczenie OC, za wszelkie szkody związane z zalaniem pojazdu, musisz płacić z własnej kieszeni. Istnieją szczególne przypadki, kiedy możesz dostać odszkodowanie za zalane auto ze swojej polisy OC. Oczywiście wszystko zależy od ubezpieczyciela, ale warto starać się o środki w kilku sytuacjach. Jakich?
- po pierwsze – jeśli Twój samochód ucierpiał ze względu na zaniedbanie osób trzecich,
- po drugie – jeśli zalanie nastąpiło wskutek źle wykonanej kanalizacji,
- po trzecie – jeśli zalanie powstało ze względu na nieprawidłowo wykonane zabezpieczenia.
|
A co w sytuacji posiadania ubezpieczenia AC?
Ubezpieczenie AC a zalane auto
Jeśli jesteś przezorny i zdecydowałeś się wykupić ubezpieczenie autocasco w wersji rozszerzonej lub all-risk, to wiedz, że należy Ci się odszkodowanie za zalany pojazd. AC obejmuje bowiem uszkodzenia pojazdu spowodowane warunkami atmosferycznymi. O wysokości przyznanej rekompensaty decyduje stopień zalania samochodu, a co za tym idzie, wszelkie szkody powstałe na skutek tego zdarzenia.
|
Ta ostatnia zazwyczaj dotyczy najnowszych modeli pojazdów, których główną cechą są rozbudowane układy elektryczne. W tym przypadku dostania się wody do pojazdu, oznaczałoby jego koniec, a więc szkodę całkowitą.
Czytaj także: Zaniżone odszkodowanie AC a zalany samochód
UWAGA! Warto wiedzieć, że ubezpieczenie AC wcale nie jest gwarantem uzyskania odszkodowania za zalany pojazd. Może się zdarzyć, że ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności za: „szkody polegające na uszkodzeniu silnika wskutek zassania wody lub próby uruchomienia silnika w warunkach stwarzających takie zagrożenie”. Jeśli w OWU znajdziemy taki zapis, musimy liczyć się z tym, że towarzystwo odmówi wypłaty jakiejkolwiek rekompensaty. |
Odszkodowanie z AC? Czas to pieniądz!
Jeśli na skutek powodzi, burzy czy deszczu ucierpiał Twój samochód lub jego zespoły bądź części (np. zmókł silnik), to musisz niezwłocznie powiadomić o tym ubezpieczenia! Większość ubezpieczycieli wymaga zgłoszenia takiej szkody w ciągu 24 godzin od momentu zdarzenia. Warto zajrzeć wówczas do OWU, czyli Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, gdzie znajdziesz wszystkie informacje i zasady obowiązujące w danym towarzystwie ubezpieczeniowym.
Czytaj także: Ile kosztuje AC i od czego zależy cena tego ubezpieczenia?
Kiedy nie dostaniesz odszkodowania z AC za zalanie auta?
Czy ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania w sytuacji zalania auta? Tak, jest to możliwe. Warto więc, byś przestrzegał dwóch kluczowych zasad, by nie mieć problemu z wypłatą odszkodowania z AC za zalanie pojazdu.
- Szkoda nie może zostać spowodowana umyślnie – zarówno przez Ciebie, jak i osobę, która prowadziła pojazd – lub przez rażące niedbalstwo,
- auto zostało uszkodzone poprzez nieprawidłowe użytkowanie.
Jednym słowem – zawsze miej głowę na karku i nie używaj auta do innych celów, niż zostało ono stworzone. Wówczas ubezpieczyciel może nie wypłacić Ci ani złotówki, a w najlepszym razie – pokryje jedynie koszty części szkód.
Czytaj także: Ile kosztuje AC i od czego zależy cena tego ubezpieczenia?
Podsumowując, podstawowym warunkiem otrzymania odszkodowania za zalane auto jest posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia AC. Autocasco zazwyczaj obejmuje ochroną awarie pojazdu powstałe na skutek zatopienia, powodzi, pożaru, wybuchu, opadów atmosferycznych, huraganu czy uderzenia pioruna. Zawsze jednak należy pamiętać o odpowiednim użytkowaniu pojazdu oraz zgłoszeniu szkody w ciągu maksymalnie doby od momentu zdarzenia.
Czytaj także: Zalanie mieszkania? Nie zawsze dostaniesz odszkodowanie od sąsiada
Podsumowanie
- Z reguły, w przypadku posiadania jedynie ubezpieczenia OC, za wszelkie szkody związane z zalaniem pojazdu, zapłacimy z własnej kieszeni.
- Polisa OC zadziała jedynie w momencie, gdy zalanie pojazdu wynika z ewidentnej winy osoby trzeciej.
- Polisa AC obejmuje uszkodzenia pojazdu spowodowane warunkami atmosferycznymi.
- W wyłączeniach odpowiedzialności ubezpieczyciela może znaleźć się zapis mówiący, że polisa nie obejmuje szkód polegających na uszkodzeniu silnika wskutek zassania wody.
Wskaż miesiąc końca polisy – zagwarantujemy Ci ofertę z najniższą ceną.
Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.
Podobne artykuły
Tak zwane zalania sąsiedzkie to najczęstsze szkody występujące w budynkach o wielu kondygnacjach. Szkody zalaniowe z reguły nie oznaczają poważnych zniszczeń, ale potrafią sprawić, że neutralne relacje sąsiedzkie przeistoczą się w prawdziwą “wojnę domową”. Bo cóż zrobić, gdy sąsiad nie poczuwa się do winy? Czy w ogóle może się do niej nie poczuwać, skoro wiadomo, że woda wylała się właśnie z jego mieszkania?
Klimat w Polsce jaki jest – każdy widzi: raz za gorąco a raz za zimno. Dużo większym problemem jest jednak możliwość podtopień spowodowanych powodziami, które występują na terenie naszego kraju dosyć cyklicznie, mniej więcej co parę lat. Pech chciał, że w tym roku prawdopodobnie znowu czeka nas powtórka powodzi, choć wolałbym akurat w tej kwestii kompletnie się mylić.
Chwila nieuwagi i kawa z mlekiem ląduje na klawiaturze, kieliszek z winem przewraca się na smartfon. Takie wypadki niestety nam się dość często zdarzają. Dowiedz się, jak postępować, gdy niechcący zamoczysz telefon, zalejesz laptopa lub tablet. Od szybkiej reakcji zależy, czy uda się uratować zalany sprzęt!
Stało się. Miałeś stłuczkę, ktoś okradł Ci dom, albo zniszczył samochód. Nie martwisz się bo wiesz, że masz wykupione ubezpieczenie… no właśnie. Uzyskanie pieniędzy za szkodę wcale nie jest takie proste. Poznaj listę 6 powodów, przez które ubezpieczyciel odmówi wypłaty odszkodowania!
Miałeś kolizję i zostałeś obarczony winą za zdarzenie? A może nieznany sprawca uszkodził Twój pojazd? W takich sytuacjach nie możesz liczyć na odszkodowanie z polisy OC. Jeśli nie wykupiłeś ubezpieczenia autocasco, konieczne będzie pokrycie szkód z własnej kieszeni. Jak przebiega zgłoszenie AC i ile masz na to czasu?
Ubezpieczenie AC jest dobrowolne. To znaczy, że wykupujesz je wtedy, gdy Ci na nim zależy. A jeżeli zależy Ci na ochronie Twojego samochodu, powinieneś porównać kilka ofert, aby wybrać najlepsze AC w ramach funduszu, który możesz na nią przeznaczyć. Dziś podpowiadamy Ci, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie autocasco?
Najchętniej czytane
Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.
Sprowadzone auto używane z Wielkiej Brytanii, zwane potocznie „anglikiem” jest nadal atrakcyjną opcją dla wielu polskich kierowców. Pojazdy można odkupić w przystępnych cenach, co przyciąga entuzjastów motoryzacji, ale też kolekcjonerów. Jednak sama procedura zakupu, rejestracji i ubezpieczenia takiego auta w Polsce to szereg wyzwań i wymagań.
Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.