Likwidacja szkody po zalaniu mieszkania - co zrobić?

Aktualizacja:
Likwidacja szkody po zalaniu mieszkania

Wracasz do domu, albo budzisz się rano, a tu wszystko pływa! Kto odpowiada za szkodę, jak ją zlikwidować i od czego zacząć. Sprawdź nasz poradnik!

Ze statystyk ubezpieczycieli wynika, że zalania są najczęstszymi szkodami występującymi w budynkach wielopoziomowych. Wystarczy niedokręcony kran, pęknięta uszczelka czy rura, albo dzieci, które korzystając z chwili nieuwagi rodziców postanowiły urządzić basen w łazience i kłopot gotowy.

Szkody mogą być naprawdę duże!

Zalanie? Tylko bez paniki!

Pierwsza żelazna zasada to opanowanie emocji i minimalizacja szkód. Przede wszystkim zlokalizuj źródło wycieku. Jeśli woda leci z góry, pędź do sąsiada. Jeśli nie możesz dostać się do lokalu, nikogo nie ma w środku, a woda płynie, jak najszybciej zawiadom administratora budynku lub spółdzielnię mieszkaniową. Wezwij hydraulika, który wyłączy zawór wody w całym pionie. W ten sposób zapobiegniesz dalszym zniszczeniom.

Usuń z zalanej powierzchni urządzenia elektryczne! Zabezpiecz gniazdka. Jeśli wody jest dużo i zajęła sporą część podłogi, najlepiej odciąć dopływ prądu.

Jeśli woda płynie po ścianie, na której np. wisi telewizor należy go jak najszybciej zdjąć. O ile podłogi często wystarczy wytrzeć i osuszyć, o tyle urządzenia elektroniczne mogą być nie do odratowania. Zalana pralka czy zmywarka mogą być trudne do ruszenia z miejsca, więc postaraj się jak najszybciej usuwać wodę, która im zagraża.

Kto odpowiada za zalanie?

Odpowiedzialność za zalanie mieszkania jest ustalana w oparciu o zasadę winy –  kto wyrządził szkodę, ten musi ją naprawić. Nie jest to jednak często takie oczywiste. Jeśli zalanie było wynikiem uszkodzenia rury biegnącej w ścianie budynku, czyli tzw. pionu, za szkody będzie odpowiadał zarządca nieruchomości albo spółdzielnia mieszkaniowa. Jeśli uszkodzeniu podlega rura w poziomach, odpowiadają właściciele mieszkań.

CZYTAJ TAKŻE

5 rzeczy, które musisz wiedzieć, by wybrać dobre ubezpieczenie mieszkania

Procedura uzyskiwania odszkodowania bywa niejednokrotnie dość żmudna i najlepiej, jeśli my lub sąsiad jesteśmy ubezpieczeni.

Ubezpieczenie mieszkania czy domu chroni Cię niezależnie od tego, gdzie pękła rura. Polisa zawiera też opcję OC w życiu prywatnym, które zabezpieczy Cię, jeśli to Ty zalejesz sąsiada.

Likwidacja szkody po zalaniu mieszkania

Nie zawsze trzeba czekać na wizytę likwidatora. Nie zawsze jest ona konieczna, ale dobrze przygotować sobie dokumentację szkód, zrobić zdjęcia, a przede wszystkim upewnić się przed uprzątnięciem i przystąpieniem do napraw, czy ubezpieczyciel nie będzie chciał ocenić skali zniszczeń samodzielnie – przez rzeczoznawcę.

Jeśli Ty lub sprawca szkody posiadacie polisę, zadzwońcie na infolinię i zgłoście szkodę, najlepiej od razu po jej zaistnieniu. W ten sposób uzyskacie wszelkie niezbędne informacje o tym, co trzeba zrobić i czego dopilnować, aby jak najlepiej udokumentować zdarzenie.

Z działaniami remontowymi lub zakupami nowych sprzętów dobrze wstrzymać się w miarę możliwości do decyzji o wypłacie odszkodowania. Ubezpieczyciel ocenia szkodę i wylicza jej wartość. O wysokości wypłaty decyduje między innymi fakt ubezpieczenia mienia w wartości nowej lub rzeczywistej, procent zniszczenia powierzchni, możliwość przeprowadzenia napraw, lub konieczność wymiany elementów na zupełnie nowe.

Jeśli nie zgadzasz się z wyceną ubezpieczyciela, możesz się odwołać od jego decyzji i przedstawić własne kalkulacje.

 

Podsumowanie

  • Zalanie? Bez paniki! Emocje nie pomogą, tu potrzebna jest zimna krew!
  • Zabezpiecz mienie, szczególnie urządzenia elektroniczne.
  • Pamiętaj o własnym bezpieczeństwie: wyłącz prąd!
  • Jeśli nie możesz zlokalizować źródła wypływu wody, wyłącz jej dopływ w całym pionie!
  • Odpowiedzialność za zalanie mieszkania jest ustalana w oparciu o zasadę winy – kto wyrządził szkodę, ten musi ją naprawić.
  • Najłatwiej będzie uzyskać odszkodowanie, jeśli Ty lub sprawca zalania posiadacie ubezpieczanie domu/ mieszkania lub OC w życiu prywatnym.
  • Udokumentuj swoją szkodę i upewnij się u ubezpieczyciela, jakie warunki musisz spełnić, aby uzyskać odszkodowanie.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments