Czy można dokupić AC do OC?

Aktualizacja:
czy mozna dokupic oc do ac

Pełną ochronę dla twojego samochodu zapewnia duet OC i AC. Nawet jeśli kupiłeś tylko obowiązkowe ubezpieczenie OC możesz w łatwy sposób dokupić do niego polisę AC. Wyjaśniamy dlaczego warto to zrobić i na co zwrócić uwagę!

AC to ubezpieczenie nieobowiązkowe, ale bardzo przydatne. Obowiązkowe ubezpieczenie OC komunikacyjnego zapewnia ochronę przede wszystkim osobom, które zostały poszkodowane w czasie kolizji/wypadku spowodowanego przez posiadacza ubezpieczonego pojazdu. Oznacza to, że naprawa uszkodzonego pojazdu należącego do osoby poszkodowanej zostanie pokryta z OC sprawcy, a sprawca będzie musiał pokryć koszty naprawy swojego auta z własnych środków.

Zdarza się, zwłaszcza kiedy kupujemy pierwszy samochód, że ubezpieczamy go tylko w zakresie obowiązkowego OC. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, kiedy nie mamy jeszcze historii ubezpieczeniowej w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych. W takiej sytuacji cena ubezpieczenia – nawet przy małej wartości samochodu – może być wysoka i rezygnujemy z dobrowolnego ubezpieczenia AC twierdząc, że nie stać nas na nie. Jest to błędne rozumowanie. Zdaniem Macieja Krzysztoszka, rzecznika prasowego LINK4 zamiast zastanawiać się, czy stać mnie na zakup dobrowolnej polisy AC, warto zadać sobie pytanie, czy stać mnie na jej niewykupienie.

Pełne poczucie bezpieczeństwa kierowcy gwarantuje tylko pakiet OC i AC. Musimy mieć świadomość, że obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pokrywa jedynie szkody wyrządzone osobom trzecim przez kierowcę ubezpieczonego pojazdu. Problem natomiast pojawia się, gdy trzeba pokryć szkodę powstałą na naszym mieniu i to nie tylko w wypadku spowodowanym z naszej winy.

Czy można dokupić AC do OC?

Tak. To, że polisę OC posiadamy już od np. dwóch czy trzech miesięcy nie stanowi tu problemu. Ubezpieczyciel wystawi nam po prostu odrębną polisę ubezpieczeniową. Co ważne – możemy kupić ubezpieczenie AC na cały rok lub na okres, jaki pozostał do zakończenia polisy OC (będzie to tzw. polisa krótkoterminowa).

Polisę AC można także dokupić kupując lub przedłużając umowę OC. Zakup pakietowy może być korzystniejszy –  ubezpieczyciele zwyczajowo proponują wtedy korzystniejsze stawki.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Dlaczego warto dokupić AC do OC?

Powodów, dla których do obowiązkowego ubezpieczenia OC warto dokupić dobrowolne AC jest mniej więcej tyle, ile jest szkód, które możemy naprawić korzystając z tego ubezpieczenia. Z AC otrzymamy odszkodowanie nie tylko za skradziony samochód, ale też za inne szkody. Dodajmy – nie tylko za szkody powstałe z naszej winy (takie jak np. kolizja, której jesteśmy sprawcami).

– Może bowiem zdarzyć się, że nieznany sprawca zarysuje nasz pojazd na parkingu, dokona aktu wandalizmu, wybijając szybę lub lusterko, albo po prostu go ukradnie. Może też się zdarzyć, że nasz samochód ulegnie zniszczeniu w wyniku huraganu lub uderzenia pioruna, bo w ostatnich latach obserwujemy nasilające się zdarzenia atmosferyczne, które coraz trudniej przewidzieć. W tych wszystkich sytuacjach chroni nas właśnie Auto Casco – komentuje Maciej Krzysztoszek z LINK4.

Dzięki AC nie będziemy musieli ponosić kosztów związanych np. z wymianą przednią szybę uszkodzoną uderzeniem kamienia czy wymianą zgubionych kluczyków.

Na koniec trzeba też wspomnieć o tym, że dokupując AC zaczynamy zbierać zniżki z tytułu bezszkodowego przebiegu ubezpieczenia.

Przeczytaj również: JAK KUPIĆ DOBRE AC?  

Jak i gdzie dokupić AC do OC?

Najprościej jest dokupić polisę AC u tego samego ubezpieczyciela, u którego kupiliśmy ubezpieczenie OC. Możemy też skorzystać z oferty innego towarzystwa ubezpieczeniowego. Jednak korzystniejszym rozwiązaniem jest posiadanie obu ubezpieczeń u tego samego ubezpieczyciela. Dlaczego? Przede wszystkim z powodów finansowych – w przyszłości, kiedy będziemy już kupować OC i AC jednocześnie, cena za oba ubezpieczenia będzie niższa niż w przypadku gdybyśmy kupowali je oddzielnie.

Wykupienie ubezpieczenia OC i AC daje również korzyść finansową w postaci dodatkowej zniżki z tytułu pakietu. Zniżka jest wtedy naliczana w każdym ubezpieczeniu, a w przypadku dokupienia innych dodatków (NNW kierowcy, ubezpieczenie szyby, assisstance w wyższym wariancie), zniżka może wynieść dodatkowe kilkanaście procent, co może istotnie wpłynąć na wysokość łącznej ceny za pakiet – tłumaczy Lidia Alagierska, ekspert-lider ds. rozwoju produktów komunikacyjnych i assistance z Departamentu Rozwoju Produktów UNIQA.

Kalkulator OC/AC – oblicz składkę

Czy opłaca się kupić pakiet OC/AC na raty?

Jeśli chcielibyśmy nabyć najpierw samo OC, a później dokupić AC to w większości przypadków zapłacimy nieco więcej. W skrajnych przypadkach stawka samego AC może przewyższyć wartość całego pakietu OC/AC. W takim wypadku lepiej wziąć całość ochrony, a jeśli nie mamy funduszy pomocne może się okazać rozłożenie składki OC/AC na raty.

Przeczytaj również: CZY TANIE AC może być dobre? 

[Widget_reklama_porownywarki]

Podsumowanie

  • Obowiązkowe ubezpieczenie OC zapewnia ochronę poszkodowanym w kolizji/wypadku spowodowanym przez ubezpieczonego
  • Czy można kupić samo AC? Tak! Ubezpieczenie AC można dokupić w każdym momencie – nawet po kilku miesiącach od zawarcia polisy OC
  • AC chroni nasz samochód nie tylko w przypadku kradzieży ale też m.in. szkody parkingowej, zniszczenia spowodowanego przez nieznanego sprawcę. Dzięki niemu naprawimy też samochód w przypadku kolizji z naszej winy
  • AC możemy dokupić u ubezpieczyciela, u którego kupiliśmy ubezpieczenie OC lub w innym towarzystwie ubezpieczeniowym
  • możemy dokupić AC na cały rok lub skorzystać z polisy krótkoterminowej, by okres ochrony trwał tyle, ile ubezpieczenie OC
  • kupując OC i AC u jednego ubezpieczyciela możemy zapłacić mniej za ubezpieczenie – nawet o kilkanaście procent
  • dokupując AC zaczynamy zbierać dodatkowe zniżki za przebieg ubezpieczenia i bezszkodową jazdę

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
1 Comment
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Dorota bez kota
Dorota bez kota
4 lat temu

Starałam się dziś w Axxa dokupić AC do Oc. Kupiłam samochód i jak wiadomo OC zostaje.