Punkta

AC to ubezpieczenie nieobowiązkowe, ale bardzo przydatne. Obowiązkowe ubezpieczenie OC komunikacyjnego zapewnia ochronę przede wszystkim osobom, które zostały poszkodowane w czasie kolizji/wypadku spowodowanego przez posiadacza ubezpieczonego pojazdu. Oznacza to, że naprawa uszkodzonego pojazdu należącego do osoby poszkodowanej zostanie pokryta z OC sprawcy, a sprawca będzie musiał pokryć koszty naprawy swojego auta z własnych środków.

Zdarza się, zwłaszcza kiedy kupujemy pierwszy samochód, że ubezpieczamy go tylko w zakresie obowiązkowego OC. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, kiedy nie mamy jeszcze historii ubezpieczeniowej w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych. W takiej sytuacji cena ubezpieczenia – nawet przy małej wartości samochodu – może być wysoka i rezygnujemy z dobrowolnego ubezpieczenia AC twierdząc, że nie stać nas na nie. Jest to błędne rozumowanie. Zdaniem Macieja Krzysztoszka, rzecznika prasowego LINK4 zamiast zastanawiać się, czy stać mnie na zakup dobrowolnej polisy AC, warto zadać sobie pytanie, czy stać mnie na jej niewykupienie.

Pełne poczucie bezpieczeństwa kierowcy gwarantuje tylko pakiet OC i AC. Musimy mieć świadomość, że obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej pokrywa jedynie szkody wyrządzone osobom trzecim przez kierowcę ubezpieczonego pojazdu. Problem natomiast pojawia się, gdy trzeba pokryć szkodę powstałą na naszym mieniu i to nie tylko w wypadku spowodowanym z naszej winy.

Czy można dokupić AC do OC?

Tak. To, że polisę OC posiadamy już od np. dwóch czy trzech miesięcy nie stanowi tu problemu. Ubezpieczyciel wystawi nam po prostu odrębną polisę ubezpieczeniową. Co ważne – możemy kupić ubezpieczenie AC na cały rok lub na okres, jaki pozostał do zakończenia polisy OC (będzie to tzw. polisa krótkoterminowa).

Polise AC można także dokupić kupując lub przedłużając umowę OC. Zakup pakietowy może być korzystniejszy –  ubezpieczyciele zwyczajowo proponują wtedy korzystniejsze stawki.

Dlaczego warto dokupić AC do OC?

Powodów, dla których do obowiązkowego ubezpieczenia OC warto dokupić dobrowolne AC jest mniej więcej tyle, ile jest szkód, które możemy naprawić korzystając z tego ubezpieczenia. Z AC otrzymamy odszkodowanie nie tylko za skradziony samochód, ale też za inne szkody. Dodajmy – nie tylko za szkody powstałe z naszej winy (takie jak np. kolizja, której jesteśmy sprawcami).

– Może bowiem zdarzyć się, że nieznany sprawca zarysuje nasz pojazd na parkingu, dokona aktu wandalizmu, wybijając szybę lub lusterko, albo po prostu go ukradnie. Może też się zdarzyć, że nasz samochód ulegnie zniszczeniu w wyniku huraganu lub uderzenia pioruna, bo w ostatnich latach obserwujemy nasilające się zdarzenia atmosferyczne, które coraz trudniej przewidzieć. W tych wszystkich sytuacjach chroni nas właśnie Auto Casco – komentuje Maciej Krzysztoszek z LINK4.

Dzięki AC nie będziemy musieli ponosić kosztów związanych np. z wymianą przednią szybę uszkodzoną uderzeniem kamienia czy wymianą zgubionych kluczyków.

Na koniec trzeba też wspomnieć o tym, że dokupując AC zaczynamy zbierać zniżki z tytułu bezszkodowego przebiegu ubezpieczenia.

Jak i gdzie dokupić AC do OC?

Najprościej jest dokupić polisę AC u tego samego ubezpieczyciela, u którego kupiliśmy ubezpieczenie OC. Możemy też skorzystać z oferty innego towarzystwa ubezpieczeniowego. Jednak korzystniejszym rozwiązaniem jest posiadanie obu ubezpieczeń u tego samego ubezpieczyciela. Dlaczego? Przede wszystkim z powodów finansowych – w przyszłości, kiedy będziemy już kupować OC i AC jednocześnie, cena za oba ubezpieczenia będzie niższa niż w przypadku gdybyśmy kupowali je oddzielnie.

Wykupienie ubezpieczenia OC i AC daje również korzyść finansową w postaci dodatkowej zniżki z tytułu pakietu. Zniżka jest wtedy naliczana w każdym ubezpieczeniu, a w przypadku dokupienia innych dodatków (NNW kierowcy, ubezpieczenie szyby, assisstance w wyższym wariancie), zniżka może wynieść dodatkowe kilkanaście procent, co może istotnie wpłynąć na wysokość łącznej ceny za pakiet – tłumaczy Lidia Alagierska, ekspert-lider ds. rozwoju produktów komunikacyjnych i assistance z Departamentu Rozwoju Produktów UNIQA.

Przeczytaj również: 

JAK KUPIĆ DOBRE AC?  

CZY TANIE AC może być dobre? 

[Widget_reklama_porownywarki]