Co to jest ubezpieczenie OC komunikacyjne?

Aktualizacja:
ubezpieczenie oc co to jest – to warto wiedzieć

OC komunikacyjne to popularny temat wśród kierowców, zwłaszcza przy ostatnich podwyżkach. Co tak naprawdę wiemy o tym ubezpieczeniu? Dlaczego jest obowiązkowe? Jakie kary grożą za jego brak i czy to naprawdę ma sens?

Co to jest ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC komunikacyjne to rodzaj ubezpieczenia majątkowego, które  ma za zadanie chronić posiadaczy pojazdów mechanicznych od odpowiedzialności za szkody wyrządzone nie tylko w związku z ruchem, ale również postojem ubezpieczonych pojazdów.

Ubezpieczenie OC zapewnia odszkodowanie za szkody wyrządzone przez kierowcę pojazdu osobom trzecim.  To oznacza, że gdy spowodujesz kolizję lub wypadek, nie będziesz musiał płacić poszkodowanym odszkodowania z własnej kieszeni, tylko zrobi to Twój ubezpieczyciel.

Jego zakres reguluje Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK.

Sumy gwarancyjne w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych wynoszą odpowiednio:

  • 5 mln euro za szkody na osobie w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych
  • 1 mln euro za szkody w mieniu w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych

Gdyby nie istniało ubezpieczenie OC, sprawca wypadku, którym w niesprzyjających okolicznościach może stać się każdy z nas, musiałby ponieść koszty naprawienia szkody czy zadośćuczynienia z własnej kieszeni. Nie mówimy tu wyłącznie o kosztach naprawy pojazdu, ale także o kosztach związanych z leczeniem osób poszkodowanych czy zniszczeniem mienia o znacznej wartości. Dla wielu osób poniesienie kosztu  w wysokości kilkuset tysięcy złotych jest kwotą ogromną, wpędzającą w długi na całe życie. Sytuacja byłaby niebezpieczna także od strony poszkodowanego, ponieważ  nie otrzymałyby on kwoty za naprawę szkód czy zadośćuczynienia, albo musiałby na nie czekać latami.

Dlatego w Polsce jak i w innych krajach, wprowadzono obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. Dzięki stworzeniu wspólnoty składek ubezpieczeniowych za pośrednictwem firm ubezpieczeniowych, w razie wypadku poszkodowani mają gwarancję otrzymania odszkodowania, a sprawców wypadek nie doprowadzi to do bankructwa.

OC komunikacyjne – kto musi je mieć?

Ubezpieczenie OC musi wykupić każdy właściciel pojazdu mechanicznego. Nie chodzi tutaj tylko o samochody, ale również motory i pojazdy rolnicze z wyłączeniem pojazdów wolnobieżnych będących  w posiadaniu rolników posiadających gospodarstwo rolne i użytkowanych w związku z posiadaniem tego gospodarstwa” Co ważne polisa jest przypisana do auta, nie do właściciela. Jeżeli kupujesz od kogoś samochód z ważnym OC, możesz dalej na nim jeździć.

Umowa OC jest podpisywana na rok i przedłuża się automatycznie. Wyjątki od tej reguły to zakup auta z ważnym OC (wtedy jako nowy właściciel musisz sam przedłużyć ubezpieczenie) oraz nieopłacenie składki. W obu przypadkach polisa wygaśnie.

Kiedy towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci odszkodowania z OC?

Zdarzają się sytuacje, w których ubezpieczyciel nie chce pokrywać kosztów odszkodowania. Kiedy tak się dzieje? Przede wszystkim gdy szkoda została spowodowana specjalne lub kierowca prowadził pod wpływem alkoholu albo innych środków odurzających.

Nie zwalnia to rzecz jasna z odpowiedzialności kierowcy.

Ile kosztuje OC komunikacyjne

Skoro OC jest obowiązkowe, każdego kierowcę interesuje, ile będzie musiał zapłacić za ubezpieczenie. Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Cena OC zależy od wielu czynników, najważniejsze z nich to Twoja historia jako kierowcy (ile lat jeździsz, jak długo płacisz składki, czy miałeś wypadek, czy wypracowałeś sobie już zniżki itp.), Twoje miejsce zamieszkania (ubezpieczyciele biorą pod uwagę statystyki wypadków w danej miejscowości) oraz dane techniczne auta (marka i model, przebieg i pojemność silnika).

Najwięcej za OC zapłacą młodzi niedoświadczeni kierowcy, których towarzystwa ubezpieczeniowe postrzegają jako większe ryzyko na drodze. Najmniej na OC przeznaczą zaś bezwypadkowi właściciele aut z wieloletnim stażem za kierownicą. Różnice potrafią być naprawdę bardzo duże.

Cena auta zależy też od konkretnego ubezpieczyciela. Różne towarzystwa oferują tym samym kierowcom inne ceny. Dlatego zawsze trzeba porównać ze sobą przynajmniej kilka ofert. Najlepiej skorzystać z porównywarki cenowej. Wystarczy wpisać potrzebne informacje, a system sam pokaże nam najkorzystniejsze propozycje od wybranych towarzystw ubezpieczeniowych.

 

Kary za brak ważnego OC komunikacyjnego

Za brak ważnej polisy grożą wysokie kary. Trzy dni zwłoki w przypadku auta osobowego to 840 zł grzywny, od trzech do czternastu dni – 2100 zł, ponad czternaście dni – 4200 zł. Te kwoty jeszcze wzrastają przy ubezpieczeniu samochodu ciężarowego: do 1320 zł za trzy dni opóźnienia, 3300 zł od trzech do czternastu dni i 6300 zł za ponad czternaście dni. Mniej zapłacą właściciele motorów i skuterów – od 140 do 700 zł. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

 

Podsumowanie

  1. Ubezpieczenie OC musi wykupić każdy właściciel pojazdu mechanicznego.
  2. Polisa jest przypisana do auta, nie do właściciela.
  3. Umowa OC jest podpisywana na rok ( poza wyjątkami)  i przedłuża się automatycznie. Wyjątki od tej reguły to  między innymi zakup auta z ważnym OC (wtedy jako nowy właściciel musisz sam przedłużyć ubezpieczenie) oraz nieopłacenie składki. W obu przypadkach polisa wygaśnie.
  4. OC komunikacyjne chroni interesy kierowców oraz osób, które zostały przez nich poszkodowane.
  5. Ubezpieczenie zostanie wypłacone nie tylko przy spowodowaniu uszczerbku na zdrowiu lub śmierci, ale również zniszczeniu mienia.
  6. Towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci odszkodowania, gdy szkoda została spowodowana specjalne lub kierowca prowadził pod wpływem alkoholu albo innych środków odurzających.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments