Ubezpieczenie OC na pół roku – czy to możliwe?

Opublikowano: 12.09.2018
ubezpieczenie oc na pół roku

W standardowych umowach i placówkach ubezpieczeniowych, polisę OC można zawrzeć na minimum 12 miesięcy. Bardzo często zdarza się, że potrzebujemy wykupić ubezpieczenie na krótszy okres – czy to ze względów planowanej zmiany samochodu, czy też przewozu go z innego kraju na dalszą sprzedaż. Jak radzić sobie w takich przypadkach? Podpowiadamy!

Odstępstwa zazwyczaj są możliwe, ale – jak to zwykle bywa, tylko w specyficznych sytuacjach, jako wyjątek od reguły.

Kto może skorzystać z krótkoterminowego OC?

Jeszcze niedawno pomysł krótkoterminowego wykupienia OC był niemożliwy dla osób prywatnych. Mogły z niego korzystać tylko firmy i przedsiębiorstwa zajmujące się sprzedażą. Aktualnie pojawiła się mała nowelizacja przepisów i takie ubezpieczenie, na okres miesiąca lub trzech miesięcy, mogą zawrzeć także indywidualni kierowcy. Mimo wszystko dotyczy to tylko i wyłącznie:

  • posiadaczy samochodów zarejestrowanych na stałe,

  • właścicieli posiadających czasową rejestrację,

  • pojazdów zarejestrowanych za granicą i przewożonych na terytorium Polski,

  • pojazdów wolnobieżnych (nie dotyczy to jednak ciągników i pojazdów rolniczych),

  • pojazdów historycznych, czyli zabytkowych, muzealnych, jak również pojazdów o wartości unikatowej.

Podsumowując, krótkoterminowe ubezpieczenie można wykupić w przypadku samochodu zarejestrowanego czasowo. Nie mamy tutaj na myśli rejestracji interpretowanej jako czasową w momencie oczekiwania na nowy dowód rejestracyjny. Ubezpieczenie OC na krótszy okres zazwyczaj przydaje się osobom, które chcą wywieźć samochód za granicę lub potrzebują takiego dokumentu tylko na przejazd do miejsca naprawy swojego auta. Ważne jest, aby mieć świadomość, że kiedy nasze krótkoterminowe OC wygaśnie, nie możemy go ponawiać – wtedy musimy wykupić standardowe OC na minimum rok.

Jaki okres zawarcia umowy jest możliwy?

Ustawa o ubezpieczeniach informuje, że polisa OC może być zawarta na minimum 30 dni, nie dłużej niż 12 miesięcy, natomiast w przypadku pojazdów wolnobieżnych nie krócej niż 3 miesiące. Inaczej sprawy się mają wobec aut sprowadzanych z Unii Europejskiej, które mają zostać zarejestrowane w Polsce – taką polisę zawrzeć można jedynie na okres 30 dni, czyli dokładny miesiąc.

Ile kosztuje krótkoterminowe ubezpieczenie OC?

Koszt ubezpieczenia OC na krótszy termin niż przewiduje ustawa jest różny. Średnio jest to wydatek rzędu około 80 do 150 złotych. Należy jednak pamiętać, że na takie czasowe ubezpieczenie i jego koszt mają wpływ różne, indywidualne czynniki – dokładnie tak samo jak w przypadku rocznego ubezpieczenia OC. Należą do nich m.in. miejsce zamieszkania, liczba pokonywanych kilometrów rocznie czy pojemność silnika pojazdu. Istotnym punktem jest jednak to, że czasowe ubezpieczenie przyznawane jest natychmiast po jego zawarciu – bez konieczności oczekiwania. Oczywiście, mimo wszystko najwięcej informacji będzie w stanie przekazać nam osoba odpowiedzialna za takie kwestie w placówkach ubezpieczycieli. Warto wybrać się do kilku z nich i rozważyć różne opcje lub skorzystać z porównywarki online.

Reasumując, ubezpieczenie na krótszy okres niż rok jest jak najbardziej możliwe, istotny jest powód i rozeznanie na rynku ubezpieczeniowym. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, warto jest rozeznać się w wielu ubezpieczalniach i sprawdzić, co oferują ich konkurenci. Należy jednak pamiętać, że takie ubezpieczenie to z pewnością opcja nieco mniej opłacalna finansowo.

Ubezpieczenie na pół roku – jak to obejść?

Jeśli sprzedajesz samochód i nie chcesz płacić składki za cały rok, w obawie że i tak Ci się nie zwróci, opcją jest OC na raty. Wtedy faktycznie można wykupić ubezpieczenie na pół roku. Jeśli przed tym okresem sprzedasz auto i poinformujesz o tym ubezpieczyciela ( i kupującego)  nie będziesz zobowiązany do opłacenia drugiej raty. Musisz się jednak liczyć z tym, że kupujący może zbijać cenę, ze względu na konieczność samodzielnego opłacenia polisy.

 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments