Ubezpieczenie OC z datą wsteczną – czy jest możliwe?

Opublikowano: 10.09.2018
ubezpieczenie oc z datą wsteczną

Wypadki, jak mówi popularne przysłowie, niestety, chodzą po ludziach. Także te samochodowe. Nie bez powodu więc ubezpieczenie OC samochodu jest w Polsce obowiązkowe, w końcu na polskich drogach każdego dnia dochodzi do wielu kolizji i wypadków. Sytuacja znacznie się jednak komplikuje, gdy takiego ubezpieczenia nie mamy. Czy wykupienie ubezpieczenia z datą wsteczną jest możliwe? Sprawdź szczegóły i poznaj odpowiedź!

Obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC jest w Polsce regulowany ustawą. Należy to zrobić, gdy tylko zarejestrujemy auto, a później stale musimy pilnować datę wygaśnięcia polisy. Co prawda część ubezpieczycieli oferuje automatyczne przedłużenie, ale nie zawsze ono zadziała. Sytuacja wygląda również inaczej, gdy zdecydujemy się wypowiedzieć umowę i zmienić towarzystwo, w którym ubezpieczamy nasz pojazd.

Czy można wykupić ubezpieczenie OC z datą wsteczną?

Jeśli w ciągu tych kilku dni przerwy w ubezpieczeniu OC dojdzie do kolizji, musimy zdawać sobie sprawę, że wykupienie polisy z datą wsteczną jest niemożliwe. Dlaczego? Ubezpieczyciel musiałby w końcu wtedy wziąć na siebie koszty zdarzenia, do którego doszło, gdy auto w praktyce nie miało wykupionego ubezpieczenia. To dla takiej firmy często duże koszty, w zależności od wyrządzonej szkody. Jeśli łudzisz się, że ubezpieczyciel nie zorientuje się, że do szkody doszło jeszcze przed wykupieniem polisy, porzuć te mrzonki. W czasach pełnej komputeryzacji i elektronicznych systemów, nie ma na to szans.

Nie ma też sensu namawiać agenta, żeby wystawił polisę np. z datą o tydzień do tyłu. To nie przejdzie. Ubezpieczenie OC z datą wsteczną jest w praktyce niemożliwe.

Wysokie kary za brak ubezpieczenia OC

Za brak ważnej polisy OC grożą poważne sankcje i żadne tłumaczenia nie będą tu skuteczne. Wynika z tego, że nawet jeśli pojazd tylko stoi w garażu i nie jest na co dzień używany, i tak powinien być ubezpieczony. Jeśli nie korzystamy z auta i nie chcemy płacić składki, konieczne jest jego wyrejestrowanie, dopiero wtedy możemy zgłosić się do towarzystwa ubezpieczeniowego.

Co ciekawe, kary za brak wykupionego OC wzrosły w porównaniu z 2017 rokiem. Obecnie jest to uzależnione od rodzaju samochodu i tego, jak długo wynosi przerwa w ubezpieczeniu. 100 proc. kary płacimy w przypadku, gdy przerwa wynosi powyżej dwóch tygodni, 50 proc. stawki gdy jest to od 4 do 14 dni, natomiast 20 proc., gdy przerwa wyniosła nie więcej niż 3 dni. Obecnie pełna kara dla właścicieli samochodu osobowego to aż 4 200 zł. W przypadku samochodu ciężarowego, autobusu lub ciągnika samochodowego zapłacimy nawet 6 300 zł, a w przypadku innych pojazdów, jak motocykl czy motorower kwota ta wynosi 700 zł.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule:

https://punkta.pl/polisa-oc-2/kara-za-brak-oc/

 

Kto zapłaci za koszty związane z wypadkiem bez ubezpieczenia OC?

Należy więc bardzo pilnować okresu ważności naszego ubezpieczenia. Taka kara to w końcu nie jedyny koszt, z którym trzeba się liczyć. Jeśli spowodujemy stłuczkę w momencie braku ubezpieczenia, to koszty związane z wypadkiem pokryje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który jednak po wypłacie odszkodowania będzie domagał się zwrotu tych kosztów od sprawcy wypadku. Egzekucja tej kwoty niejednokrotnie przebiega z udziałem komornika sądowego.

Automatyczne przedłużanie OC wydaje się więc być bardzo wygodną opcją, która uchroni nas przed niechcianymi kosztami, jednak zdarza się, że takie przedłużenie jest na bardzo niepreferencyjnych warunkach. Warto więc zawczasu przejrzeć oferty i przeanalizować, które towarzystwo ma dla nas najlepszą propozycję. W dłuższej perspektywie może pozwolić nam to zaoszczędzić naprawdę dużą kwotę.

https://punkta.pl/polisa-oc-2/ubezpieczenie-oc-polisa-kiedy-przedluzy-sie-automatycznie/

Przegapiłem datę końca OC, a polisa się nie przedłużyła –  co robić?

Jak najszybciej wykup polisę OC on line, najlepiej za pomocą naszego kalkulatora ubezpieczeń. Zrobisz to szybko, bez zbędnych formalności o dowolnej porze dnia czy nocy.

Kary za brak OC zależą od ilości dni przerwy w ubezpieczeniu, nie ma więc sensu zwlekać. Czy jeśli wykupiłeś ubezpieczenie OC po terminie UFG może wymierzyć Ci karę? Niestety tak. Nie ma jednak sensu popadać w panikę, tylko za wczasu zadbać o ważną polisę.

 

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments