Co zrobić, gdy okradną Ci mieszkanie? 4 najważniejsze kroki

Aktualizacja:
Co robić, gdy okradną Ci mieszkanie? Fot. sdecoret/Freeimages

Opaleni, wypoczęci, z naładowanymi akumulatorami wracacie do domu i... zastajecie mieszkanie splądrowane przez złodzieja. Jak zareagować? Kogo zawiadomić? Jak zgłosić szkodę?

Wybite okna, wyważone drzwi, rzeczy z szaf porozrzucane po podłodze. Mieszkanie po wizycie złodziei przypomina zwykle krajobraz po bitwie. Taki widok powoduje wściekłość, łzy i ogromne poczucie naruszenia naszej prywatności. Warto jednak już w pierwszych chwilach działać rozsądnie i nie tracić głowy. Co zrobić, gdy okradną Ci mieszkanie? Oto lista niezbędnych czynności.

  1. Uspokój się

Weź kilka głębokich oddechów i działaj z głową, bo w ten sposób zwiększasz szanse na znalezienie sprawców i sprawną pracę policji. Jeśli jest z Tobą większa grupa domowników dopilnuj, by jak najmniej chodzili po mieszkaniu i niczego nie dotykali. To utrudni policjantom precyzyjne pobranie śladów.

  1. Wezwij policję

Zgodnie z prawem, masz taki obowiązek, gdy szkoda w Twoim domu lub mieszkaniu powstała w wyniku kradzieży z włamaniem. Oczekując na przyjazd policjantów, postaraj się ustalić, co dokładnie zginęło. Na miejscu funkcjonariusze zapytają Cię o najważniejsze rzeczy, a policyjny technik zabezpieczy ślady włamania i pobierze odciski palców od domowników. Pozostałe zeznania będziesz zmuszony złożyć na komendzie, wtedy też ustalona zostanie dokładna lista zniszczeń i skradzionych rzeczy. W tym momencie bardzo przydadzą się zdjęcia skradzionych kosztowności (warto mieć je, szczególnie, gdy kolekcjonujesz antyki, rzeczy kolekcjonerskie i unikatowe) oraz rachunki potwierdzające zakup sprzętów.

Czytaj także: Ubezpieczenie mieszkania z opcją drobnych napraw. Sprawdź, kiedy możesz skorzystać z assistance

  1. Skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem

Po pierwsze, zgłoś ubezpieczycielowi włamanie do mieszkania, by jak najszybciej uruchomić procedurę likwidacji szkody. Możesz to zrobić osobiście, w placówce towarzystwa, u pośrednika ubezpieczeniowego lub za pośrednictwem strony internetowej. Najszybciej jednak skontaktujesz się z ubezpieczycielem telefonicznie – jego numer znajdziesz na stronie internetowej lub polisie – ten dokument będzie Ci teraz potrzebny. Konsultant poinformuje Cię o pozostałych dokumentach, które musisz przedstawić i umówi Cię z rzeczoznawcą, który wyceni szkody i uruchomi procedurę ich likwidacji.

Czytaj także: Wynajem mieszkania – kto powinien zadbać o ubezpieczenie?

Po drugie, jeśli ubezpieczając mieszkanie wykupiłeś też polisę Assistance, czas, byś zrobił z niej użytek. Ubezpieczyciel jest zobowiązany zapewnić Ci teraz zastępcze lokum, przetransportować do niego Ciebie, domowników, zwierzęta i ocalały dobytek, a także zabezpieczyć Twoje mieszkanie na czas remontu. Oczywiście dokładny zakres polisy Assistance różni się w zależności od towarzystwa, z którym podpisałeś umowę. Szczegóły ustal z konsultantem telefonicznym podczas zgłaszania szkody.

Czytaj także: Włamania do domów i mieszkań – jak się zabezpieczyć?

O domowym assistance przeczytaj też tu >>>>

  1. Odbierz odszkodowanie

Jego wysokość zależy od sumy, na którą ubezpieczyłeś swój dobytek oraz tego, czy polisa obejmowała mienie o wartości nowej czy rzeczywistej. Standardowo, ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłatę odszkodowania. Ten czas ulega wydłużeniu do 90 dni w sytuacjach, gdy nie jest możliwe ustalenie wysokości odszkodowania albo odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń za zdarzenie.

O szczegóły działania polisy mieszkaniowej dopytaj też naszych doradców, zadzwoń na infolinię Punkta: 22 490 90 00 lub skontaktuj się z nami mailowo: [email protected]. Chętnie pomożemy!

Czytaj także: Jedziesz na urlop? Ubezpiecz swoje mieszkanie! Już od 1 zł dziennie!

Podsumowanie

  1. Gdy wracasz do domu po urlopie i zastajesz ślady włamania z kradzieżą, nie panikuj.
  2. Niczego nie sprzątaj, wezwij policję i jak najmniej dotykaj!
  3. Miej zdjęcia cennych przedmiotów i rachunki na domowe sprzęty.
  4. Skontaktuj się z ubezpieczycielem, zgłoś szkodę, skorzystaj z assistance w ubezpieczeniu domowym.

Weryfikacja merytoryczna: Justyna Ciach
guest
0 Komentarze
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Powiązane artykuły

Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania - ile kosztuje polisa?
2024.06.15  •  Dom
Ubezpieczenie wynajmowanego mieszkania – przewodnik dla właścicieli i najemców

Wynajem nieruchomości to popularna forma inwestycji dla wielu Polaków. Czy jednak zastanawiałeś się, jak zabezpieczyć swoje mieszkanie przed nieprzewidzianymi zdarzeniami? W tym artykule kompleksowo omówimy tę tematykę – od korzyści płynących z wykupienia polisy, przez rodzaje dostępnych ubezpieczeń, aż po praktyczne wskazówki, jak dobrać odpowiednią ochronę dla Twojej nieruchomości.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie mieszkania i domu
2018.04.10  •  Dom
Ubezpieczenie mieszkania i domu – jak wybrać? Gdzie kupić najkorzystniej? Poradnik Punkta

Szukasz ubezpieczenia mieszkania lub domu? Dowiedz się, jak działa ta polisa i o czym musisz pamiętać przy zakupie, aby Twój majątek był w 100% bezpieczny. Jeśli już zdecydowałeś się na zakup, pomożemy Ci wybrać najkorzystniejszą polisę.

Czytaj więcej
2025.01.18  •  Dom
Jak kupić mieszkanie? Poradnik krok po kroku!

Zakup własnego mieszkania to marzenie wielu z nas – symbol stabilizacji, niezależności i inwestycja na lata. Jednak zanim przekroczysz próg swojego nowego lokum, czeka Cię droga pełna decyzji, formalności i wyzwań. Jak znaleźć idealne mieszkanie? Jakie dokumenty przygotować? Kiedy i jak starać się o kredyt? Brzmi skomplikowanie? Spokojnie, wszystko da się zorganizować! Przygotowaliśmy prosty przewodnik.

Czytaj więcej
Polisa mieszkaniowa
2018.12.05  •  Dom
Polisa mieszkaniowa bez tajemnic: czego Polacy nie wiedzą o ubezpieczeniu mieszkania?

Decydując się na ubezpieczenie mieszkania udowadniasz, że jesteś osobą odpowiedzialną. Wolisz dmuchać na zimne, więc ubezpieczasz swoje cztery ściany. Tym samym liczysz, że polisa ochroni Cię przed wszystkim, co złe. Rzeczywistość jest jednak nieco inna. Okazuje się, że większość Polaków nie ma pojęcia o zakresie ubezpieczenia, które właśnie zawarli. Czego Polacy nie wiedzą o ubezpieczeniu mieszkania?

Czytaj więcej
elementy stale i ruchome
2018.07.24  •  Dom
Czym są elementy stałe i ruchome w ubezpieczeniach?

Elementy stałe i ruchome. Czym są? Które z nich mogą być ubezpieczone bez potrzeby ich wyceny, a które trzeba skatalogować i wycenić? Sprawdziliśmy.

Czytaj więcej
Ty pod palmami, a złodziej w Twoim domu - 5 błędów, które są zaproszeniem dla złodzieja
2015.07.29
Ty pod palmami, a złodziej w Twoim domu – 4 błędy, które są zaproszeniem dla włamywaczy

Wyjeżdżasz na wymarzony i zasłużony urlop? Zadbaj, żeby po powrocie nastroju pourlopowego nie zburzyła przykra niespodzianka. Opisujemy 4 podstawowe błędy, których powinieneś się wystrzegać, jeśli nie chcesz zastać domu zdemolowanego i opróżnionego przez złodziei.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2024.09.02  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej
2025.03.18  •  Samochód
Najtańsze OC w marcu 2025 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj oferty ubezpieczycieli

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2024.11.08  •  Samochód
Jakie są konsekwencje badania technicznego po terminie

Przegląd techniczny to obowiązkowy punkt w kalendarzu każdego kierowcy. Większość samochodów powinna przechodzić badania co roku. Wyjątek stanowią pojazdy nowe – tu przegląd odbywa się po trzech latach od pierwszej rejestracji, a następnie po dwóch latach. Po tym czasie samochód musi przechodzić przegląd techniczny każdego roku. Co jednak w przypadku, gdy zapomnimy o badaniu? Jakie konsekwencje grożą kierowcom za prz

Czytaj więcej