Tajlandia: kiedy jechać do Tajlandii, gdzie się zatrzymać, na co się zaszczepić?

Aktualizacja:
Tajlandia

Tajlandia od lat bije rekordy popularności. Polacy tłumnie wybierają ten rejon Azji Południowo-Wschodniej nie tylko ze względu na rajskie widoki, ale także stosunkowo niski koszt takiego wyjazdu. Docelowym punktem takiej wyprawy, jak i popularnym portem tranzytowym, jest Bangkok. Tajlandia ma jednak o wiele więcej do zaoferowania. To, w jaki sposób będziemy ją odkrywać i za jakie pieniądze, zależy od nas samych.

Planowanie wakacji w Tajlandii powinniśmy rozpocząć przede wszystkim od podjęcia decyzji co do formy takiej wyprawy. Opcji mamy kilka. Możemy wybrać wczasy organizowane przez biuro podróży, gdzie rezydent odstawi nas pod drzwi hotelu, a po kilkunastu dniach odbierze, albo też wybrać wycieczkę objazdową połączoną z kilkudniowym wypoczynkiem. Jest jeszcze jedna droga – Tajlandia na własną rękę. Jaki będzie koszt takiej imprezy? Kiedy jechać do Tajlandii? Na co się zaszczepić? Jakie ubezpieczenie do Tajlandii wybrać?

Czytaj także: Tajlandia: kiedy jechać do Tajlandii, gdzie się zatrzymać, na co się zaszczepić?

Tajlandia: dobry początek azjatyckiej przygody

Azja, choć intrygująca, początkujących podróżników może nieco przerażać. Dla osób, które dopiero raczkują w eksplorowaniu świata, Tajlandia będzie idealnym kierunkiem do oswojenia azjatyckiej rzeczywistości. Z jednej strony lazurowa woda, rajskie plaże i pyszne jedzenie, a wszystko to w przystępnej cenie, z drugiej – odmienna kultura, inny klimat, wątpliwe warunki sanitarne. Jedno jest pewne – podróż do Tajlandii będzie niezapomnianym przeżyciem absolutnie dla każdego. Każdy jednak będzie przeżywał ją na swój sposób. Jeśli zdecydujemy się na wycieczkę organizowaną z biura podróży, która przewiduje aktywny wypoczynek przy hotelowym basenie, nie tylko nie poznamy prawdziwego oblicza kraju, ale przede wszystkim stracimy krocie. Decydując się na organizację podróży do Tajlandii na własną rękę, będziemy w stanie poznać ten kraj „po kosztach”. Ale zacznijmy od początku…

Czytaj także: Dominikana w pigułce: kiedy jechać na Dominikanę? Praktyczny przewodnik dla turysty

Tajlandia kiedy jechać?

Pogoda jest jednym z gwarantów udanych wakacji. W przypadku Tajlandii, ta wydaje się gwarantowana. Warto jednak zastanowić się, kiedy jechać do Tajlandii, aby uniknąć nie tylko tropikalnych upałów, ale także potężnych deszczów. W Tajlandii wyróżnia się trzy główne pory roku. Pora deszczowa przypada na okres pomiędzy majem a czerwcem i z reguły trwa do połowy października. Mimo, że natężenie opadów jest różne w różnych rejonach kraju, najbardziej intensywne przypadają na sierpień i wrzesień. Kolejną porą jest pora gorąca i sucha, która przypada na okres pomiędzy majem a czerwcem. Temperatury wtedy są jednak tak wysokie, że bardzo często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Przyjęło się jednak, że najlepszym czasem na podróż do Tajlandii jest pora chłodna, która przypada na czas pomiędzy listopadem a końcem lutego. Wtedy to też Tajlandia przeżywa prawdziwe oblężenie turystów z całego świata. Co za tym idzie, jeśli chcielibyśmy poznawać Azję właśnie w tym czasie, warto wcześniej pomyśleć o rezerwacji miejsc noclegowych czy biletów samolotowych. I tym sposobem przechodzimy do najważniejszego – mianowicie: ile to kosztuje?

Czytaj także: Kenia: kiedy jechać do Kenii, na co się zaszczepić? Poradnik dla turysty

Tajlandia z biurem podróży czy na własną rękę?

Decydując się na podróż do Tajlandii z biurem podróży musimy liczyć się z dość kosztowną imprezą. Z analizy cen pobytu przypadającego w szczycie sezonu turystycznego wynika, że 11-dniowy wypoczynek na Phuket czy Krabi to wydatek zaczynający się od 7 tysięcy złotych od osoby. Jeśli uda nam się zarezerwować pobyt w promocyjnej cenie, możemy liczyć na koszt niższy o mniej więcej 2 tysiące złotych. W podobnych cenach znajdziemy oferty zakładające wypoczynek połączony ze zwiedzaniem. Kolejną opcją na azjatycki wypoczynek jest zorganizowanie wyjazdu do Tajlandii na własną rękę. Choć wizja samodzielnego podróżowania po tak odmiennym kraju może nieco przerażać i budzić wiele wątpliwości, tak naprawdę wystarczy dobre przygotowanie do podróży i późniejsze trzymanie się jej planu. Podróżując do Tajlandii na własną rękę możemy sporo zaoszczędzić.

Czytaj także: Pobyt w zagranicznym szpitalu kontra noc w luksusowym hotelu: za co zapłacisz więcej?

Tanie loty do Tajlandii

Przygotowując kosztorys takiej podróży okaże się, że największym wydatkiem będą bilety lotnicze. Te jednak bardzo często można znaleźć w atrakcyjnych cenach. Tanie loty do Tajlandii są jak najbardziej możliwe. Najpopularniejszą, ale też najkorzystniejszą opcją, będzie lot do Bangkoku, który jest świetnym centrum przesiadkowym. Lot z Warszawy w obie strony możemy znaleźć już za 1800-2000 złotych. Jeśli zaś chodzi o samo przemieszczanie się po kraju, to nie powinno ono znacząco nadszarpnąć naszego budżetu. Loty z Bangkoku do popularnych destynacji możemy znaleźć już za około 150 złotych. Jeśli jednak chcielibyśmy ominąć stolicę Tajlandii, a naszym bezpośrednim celem byłoby Krabi, Pattaya czy Surat Thani, musimy liczyć się z kosztami wyższymi nawet o 1000 złotych.

Ceny noclegów w Tajlandii

W kwestii zakwaterowania Tajlandia daje turystom szerokie pole do popisu. Bogata baza noclegowa jest gwarancją tego, że każdy znajdzie tam coś dla siebie. Przekrój hoteli, hosteli czy bardziej „dziewiczych” kwater jest naprawdę ogromny. Znajdziemy tam zarówno luksusowe hotele, a obok nich chaty położone pośrodku dżungli, gdzie za łazienkowy sufit będzie robił liść palmowy. Podróżnicy budżetowi mogą także skorzystać z bogatej oferty hosteli oferujących miejsca w pokojach wieloosobowych. Tam, za nocleg zapłacimy około 20 złotych. Ci bardziej wymagający mogą wybierać spośród szerokiej gamy hoteli o różnym standardzie. I tak, jak różny będzie standard, tak różne będą ceny na nocleg. W samym centrum Bangkoku znajdziemy hostele, gdzie za pokój dla dwóch osób z podstawowym wyposażeniem, zapłacimy jedynie już około 320 złotych za 6 nocy. Najwięcej za zakwaterowanie zapłacimy jednak na wyspach Phuket czy Koh Samui. Za mniejsze pieniądze przenocujemy w popularnym Chiang Mai czy Krabi.

Czytaj także: Jakie ubezpieczenie turystyczne kupić na wyjazd do Tajlandii i Azji?

Jakie szczepienia do Tajlandii?

W przypadku Tajlandii nie istnieją żadne szczepienia obowiązkowe. Jednak tak, jak w przypadku wielu innych krajów, mówi się o szczepieniach zalecanych. Te warto rozważyć, ponieważ przygotowują one nasz organizm na potencjalne zagrożenia i chronią przed poważnymi chorobami. Na stronie Szczepienia dla podróżujących znajdziemy szczegółowy wykaz szczepień zalecanych w przypadku Tajlandii. Należą do nich m.in. dur brzuszny, tężec, błonica, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B. U wybranych podróżnych zaleca się także rozważnie szczepienia przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu, cholerze i wściekliźnie. W kontekście Tajlandii bardzo często pojawia się także temat malarii. Tutaj jednak warto wiedzieć, że o ile w centralnej części kraju, np. Bangkok, Chiangmai, Pattaya, czy wyspie Samui i w głównych rejonach turystycznych wyspy Phuket, zagrożenie malarią nie istnieje. Z niebezpieczeństwem malarii możemy jednak spotkać się przede wszystkim na terenach wiejskich, a zwłaszcza zalesionych i górzystych.

Zatrucia pokarmowe

Ubezpieczenie Tajlandia: jaką polisę turystyczną wybrać?

Pierwsze doświadczenia z tajską kuchnia i odmienną florą bakteryjną wielu z nas może bagatelizować. Prawda jest jednak taka, że nawet zwykłe zatrucie pokarmowe, którego możemy doświadczyć w krajach azjatyckich może sprawić, że kilka dni urlopu będziemy mieli „wyjętych z życia”. Tutaj nie pomogą polskie specyfiki na problemy żołądkowe, a konieczna może okazać się pomoc lekarza. I tym sposobem dochodzimy do sedna. Koszty leczenia w Tajlandii do najniższych nie należą. Nie warto tutaj liczyć na szczęście, ponieważ koszt dziennego pobytu w szpitalu z pakietem badań i lekarstwami może wynieść nawet do 3 tysięcy złotych! Będąc nawet turystą ekstremalnie ostrożnym, musimy liczyć się z tym, że może nam przydarzyć się coś niekoniecznie dobrego. Podróżników ostrzega się przed piciem wody z kranu, jedzeniem na ulicznych targowiskach czy spożywaniu świeżych warzyw i owoców. Prawda jest jednak o wiele bardziej brutalna – nawet stołując się w dobrej klasie restauracji, nasz europejski żołądek może nie poradzić sobie z tajskimi, bardzo ostrymi standardami. Pamiętajmy też, że Tajlandia to także dzika przyroda, która zaraz obok niezaprzeczalnego uroku, oferuje nam także nieco niebezpieczeństw. Jadowite węże czy parzące meduzy – ot, taka tajska rzeczywistość. Zatem ubezpieczenie kosztów leczenia to podstawa. Do tego dochodzą jednak inne elementy, które powinno zawierać dobre ubezpieczenie do krajów azjatyckich. Jakie? Więcej o ubezpieczeniu turystycznym do Tajlandii i Azji znajdziesz TUTAJ.

Jakie ubezpieczenie turystyczne kupić na wyjazd do Tajlandii i Azji?

Podsumowanie

  1. Azja dla początkujących podróżników może okazać się nieco wymagająca. Dla osób, które dopiero raczkują w eksplorowaniu świata, Tajlandia będzie idealnym kierunkiem do oswojenia azjatyckiej rzeczywistości.
  2. W Tajlandii wyróżnia się trzy główne pory roku. Przyjęło się jednak, że najlepszym czasem na podróż do Tajlandii jest pora chłodna, która przypada na czas pomiędzy listopadem a końcem lutego.
  3. Decydując się na podróż do Tajlandii z biurem podróży, za 11-dniowy wypoczynek zapłacimy co najmniej 5 tysięcy złotych od osoby. Zaoszczędzić możemy organizując pobyt w Tajlandii na własną rękę.
  4. W przypadku Tajlandii nie istnieją żadne szczepienia obowiązkowe. Jednak tak, jak w przypadku wielu innych krajów, mówi się o szczepieniach zalecanych. Do nich zalicza się dur brzuszny, tężec, błonica, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B.
  5. Z niebezpieczeństwem malarii możemy spotkać się przede wszystkim na prowincjach wzdłuż granicy z Kambodżą, Laosem i Birmą.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30  •  Samochód
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
2023.08.02  •  Samochód
Wysokie kary odstraszają przed rozmowami przez telefon w czasie jazdy

Rozmowy przez telefon to poważny problem na polskich drogach, który niejednokrotnie przyczynił się do niebezpiecznych sytuacji. Nie warto ryzykować również z tego powodu, że wykroczenie jest karane wysokim mandatem. Dowiedz się, co Ci grozi za rozmowę przez telefon w czasie jazdy.

Czytaj więcej