Tajlandia: kiedy jechać do Tajlandii, gdzie się zatrzymać, na co się zaszczepić?

Aktualizacja:
Tajlandia

Tajlandia od lat bije rekordy popularności. Polacy tłumnie wybierają ten rejon Azji Południowo-Wschodniej nie tylko ze względu na rajskie widoki, ale także stosunkowo niski koszt takiego wyjazdu. Docelowym punktem takiej wyprawy, jak i popularnym portem tranzytowym, jest Bangkok. Tajlandia ma jednak o wiele więcej do zaoferowania. To, w jaki sposób będziemy ją odkrywać i za jakie pieniądze, zależy od nas samych.

Planowanie wakacji w Tajlandii powinniśmy rozpocząć przede wszystkim od podjęcia decyzji co do formy takiej wyprawy. Opcji mamy kilka. Możemy wybrać wczasy organizowane przez biuro podróży, gdzie rezydent odstawi nas pod drzwi hotelu, a po kilkunastu dniach odbierze, albo też wybrać wycieczkę objazdową połączoną z kilkudniowym wypoczynkiem. Jest jeszcze jedna droga – Tajlandia na własną rękę. Jaki będzie koszt takiej imprezy? Kiedy jechać do Tajlandii? Na co się zaszczepić? Jakie ubezpieczenie do Tajlandii wybrać?

Tajlandia: dobry początek azjatyckiej przygody

Azja, choć intrygująca, początkujących podróżników może nieco przerażać. Dla osób, które dopiero raczkują w eksplorowaniu świata, Tajlandia będzie idealnym kierunkiem do oswojenia azjatyckiej rzeczywistości. Z jednej strony lazurowa woda, rajskie plaże i pyszne jedzenie, a wszystko to w przystępnej cenie, z drugiej – odmienna kultura, inny klimat, wątpliwe warunki sanitarne. Jedno jest pewne – podróż do Tajlandii będzie niezapomnianym przeżyciem absolutnie dla każdego. Każdy jednak będzie przeżywał ją na swój sposób. Jeśli zdecydujemy się na wycieczkę organizowaną z biura podróży, która przewiduje aktywny wypoczynek przy hotelowym basenie, nie tylko nie poznamy prawdziwego oblicza kraju, ale przede wszystkim stracimy krocie. Decydując się na organizację podróży do Tajlandii na własną rękę, będziemy w stanie poznać ten kraj „po kosztach”. Ale zacznijmy od początku…

Tajlandia kiedy jechać?

Pogoda jest jednym z gwarantów udanych wakacji. W przypadku Tajlandii, ta wydaje się gwarantowana. Warto jednak zastanowić się, kiedy jechać do Tajlandii, aby uniknąć nie tylko tropikalnych upałów, ale także potężnych deszczów. W Tajlandii wyróżnia się trzy główne pory roku. Pora deszczowa przypada na okres pomiędzy majem a czerwcem i z reguły trwa do połowy października. Mimo, że natężenie opadów jest różne w różnych rejonach kraju, najbardziej intensywne przypadają na sierpień i wrzesień. Kolejną porą jest pora gorąca i sucha, która przypada na okres pomiędzy majem a czerwcem. Temperatury wtedy są jednak tak wysokie, że bardzo często uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Przyjęło się jednak, że najlepszym czasem na podróż do Tajlandii jest pora chłodna, która przypada na czas pomiędzy listopadem a końcem lutego. Wtedy to też Tajlandia przeżywa prawdziwe oblężenie turystów z całego świata. Co za tym idzie, jeśli chcielibyśmy poznawać Azję właśnie w tym czasie, warto wcześniej pomyśleć o rezerwacji miejsc noclegowych czy biletów samolotowych. I tym sposobem przechodzimy do najważniejszego – mianowicie: ile to kosztuje?

Tajlandia z biurem podróży czy na własną rękę?

Decydując się na podróż do Tajlandii z biurem podróży musimy liczyć się z dość kosztowną imprezą. Z analizy cen pobytu przypadającego w szczycie sezonu turystycznego wynika, że 11-dniowy wypoczynek na Phuket czy Krabi to wydatek zaczynający się od 7 tysięcy złotych od osoby. Jeśli uda nam się zarezerwować pobyt w promocyjnej cenie, możemy liczyć na koszt niższy o mniej więcej 2 tysiące złotych. W podobnych cenach znajdziemy oferty zakładające wypoczynek połączony ze zwiedzaniem. Kolejną opcją na azjatycki wypoczynek jest zorganizowanie wyjazdu do Tajlandii na własną rękę. Choć wizja samodzielnego podróżowania po tak odmiennym kraju może nieco przerażać i budzić wiele wątpliwości, tak naprawdę wystarczy dobre przygotowanie do podróży i późniejsze trzymanie się jej planu. Podróżując do Tajlandii na własną rękę możemy sporo zaoszczędzić.

Tanie loty do Tajlandii

Przygotowując kosztorys takiej podróży okaże się, że największym wydatkiem będą bilety lotnicze. Te jednak bardzo często można znaleźć w atrakcyjnych cenach. Tanie loty do Tajlandii są jak najbardziej możliwe. Najpopularniejszą, ale też najkorzystniejszą opcją, będzie lot do Bangkoku, który jest świetnym centrum przesiadkowym. Lot z Warszawy w obie strony możemy znaleźć już za 1800-2000 złotych. Jeśli zaś chodzi o samo przemieszczanie się po kraju, to nie powinno ono znacząco nadszarpnąć naszego budżetu. Loty z Bangkoku do popularnych destynacji możemy znaleźć już za około 150 złotych. Jeśli jednak chcielibyśmy ominąć stolicę Tajlandii, a naszym bezpośrednim celem byłoby Krabi, Pattaya czy Surat Thani, musimy liczyć się z kosztami wyższymi nawet o 1000 złotych.

Ceny noclegów w Tajlandii

W kwestii zakwaterowania Tajlandia daje turystom szerokie pole do popisu. Bogata baza noclegowa jest gwarancją tego, że każdy znajdzie tam coś dla siebie. Przekrój hoteli, hosteli czy bardziej „dziewiczych” kwater jest naprawdę ogromny. Znajdziemy tam zarówno luksusowe hotele, a obok nich chaty położone pośrodku dżungli, gdzie za łazienkowy sufit będzie robił liść palmowy. Podróżnicy budżetowi mogą także skorzystać z bogatej oferty hosteli oferujących miejsca w pokojach wieloosobowych. Tam, za nocleg zapłacimy około 20 złotych. Ci bardziej wymagający mogą wybierać spośród szerokiej gamy hoteli o różnym standardzie. I tak, jak różny będzie standard, tak różne będą ceny na nocleg. W samym centrum Bangkoku znajdziemy hostele, gdzie za pokój dla dwóch osób z podstawowym wyposażeniem, zapłacimy jedynie już około 320 złotych za 6 nocy. Najwięcej za zakwaterowanie zapłacimy jednak na wyspach Phuket czy Koh Samui. Za mniejsze pieniądze przenocujemy w popularnym Chiang Mai czy Krabi.

Jakie szczepienia do Tajlandii?

W przypadku Tajlandii nie istnieją żadne szczepienia obowiązkowe. Jednak tak, jak w przypadku wielu innych krajów, mówi się o szczepieniach zalecanych. Te warto rozważyć, ponieważ przygotowują one nasz organizm na potencjalne zagrożenia i chronią przed poważnymi chorobami. Na stronie Szczepienia dla podróżujących znajdziemy szczegółowy wykaz szczepień zalecanych w przypadku Tajlandii. Należą do nich m.in. dur brzuszny, tężec, błonica, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B. U wybranych podróżnych zaleca się także rozważnie szczepienia przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu, cholerze i wściekliźnie. W kontekście Tajlandii bardzo często pojawia się także temat malarii. Tutaj jednak warto wiedzieć, że o ile w centralnej części kraju, np. Bangkok, Chiangmai, Pattaya, czy wyspie Samui i w głównych rejonach turystycznych wyspy Phuket, zagrożenie malarią nie istnieje. Z niebezpieczeństwem malarii możemy jednak spotkać się przede wszystkim na terenach wiejskich, a zwłaszcza zalesionych i górzystych.

Zatrucia pokarmowe

Ubezpieczenie Tajlandia: jaką polisę turystyczną wybrać?

Pierwsze doświadczenia z tajską kuchnia i odmienną florą bakteryjną wielu z nas może bagatelizować. Prawda jest jednak taka, że nawet zwykłe zatrucie pokarmowe, którego możemy doświadczyć w krajach azjatyckich może sprawić, że kilka dni urlopu będziemy mieli „wyjętych z życia”. Tutaj nie pomogą polskie specyfiki na problemy żołądkowe, a konieczna może okazać się pomoc lekarza. I tym sposobem dochodzimy do sedna. Koszty leczenia w Tajlandii do najniższych nie należą. Nie warto tutaj liczyć na szczęście, ponieważ koszt dziennego pobytu w szpitalu z pakietem badań i lekarstwami może wynieść nawet do 3 tysięcy złotych! Będąc nawet turystą ekstremalnie ostrożnym, musimy liczyć się z tym, że może nam przydarzyć się coś niekoniecznie dobrego. Podróżników ostrzega się przed piciem wody z kranu, jedzeniem na ulicznych targowiskach czy spożywaniu świeżych warzyw i owoców. Prawda jest jednak o wiele bardziej brutalna – nawet stołując się w dobrej klasie restauracji, nasz europejski żołądek może nie poradzić sobie z tajskimi, bardzo ostrymi standardami. Pamiętajmy też, że Tajlandia to także dzika przyroda, która zaraz obok niezaprzeczalnego uroku, oferuje nam także nieco niebezpieczeństw. Jadowite węże czy parzące meduzy – ot, taka tajska rzeczywistość. Zatem ubezpieczenie kosztów leczenia to podstawa. Do tego dochodzą jednak inne elementy, które powinno zawierać dobre ubezpieczenie do krajów azjatyckich. Jakie? Więcej o ubezpieczeniu turystycznym do Tajlandii i Azji znajdziesz TUTAJ.

Jakie ubezpieczenie turystyczne kupić na wyjazd do Tajlandii i Azji?

Podsumowanie

  1. Azja dla początkujących podróżników może okazać się nieco wymagająca. Dla osób, które dopiero raczkują w eksplorowaniu świata, Tajlandia będzie idealnym kierunkiem do oswojenia azjatyckiej rzeczywistości.
  2. W Tajlandii wyróżnia się trzy główne pory roku. Przyjęło się jednak, że najlepszym czasem na podróż do Tajlandii jest pora chłodna, która przypada na czas pomiędzy listopadem a końcem lutego.
  3. Decydując się na podróż do Tajlandii z biurem podróży, za 11-dniowy wypoczynek zapłacimy co najmniej 5 tysięcy złotych od osoby. Zaoszczędzić możemy organizując pobyt w Tajlandii na własną rękę.
  4. W przypadku Tajlandii nie istnieją żadne szczepienia obowiązkowe. Jednak tak, jak w przypadku wielu innych krajów, mówi się o szczepieniach zalecanych. Do nich zalicza się dur brzuszny, tężec, błonica, wirusowe zapalenie wątroby typu A i B.
  5. Z niebezpieczeństwem malarii możemy spotkać się przede wszystkim na prowincjach wzdłuż granicy z Kambodżą, Laosem i Birmą.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments