Punkta

Polacy pokochali weekendowe wypady i chociaż ceny na majówkę i długie weekendy są znacznie wyższe niż standardowo i tak miejsca szybko się rozchodzą. Jakie są najlepsze miejsca w Polsce na takie wypady bez tłumu turystów?

Pomysły na majówkę: DLA MIŁOŚNIKÓW DZIKIEJ PRZYRODY, PIESZYCH WĘDRÓWEK I SPŁYWÓW KAJAKOWYCH – PARKI KRAJOBRAZOWE

Zacznijmy od dzikiej przyrody. Spora część z nas okres jesienno-zimowy spędziła w miejscach o sporym lub bardzo dużym zanieczyszczeniu powietrza. Kiedy skończy się sezon grzewczy ono się na pewno poprawi, ale dobrze wziąć głębszy oddech i na kilka dni wyjechać w miejsce, oznaczone symbolem ZPP, czyli „Zielone płuca Polski”.  Na liście jest 13 parków krajobrazowych, 4 parki narodowe, 270 rezerwatów przyrody i prawie sześć tysięcy pomników przyrody. Na majówkę proponujemy dwa parki krajobrazowe.

Pomysły na długie weekendy:  Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana

Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana rozciąga się od Sztutowa do Piasków (granica z Rosją). Najciekawsze w nim są wydmy, wybrzeże i… szuwary. To doskonałe miejsce, żeby obserwować ptaki – tędy przebiegają ich wędrówki i tutaj znajdują ostoję lęgową. Warto odwiedzić Krynicę Morską, gdzie znajduje się śliczna latarnia morska, Rybino ze zwodzonym mostem, śluzę w Gdańskiej Głowie oraz Muzeum Martyrologii w Sztutowie.

Wybrzeża Zalewu Wiślanego są niezwykle malownicze i zróżnicowane. Niskie brzegi porośnięte szuwarami, wysokie klify wydmowe, rozległe widoki na Wysoczyznę Elbląską. Obecność przyrody na każdym kroku. Co ciekawe, większość terenu Parku Krajobrazowego Mierzeja Wiślana to lasy.

Czytaj również: 7 pomysłów na udaną majówkę

Narwiański Park Narodowy

„Polska Amazonia” – to określenie Narwiańskiego Parku Narodowego nie wzięło się znikąd. To jedno z najdzikszych miejsc w Polsce. Dolina Narwii jest wyjątkowa głównie z uwagi na to, w jaki sposób płynie rzeka – ma wiele koryt, rozchodzących się w róźnych kierunkach. Możliwości aktywnego wypoczynku Narwiański Park Narodowy daje całe mnóstwo – od pieszych wędrówek wśród narwiańskich bagien, przez spływy pychówkami, po wycieczki rowerowe (tutaj najlepsza jest Obwodnicę Narwiańskiego Parku Narodowego – 90 km).  Spływy kajakami czy pychówkami będą najlepsze, ponieważ tereny są tutaj trudnodostępne.

Co zobaczyć? Narwiański labirynt – 150 km spływu Narwią, Podlaski Szlak Bociani – 200 km, wycieczka rowerowa (łączy Białowieski Park Narodowy z Narwiańskim i Biebrzańskim), Szlak im. Wł.Puchalskiego – szlak pieszy, 41 km, poświęcony pamięci znakomitego fotografika, twórcy filmów przyrodniczych. Na trasie znajduje się wiele ciekawych miejsc: kościół z cudownym obrazem Matki Bożej w Płonce Kościelnej, punkt widokowy na dolinę Narwii w okolicy Bokin, osiedle kolejarskie w Łapach Osse.

Park Krajobrazowy Wzgórz Dylewskich

Ten park krajobrazowy nazywany jest mazurskimi Bieszczadami. Brzmi obiecująco, prawda? Mamy tutaj unikatowe krajobrazowo tereny Pojezierza Chełmińsko-Dobrzyńskiego, najwyższe wzniesienia polskich pojezierzy (Dylewska Góra, w której stóp leżą pola Grundwaldu).  Warte uwagi jest również jezioro Francuskie, leżące wśród lasów.

Czytaj również: Assistance- wszystko co musisz wiedzieć! 

DLA MIŁOŚNIKÓW MIEJSKIEGO ZGIEŁKU

Trójmiasto

Wybór tyleż oczywisty, co naprawdę najlepszy. Właściwie można tu połączyć wszystko – spacery plażą (śmiało można chodzić z Gdańska do Sopotu, z Sopotu do Gdyni – doskoały wypoczynek), dobre jedzenie, zabytki, muzea,  no i w końcu życie nocne i imprezy – tu oczywiście przoduje Sopot, ale Gdynia i Gdańsk wcale nie ustępują mu miejsca.

Proponujemy zacząć od Gdyni. Na co zwrócić uwagę? Oczywiście obowiązkowy zestaw przy Skwerze Kościuszki – imponujące Akwarium Gdyńskie, pomnik Josepha Conrada  i konieczie legendarne statki-muzea: Dar Pomorza i ORP Błyskawica. Zwróćcie również uwagę na Sea Towers – można tam wynająć apartament z widokiem na morze (warto!). Syci wrażeń miejskich wybierzcie się spacerem do nieodległego Orłowa (koniecznie plażą, to świetny spacer z przygodami), gdzie znajdziecie niezwykle urokliwe molo, świetną tawernę z pysznymi obiadami i kawiarnię Domek Żeromskiego. Jeśli macie dość sił, możecie przejść jeszcze kilka kilometrów do Sopotu…  A jeśli nie, zostawcie go na kolejne dni. Niedaleko Orłowa znajduje się skansen prasłowiański w Grodzisku. Zajrzyjcie, szczególnie z dzieciakami.

Sopot – koniecznie molo, koniecznie Monciak, a na nim Krzywy Domek (nieco zasłonięty teraz reklamami, szyldami i rozłożystym drzewem), ale polecamy też spacery uliczkami miasta. Tutejsza architektura jest naprawdę niezwykła. Malownicze wille przyciągają wzrok i wprowadzają w wyjątkowy klimat miasta. W niedzielę warto wybrać się na wyścigi konne – świetna zabawa dla każdego. A wieczorem – imprezy!

Na koniec Gdańsk, a w nim poza spacerem po Starym Mieście, zwróćcie uwagę na Muzeum II Wojny Światowej – jest super, zajrzyjcie tam koniecznie, czy Europejskie Centrum Solidarności), teatry (świety Teatr Szekspirowski, czy Teatr Wybrzeże). Na każdym kroku dobra restauracja, wyjątkowy klima wieczorem. Namówini?

DLA MIŁOŚNIKÓW HISTORII I ZWIEDZANIA

Dolina Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej

Tereny Kotliny Jeleniogórksiej są niezywkle bogate w zabytki architektury, szczególnie w pałace i dwory. Znajdziemy tu gotyckie zamki i wieże obronne, dwory z okresu renesansu, barokowe pałace i unikatowe rezydencje z XIX w. Ale nie tylko – mnóstwo tu pięknej przyrody, rozległych parków krajobrazowych. I to właśie to połączenie niesamowitych krajobrazów z architekturą minionych wieków, czyni z tego miejsca wyjątkowy punkt na mapie Polski. Absolutnie wart odwiedzenia.

A co konkretnie możemy tu zobaczyć? Gdzie kierować wzrok? Proponujemy majową wycieczkę szlakiem pałaców, zamków i dworów – lekcja historii i uczta dla oka. Odwiedźcie Pałac w Wojanowie, Nowy Dwór w Kowarach, Pałac Dębowy w Karpnikach (znajduje się w nim ekskluzywny hotel), Pałac Paulinum w Jeleniej Górze. Jeśli będzie wam mało, zajrzyjcie do przewodników po okolicach – to tylko niewielka garstka cudów architektury tej ziemi.

Czytaj również: Ubezpieczenie turystyczne, jak wybrać? 

Praktyczne porady

Wyjeżdżając sprawdź czy masz ważną  polisę OC. Niestety długi weekend nie zwalnia z tego obowiązku. Jeśli Twoja polisa akurat się kończy, sprawdź koniecznie warunki nowej –  pamiętaj, że przedłużając u aktualnego ubezpieczyciela nie zawsze płacisz najtaniej. Na wyjeździe przyda się także assistance. Jeśli przekraczasz granice Polski, sprawdź oferty polis turystycznych.