Udane wakacje w tropikach – 6 rzeczy, o których musisz wiedzieć

Aktualizacja:
wakacje w tropikach poradnik

Egzotyczna wyprawa to dla wielu osób wakacje marzeń. Wizualizując sobie pocztówkowe widoki, należy dobrze przygotować się na wyjazd w tropiki. Co warto zrobić przed wyjazdem, co zabrać ze sobą, jak korzystać ze słońca, jak uniknąć zemsty faraona... Przeczytaj uważnie, żeby z wakacji w tropikach przywieźć tylko piękne wspomnienia. I klimatyczne zdjęcia, oczywiście :-)

Wakacje w tropikach?  Poradnik: Po pierwsze zaszczep się!

W krajach tropikalnych występują drobnoustroje wywołujące choroby nieznane w naszej strefie klimatycznej, a złe warunki sanitarne sprzyjają ich rozwojowi. Dlatego 4-6 tygodni przed wyjazdem należy zaszczepić się oraz zaopatrzyć w odpowiednie lekarstwa. Nawet jeśli do wyjazdu pozostało mniej niż 4 tygodnie, należy zgłosić się do gabinetu medycyny podróży i porozmawiać z lekarzem na temat możliwości wykonania szczepień, wyboru leków do apteczki, itp. Jeśli planujemy odwiedzić więcej niż jeden kraj, należy zasięgnąć porady lekarskiej dotyczącej wszystkich krajów i regionów, w których będziemy.

Więcej o szczepieniach, które warto przyjąć, wybierając się w odległe rejony świata, piszemy w artykule:  Choroby tropikalne –  na co trzeba się zaszczepić

Wakacje w tropikach: chroń się przed słońcem

W tropiki Polak jedzie m.in. po to, żeby wygrzać się za wszystkie czasy – wiadomo. Upragnione słońce może nam jednak zaszkodzić – należy chronić skórę, głowę i oczy. W tropikach nie wystarczą kremy z filtrem 30, trzeba zaopatrzyć się w kremy z wysokim filtrem 50 lub 50+ i obowiązkowo smarować się nimi po każdym wyjściu z wody. Należy osłaniać głowę czapką lub kapeluszem, a między 11.00 a 14.00 najlepiej przebywać w cieniu. Obowiązkową częścią wakacyjnego ekwipunku powinny być okulary przeciwsłoneczne, by ostre słońce nie uszkodziło nam wzroku.

UWAGA! Ze słońcem nie ma żartów, a to w krajach dalekich od naszej szerokości i długości geograficznej operuje znacznie intensywniej! Grozi nam nie tylko poparzenie, a nawet trwałe uszkodzenie oka, na skutek zbyt długiej ekspozycji na promienie słońca.

Czytaj także: Apteczka na wakacje – jakie leki wziąć, co spakować, czego nie może zabraknąć?

Po trzecie pływaj bezpiecznie

Zasady pływania w upalny dzień są takie same pod każdą szerokością geograficzną: najpierw schłodź ciało, a dopiero potem zanurzaj się w wodzie, by nie zaznać szoku termicznego, który może doprowadzić do zaburzeń równowagi, krążenia i kłopotów z oddychaniem. Nie wchodź do wody zaraz po posiłku. Słońce opala nawet pod wodą, więc nurkuj w piance.Zaopatrz się w plastikowe buty (przydadzą się do chodzenia po kamienistym dnie). Omijaj meduzy (parzą) i jeżowce (skaleczenie kolcami jeżowca jest bolesne i źle się goi). Bezpieczne wakacje w tropikach to także wiedza o faunie i florze –  dzięki niej ustrzeżesz się niepotrzebnych niebezpieczeństw.

Wakacje w tropikach: uważaj co jesz i pijesz

Zmorą europejskich turystów jest biegunka, która dopada nas po przyjeździe do egzotycznego kurortu. Podróżujący do Egiptu nazywają ją „zemstą faraona”, ale może dokuczać także w innych krajach. Jak ustrzec się biegunki? Przez pierwszy trzy dni w tropikach dobrze jest jeść tylko gotowane potrawy. Przez cały pobyt należy dokładnie myć owoce i obierać je ze skórki, pić tylko przegotowaną wodę, a najlepiej herbatę. Bezwzględnie należy pamiętać o częstym myciu rąk. Zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem kupowanie na bazarach przysmaków lokalnej kuchni ani soków wyciskanych ze świeżych owoców.

Jak się nie pochorować w Egipcie, Turcji, Tunezji i innych tropikalnych krajach? 

Po piąte apteczka

Dobrze skompletowana zawartość apteczki to skarb. Pomaga przetrwać w większości sytuacji, które mogą nas spotkać na wakacjach. Warto mieć przy sobie wszystko, co może się przydać, bo nie zawsze jest możliwość zaopatrzenia się w lokalnej aptece. Co powinieneś zapakować do podręcznej apteczki?

  • Leki, które przyjmujesz na stałe
  • preparaty na otarcia i skaleczenia (coś do dezynfekcji rany, plastry, gazę, bandaż)
  • środki przeciw ukąszeniom owadów (odstraszające, łagodzące po ukąszeniu i wapń)
  • leki przeciwbólowe
  • lekarstwa zwalczające gorączkę i przeziębienie
  • leki na żołądek (przeciwbiegunkowe i przeciw zatruciom)
  • specyfik na wypadek oparzeń słonecznych
  • zestaw przeciwwstrząsowy (dla alergika – poproś swojego lekarza o receptę))
  • sól fizjologiczna w małych ampułkach
  • termometr, nożyczki, pęseta, jednorazowe igły i strzykawki.

Apteczkę miej przy sobie w bagażu podręcznym. Leki przewoź tylko w oryginalnych opakowaniach, żeby nie budziły wątpliwości pracowników lotniska. Więcej o kompletowaniu apteczki na wakacje: TUTAJ. 

Po szóste ubezpieczenie turystyczne

Nie warto oszczędzać na ubezpieczeniu. Wiadomo, że nie zawsze z niego skorzystamy (i lepiej, żebyśmy nie skorzystali), ale jeśli okaże się potrzebne, pozwoli nam zaoszczędzić sporo pieniędzy. Szukając polisy za rozsądne pieniądze, uważnie czytajmy warunki umowy, ważny jest każdy punkt i podpunkt.

Co powinna obejmować dobra polisa turystyczna:

  • NNW czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków gwarantuje zwrot kosztów, jeśli doznamy uszczerbku na zdrowiu w wyniku nagłego, nieszczęśliwego wypadku.
  • Ubezpieczenie kosztów leczenia gwarantuje pokrycie kosztów związanych z leczeniem szpitalnym lub ambulatoryjnym, transportem medycznym i zakupem leków.
  • OC w życiu prywatnym pokrywa szkody wyrządzone przez Twoje dziecko, uszkodzenia sprzętu, który wypożyczasz na miejscu czy wyposażenia pokoju hotelowego.
  • Ubezpieczenie bagażu gwarantuje zwrot kosztów, kiedy bagaż ulegnie zniszczeniu, zgubi się lub zostanie skradziony.
  • Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej przyda się, kiedy będziesz musiał nagle zrezygnować z wyjazdu. Pokryje koszty anulowania biletu i noclegu, ale działa tylko w określonych przypadkach.
  • Assistance podróżne gwarantujepomoc dostępną całą dobę, obejmuje m.in. organizację powrotu do kraju, opiekę nad dziećmi, pomoc prawną i wiele innych świadczeń.

Wakacje w tropikach  z małym dzieckiem

Kiedy wybierasz się na egzotyczne wakacje z kilkumiesięcznym maluchem, dopasuj czas i miejsce pobytu do dziecka. Najlepsza pora roku na taki urlop to czas poza sezonem, gdy nie ma największych upałów, a najlepsze miejsce to takie z łatwym dostępem do lekarza – infekcja u maluszka błyskawicznie rozwija się w poważną chorobę.

Podróżujesz z dzieckiem? O tym musisz pamiętać:

  • większość dnia dziecko powinno spędzać w cieniu, plaża w godzinach 11.00-16.00 to nie jest miejsce dla malucha! Właściwie to każdy powinien w tych godzinach unikać pełnego słońca;
  • pół godziny przed wyjściem na zewnątrz nasmaruj dziecko kremem z najwyższym filtrem (50+): twarz, ciało, kark, uszy i usta;
  • po każdym wyjściu z wody dokładnie osusz skórę malucha i dokładnie posmaruj kremem z filtrem;
  • pamiętaj o nakryciu głowy (najlepiej takim chroniącym również kark);
  • nie rozbieraj dziecka do naga – dobrze, żeby miało na sobie niezbyt cienką koszulkę z rękawkami (promieniowanie słoneczne przenika przez cieniutkie ubranie), jasną, żeby odbijała słońce. Maluszek nie powinien siadać na piasku gołą pupą, może złapać jakąś infekcję;
  • w piasku mogą kryć się gryzące owady, więc nie pozwól dziecku chodzić boso i zaopatrz je w przewiewne buciki na grubej podeszwie;
  • zmieniaj często pieluszki, by dziecko nie odparzyło się;
  • do picia podawaj dziecku wyłącznie przegotowaną wodę z fabrycznie zamkniętych butelek, tylko takiej wody używaj do przyrządzania mleka w proszku;
  • nie podawaj dziecku surowych owoców i warzyw, ani wyciśniętych z nich soków.

Co musisz zabrać na wyjazd z dzieckiem?

  • kserokopię książeczki zdrowia dziecka i książeczki szczepień;
  • apteczkę dla dziecka – porozmawiaj z pediatrą, jak ją skompletować. Koniecznie spakuj do niej środki przeciw biegunce i przeciw alergii, maść na odparzenia, paracetamol w czopkach;
  • lekki wózek typu parasolka, chusta lub nosidło;
  • moskitierę;
  • jedzenie dla maluszka – mleko w proszku, zupki, soczki, wszystko w oryginalnych opakowaniach, zapakowane fabrycznie.

Czytaj także: Wakacje z dzieckiem – 3 rzeczy, o których musisz pamiętać

Podsumowanie

  1. Przed wyjazdem odwiedź gabinet medycyny podróży i zaszczep się przeciwko chorobom tropikalnym.
  2. Chroń skórę, głowę i oczy przed słońcem.
  3. Nie wchodź do wody rozgrzany lub zaraz po posiłku, w wodzie uważaj na ostre skały, jeżowce i meduzy.
  4. Pij tylko przegotowaną wodę lub herbatę, przez pierwsze dni pobytu unikaj surowych owoców i warzyw, nie kupuj jedzenia na bazarach, często i dokładnie myj ręce.
  5. Uważnie skompletuj zawartość apteczki i miej ją zawsze przy sobie.
  6. Wykup dobre ubezpieczenie turystyczne, powinno zawierać m.in. NNW, ubezpieczenie kosztów leczenia, OC w życiu prywatnym, ubezpieczenie bagażu i assistance podróżne.
  7. Jeśli jedziesz w tropiki z małym dzieckiem, wybierz miejsce z łatwym dostępem do lekarza i taką porę roku, kiedy nie dokucza upał.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
1 Komentarz
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej