Punkta

 

Wakacje w tropikach?  Poradnik: Po pierwsze zaszczep się!

W krajach tropikalnych występują drobnoustroje wywołujące choroby nieznane w naszej strefie klimatycznej, a złe warunki sanitarne sprzyjają ich rozwojowi. Dlatego 4-6 tygodni przed wyjazdem należy zaszczepić się oraz zaopatrzyć w odpowiednie lekarstwa. Nawet jeśli do wyjazdu pozostało mniej niż 4 tygodnie, należy zgłosić się do gabinetu medycyny podróży i porozmawiać z lekarzem na temat możliwości wykonania szczepień, wyboru leków do apteczki, itp. Jeśli planujemy odwiedzić więcej niż jeden kraj, należy zasięgnąć porady lekarskiej dotyczącej wszystkich krajów i regionów, w których będziemy.

Więcej o szczepieniach, które warto przyjąć, wybierając się w odległe rejony świata, piszemy w artykule:  Choroby tropikalne –  na co trzeba się zaszczepić

 

Wakacje w tropikach: chroń się przed słońcem

W tropiki Polak jedzie m.in. po to, żeby wygrzać się za wszystkie czasy – wiadomo. Upragnione słońce może nam jednak zaszkodzić – należy chronić skórę, głowę i oczy. W tropikach nie wystarczą kremy z filtrem 30, trzeba zaopatrzyć się w kremy z wysokim filtrem 50 lub 50+ i obowiązkowo smarować się nimi po każdym wyjściu z wody. Należy osłaniać głowę czapką lub kapeluszem, a między 11.00 a 14.00 najlepiej przebywać w cieniu. Obowiązkową częścią wakacyjnego ekwipunku powinny być okulary przeciwsłoneczne, by ostre słońce nie uszkodziło nam wzroku.

UWAGA! Ze słońcem nie ma żartów, a to w krajach dalekich od naszej szerokości i długości geograficznej operuje znacznie intensywniej! Grozi nam nie tylko poparzenie, a nawet trwałe uszkodzenie oka, na skutek zbyt długiej ekspozycji na promienie słońca.

 

Po trzecie pływaj bezpiecznie

Zasady pływania w upalny dzień są takie same pod każdą szerokością geograficzną: najpierw schłodź ciało, a dopiero potem zanurzaj się w wodzie, by nie zaznać szoku termicznego, który może doprowadzić do zaburzeń równowagi, krążenia i kłopotów z oddychaniem. Nie wchodź do wody zaraz po posiłku. Słońce opala nawet pod wodą, więc nurkuj w piance.Zaopatrz się w plastikowe buty (przydadzą się do chodzenia po kamienistym dnie). Omijaj meduzy (parzą) i jeżowce (skaleczenie kolcami jeżowca jest bolesne i źle się goi). Bezpieczne wakacje w tropikach to także wiedza o faunie i florze –  dzięki niej ustrzeżesz się niepotrzebnych niebezpieczeństw.

 

Wakacje w tropikach: uważaj co jesz i pijesz

Zmorą europejskich turystów jest biegunka, która dopada nas po przyjeździe do egzotycznego kurortu. Podróżujący do Egiptu nazywają ją „zemstą faraona”, ale może dokuczać także w innych krajach. Jak ustrzec się biegunki? Przez pierwszy trzy dni w tropikach dobrze jest jeść tylko gotowane potrawy. Przez cały pobyt należy dokładnie myć owoce i obierać je ze skórki, pić tylko przegotowaną wodę, a najlepiej herbatę. Bezwzględnie należy pamiętać o częstym myciu rąk. Zdecydowanie nie jest dobrym pomysłem kupowanie na bazarach przysmaków lokalnej kuchni ani soków wyciskanych ze świeżych owoców.

Jak się nie pochorować w Egipcie, Turcji, Tunezji i innych tropikalnych krajach? 

 

Po piąte apteczka

Dobrze skompletowana zawartość apteczki to skarb. Pomaga przetrwać w większości sytuacji, które mogą nas spotkać na wakacjach. Warto mieć przy sobie wszystko, co może się przydać, bo nie zawsze jest możliwość zaopatrzenia się w lokalnej aptece. Co powinieneś zapakować do podręcznej apteczki?

 • Leki, które przyjmujesz na stałe
 • preparaty na otarcia i skaleczenia (coś do dezynfekcji rany, plastry, gazę, bandaż)
 • środki przeciw ukąszeniom owadów (odstraszające, łagodzące po ukąszeniu i wapń)
 • leki przeciwbólowe
 • lekarstwa zwalczające gorączkę i przeziębienie
 • leki na żołądek (przeciwbiegunkowe i przeciw zatruciom)
 • specyfik na wypadek oparzeń słonecznych
 • zestaw przeciwwstrząsowy (dla alergika – poproś swojego lekarza o receptę))
 • sól fizjologiczna w małych ampułkach
 • termometr, nożyczki, pęseta, jednorazowe igły i strzykawki.

Apteczkę miej przy sobie w bagażu podręcznym. Leki przewoź tylko w oryginalnych opakowaniach, żeby nie budziły wątpliwości pracowników lotniska. Więcej o kompletowaniu apteczki na wakacje: TUTAJ. 

 

Po szóste ubezpieczenie turystyczne

Nie warto oszczędzać na ubezpieczeniu. Wiadomo, że nie zawsze z niego skorzystamy (i lepiej, żebyśmy nie skorzystali), ale jeśli okaże się potrzebne, pozwoli nam zaoszczędzić sporo pieniędzy. Szukając polisy za rozsądne pieniądze, uważnie czytajmy warunki umowy, ważny jest każdy punkt i podpunkt.

Co powinna obejmować dobra polisa turystyczna:

 • NNW czyli ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków gwarantuje zwrot kosztów, jeśli doznamy uszczerbku na zdrowiu w wyniku nagłego, nieszczęśliwego wypadku.
 • Ubezpieczenie kosztów leczenia gwarantuje pokrycie kosztów związanych z leczeniem szpitalnym lub ambulatoryjnym, transportem medycznym i zakupem leków.
 • OC w życiu prywatnym pokrywa szkody wyrządzone przez Twoje dziecko, uszkodzenia sprzętu, który wypożyczasz na miejscu czy wyposażenia pokoju hotelowego.
 • Ubezpieczenie bagażu gwarantuje zwrot kosztów, kiedy bagaż ulegnie zniszczeniu, zgubi się lub zostanie skradziony.
 • Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej przyda się, kiedy będziesz musiał nagle zrezygnować z wyjazdu. Pokryje koszty anulowania biletu i noclegu, ale działa tylko w określonych przypadkach.
 • Assistance podróżne gwarantujepomoc dostępną całą dobę, obejmuje m.in. organizację powrotu do kraju, opiekę nad dziećmi, pomoc prawną i wiele innych świadczeń.

 

Wakacje w tropikach  z małym dzieckiem

Kiedy wybierasz się na egzotyczne wakacje z kilkumiesięcznym maluchem, dopasuj czas i miejsce pobytu do dziecka. Najlepsza pora roku na taki urlop to czas poza sezonem, gdy nie ma największych upałów, a najlepsze miejsce to takie z łatwym dostępem do lekarza – infekcja u maluszka błyskawicznie rozwija się w poważną chorobę.

 

Podróżujesz z dzieckiem? O tym musisz pamiętać:

 • większość dnia dziecko powinno spędzać w cieniu, plaża w godzinach 11.00-16.00 to nie jest miejsce dla malucha! Właściwie to każdy powinien w tych godzinach unikać pełnego słońca;
 • pół godziny przed wyjściem na zewnątrz nasmaruj dziecko kremem z najwyższym filtrem (50+): twarz, ciało, kark, uszy i usta;
 • po każdym wyjściu z wody dokładnie osusz skórę malucha i dokładnie posmaruj kremem z filtrem;
 • pamiętaj o nakryciu głowy (najlepiej takim chroniącym również kark);
 • nie rozbieraj dziecka do naga – dobrze, żeby miało na sobie niezbyt cienką koszulkę z rękawkami (promieniowanie słoneczne przenika przez cieniutkie ubranie), jasną, żeby odbijała słońce. Maluszek nie powinien siadać na piasku gołą pupą, może złapać jakąś infekcję;
 • w piasku mogą kryć się gryzące owady, więc nie pozwól dziecku chodzić boso i zaopatrz je w przewiewne buciki na grubej podeszwie;
 • zmieniaj często pieluszki, by dziecko nie odparzyło się;
 • do picia podawaj dziecku wyłącznie przegotowaną wodę z fabrycznie zamkniętych butelek, tylko takiej wody używaj do przyrządzania mleka w proszku;
 • nie podawaj dziecku surowych owoców i warzyw, ani wyciśniętych z nich soków.

Co musisz zabrać na wyjazd z dzieckiem?

 • kserokopię książeczki zdrowia dziecka i książeczki szczepień;
 • apteczkę dla dziecka – porozmawiaj z pediatrą, jak ją skompletować. Koniecznie spakuj do niej środki przeciw biegunce i przeciw alergii, maść na odparzenia, paracetamol w czopkach;
 • lekki wózek typu parasolka, chusta lub nosidło;
 • moskitierę;
 • jedzenie dla maluszka – mleko w proszku, zupki, soczki, wszystko w oryginalnych opakowaniach, zapakowane fabrycznie.