Szpitale prywatne w Polsce – gdzie ich szukać? Co oferują?

Aktualizacja:
prywatne-szpitale-w-polsce

Jakość publicznej służby zdrowia w naszym kraju od lat pozostawia wiele do życzenia. Polacy z uwagi na niekończące się kolejki, utrudniony dostęp do wielu usług czy fatalne warunki w placówkach coraz częściej decydują się na prywatną opiekę zdrowotną. Gdzie szukać najlepszych szpitali prywatnych i co konkretnie one oferują?

Sieć prywatnych placówek w Polsce rośnie już zresztą od dłuższego czasu. Pierwszym znaczącym sygnałem, że ten model biznesowy się sprawdza było powstanie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Niepublicznych w 2002 roku. Zostało założone w Gdyni przez prezesów czternastu szpitali. Obecnie skupia ono aż 103 podmioty lecznicze zarządzające ponad 150 szpitalami na terenie całej Polski. Poniżej opisujemy kilka z nich, przybliżając też ich ofertę. Jakie szpitale prywatne funkcjonują w Polsce?

Grupa LUX MED szpital

W Warszawie dużym powodzeniem cieszy się Grupa LUX MED. Pakiety medyczne oferowane przez tę grupę często są jednym z benefitów dla pracowników warszawskich firm. W skład LUX MED-u wchodzą m.in. szpitale Carolina Medical Center, Szpital Onkologiczny Fieldorfa, Szpital Onkologiczny Św. Wincentego, Szpital Endoterapia, a także Szpital LUX MED przy Puławskiej 455. To duża placówka oferująca między innymi:

chirurgię plastyczną (m.in. powiększanie piersi, korekcja nosa, plastyka brzucha),
leczenie żylaków(m.in. safenektomia, parvektomia, miniflebektomia),
laryngologię(m.in. wycięcie migdałków, jamy ustnej, plastyka ucha),
chirurgię dziecięcą(m.in. przepuklinę pachwinową i pępkową, stulejkę, wycięcie migdałków, leczenie wrodzonych i nabytych zmian skórnych).

Grupa LUX MED oferuje ponadto spersonalizowane plany opieki medycznej bez względu na wiek, programy profilaktyczne, specjalne programy szczepień dla dzieci, ale też programy sportowe przeznaczone dla osób chcących zminimalizować ryzyko urazów i kontuzji.

Pakiety grupy są bardzo zróżnicowane ofertowo i cenowo. Oferowane są zarówno rozszerzone, jak i podstawowe pakiety dla dzieci. Gwarantują opiekę medyczną od urodzenia do osiemnastego roku życia. Ich koszt wynosi obecnie od 898 do 5 760 złotych rocznie. W przypadku dorosłych rozbieżność ta mieści się pomiędzy 516 a 4 290 złotych na rok.

Prywatne placówki Enel-Med, szpital w Warszawie

Inną popularną siecią prywatnych placówek jest Enel-Med. W Warszawie dysponuje on dwoma prywatnymi szpitalami – Zacisze i Centrum. Ma też wiele mniejszych oddziałów – w całym kraju jest ich ponad 1600. Wspomniany Szpital Centrum mieści się przy Al. Solidarności 128. W zakresie oferowanych przez niego usług znajdujemy:

– chirurgię kręgosłupa,
– chirurgię ręki,
– chirurgię plastyczną,
– neurochirurgię,
– ortopedię.

Szpital Zacisze usytuowany jest z kolei przy ulicy Gilarskiej 86C. Znajdziemy w nim specjalistów m.in. w zakresie:

– chirurgii dziecięcej,
– chirurgii naczyniowej,
– chirurgii plastycznej,
– ginekologii,
– laryngologii,
– okulistyki,
– urologii.

Firma ta jest obecna na rynku już od 1993 roku, a obecnie zdobyła już 5 300 klientów korporacyjnych i aż 280 000 pacjentów abonamentowych. Odebranie wyników i rezerwacje są dostępne on-line. W ostatnich latach założono też dwie pokrewne marki, ESTELL – Klinikę Medycyny Estetyczneji ENEL-SPORT, gdzie znajdziemy specjalistów od ortopedii i rehabilitacji.

Neomedic – szpital dla kobiet w ciąży

Na południu Polski dużą popularnością cieszy się Grupa Neomedic, specjalizująca się w profilu położniczo-ginekologicznym. W ich placówkach rocznie przychodzi na świat ok. 7 000 dzieci. W Krakowie znajdziemy dwa prywatne szpitale Neomedic – położniczo – ginekologiczny UJASTEK i wielospecjalistyczny TOPMED. Ten pierwszy ma bardzo zróżnicowaną ofertę przeznaczoną dla przyszłych matek. W jej skład wchodzą m.in.:

– szkoła rodzenia,
– okołoporodowy monitoring KTG,
– poród metodą cięcia cesarskiego,
– badania USG,
– neonatologia.

Ujastek prowadzi ponadto wiele innych działań, takich jak ćwiczenia dedykowane dla kobiet w ciąży, zatrudnia położne środowiskowe, a także zbiera mleko kobiece. Organizowane są też spotkania dla wcześniaków i ich rodziców, a chętne kobiety mogą skorzystać z badań cytologicznych.

BetaMed – sieć szpitali w całej Polsce

Jedną z najprężniej rozwijających się grup prywatnych placówek jest BetaMed z główną siedzibą w Chorzowie. Firma jest już obecna 16 lat na rynku, zatrudnia ponad 3 000 osób w niemal stu filiach w całym kraju. Oddziały BetaMed znajdziemy w jedenastu województwach w całej Polsce. W chorzowskim oddziale firmy przy ulicy Racławickiej 20A można zapisać się na wiele zróżnicowanych zabiegów z zakresu:

– poradni Medycyny Pracy,
– pediatrii,
– chirurgii,
– kardiologii,
– neurologii,
– okulistyki,
– psychiatrii,
– alergologii.

BetaMed ma w swojej ofercie także wiele innych usług. Pacjenci mogą skorzystać z USG, RTG, endoskopii czy różnych rodzajów rehabilitacji. Prowadzona jest także opieka domowa oraz opieka nad osobami w wieku starszym, długo i krótkoterminowa. Stworzono również pakiety specjalistycznych badań laboratoryjnych, przeznaczonych dla osób z najróżniejszymi schorzeniami. Dedykowane programy opracowano m.in. dla badań anemii, funkcji tarczycy, nerek, wątroby, serca, a także kobiecych hormonów. Ich ceny oscylują najczęściej w granicach 100-200 zł.

Szpital Medicover – warszawski gigant

Za 40 milionów euro w lipcu 2009 roku został zbudowany natomiast Szpital Medicover. Budynek ten zajmuje 16 tysięcy metrów kwadratowych i znajduje się na warszawskim Wilanowie (Aleja Rzeczypospolitej 5). Czynny jest całą dobę, a w skład jego kadry wchodzi 270 lekarzy, 110 pielęgniarek, 22 położne i 41 techników. Medicover oferuje też opiekę w swoich partnerskich placówkach – umówić się do specjalistów można za pośrednictwem strony internetowej. Wspomniany szpital jest jednak najważniejszym oddziałem firmy. Można w nim przeprowadzić szereg różnych zabiegów, m.in. u specjalistów od:

– ginekologii,
– chirurgii dziecięcej,
– kardiologii,
– kardiochirurgii,
– urologii i laryngologii dziecięcej,
– chirurgii naczyniowej,
– neurochirurgii,
– medycyny estetycznej,
– ortopedii,
– okulistyki.

Wspomniane pakiety Medicover pozwalają z kolei objąć opieką medyczną zarówno osoby indywidualne, jak i całe rodziny. Ich ceny uzależnione są od liczby osób oraz wybranych usług i ich ilości. W przykładowym, podstawowym pakiecie dla jednej osoby można liczyć na:

– konsultacje – osiem wizyt lekarskich w ciągu roku u lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej,
– podstawowe konsultacje i zabiegi pielęgniarskie,
– szczepienie przeciwko grypie,
– poradę medyczną w nagłych wypadkach,
– 20 proc. zniżki na konsultacje u lekarzy specjalistów,
– 20 proc. zniżki na badania diagnostyczne.

Rynek ten jednak stale się powiększa, a konkurencja rośnie. Możemy się spodziewać, że trend ten będzie tylko postępował, jeśli kolejki do lekarzy i jakość usług w publicznej służbie zdrowia nie ulegną poprawie. Do tego czasu popularność placówek prywatnych zapewne nie będzie malała.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments