Zielona Karta — co to za dokument? Co zrobić, gdy nie mamy Zielonej Karty?

Aktualizacja:
jesli_nie_mam_zielonej_karty_article_main_1148x426

Aby obywatele ukraińscy mogli poruszać się swoim pojazdem po polskich drogach, wymagana jest tzw. Zielona Karta. Czym grozi brak dokumentu? Czym można go zastąpić?

Aby obywatele ukraińscy mogli poruszać się swoim pojazdem po polskich drogach, wymagana jest tzw. Zielona Karta. Czym grozi brak dokumentu? Czym można go zastąpić?

Zielona Karta – co to takiego?

Cudzoziemcy z Ukrainy, chcący poruszać się po polskich drogach, muszą mieć wyrobioną tzw. Zieloną Kartę. To Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczenia potwierdzający, że posiadacz pojazdu ma ważne ubezpieczenie OC. Gwarantuje on,  że ubezpieczyciel pokryje koszty szkód wyrządzonych przez kierowcę. Zielona Karta jest  sporządzona w języku narodowym oraz w języku angielskim lub francuskim, a jej termin ważności wynosi do 12 miesięcy. Dzięki temu dokumentowi zmotoryzowani nie muszą kupować ubezpieczenia OC w obcym kraju.   

Polisa OC – dla jakich pojazdów jest obowiązkowa?

Obowiązek wykupienia polisy OC w Polsce dotyczy wszystkich pojazdów. Musimy ją opłacić, niezależnie od tego, czy mamy auto osobowe, samochód ciężarowy, czy też ciągnik.

Czym skutkuje brak Zielonej Karty i OC?

Brak ubezpieczenia Zielonej Karty oraz ubezpieczenia OC wiąże się z nałożeniem kary pieniężnej. Wysokość grzywny zależy od rodzaju pojazdu, wpływa na nią także czas poruszania się po polskich drogach bez polisy. Maksymalna kwota grzywny dla pojazdu osobowego, jaką możemy otrzymać, wynosi ponad 6 000 złotych, natomiast w przypadku pojazdów ciężarowych mandat może obciążyć portfel o nawet 9 000 złotych.

Wjazd do Polski z Ukrainy – co zrobić, gdy nie mamy zielonej karty?

Zielona Karta potwierdza, że cudzoziemiec ma wykupione ubezpieczenie OC w swoim kraju ojczystym (w tym przypadku z w ukraińskim zakładzie ubezpieczeń). W sytuacji, gdy brak Międzynarodowego Certyfikatu Ubezpieczenia, obywatel z Ukrainy może wykupić polisę OC w polskiej firmie ubezpieczeniowej. Musi jednak tego dokonać przed przekroczeniem granicy, a nie po fakcie, podczas kontroli.

Ubezpieczenie OC graniczne – co to takiego?

Dobrym rozwiązaniem dla obywateli ukraińskich nieposiadających Zielonej Karty jest ubezpieczenie OC graniczne. To polisa zawierana na krótki czas (30 dni), którą, w związku z agresją Rosji na Ukrainę, możemy otrzymać w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych za darmo. Taką formę pomocy oferują np. firmy ubezpieczeniowe Warta, Allianz oraz PZU.

Polisa OC zakupiona na granicy państwa obowiązuje od momentu zakupu i zapewnia ochronę w takim samym stopniu, co całoroczne ubezpieczenie OC nabyte w Polsce. Gwarantuje ona odszkodowanie rzędu 1 000 000 euro na wypadek wystąpienia szkód w mieniu, natomiast jeśli dojdzie do potrącenia osoby fizycznej, świadczenie wynosi 5 000 000 euro, bez względu na liczbę poszkodowanych.

Ubezpieczenie OC graniczne – co robić, gdy polisa wygaśnie?

Po 30 dniach od zakupu ubezpieczenia OC granicznego możemy przedłużyć polisę w dowolnym oddziale firmy ubezpieczeniowej. Podczas spotkania z przedstawicielem TU (towarzystwa ubezpieczeniowego) da się także rozszerzyć ochronę, np. na wypadek kradzieży, uszkodzenia lub zniszczenia pojazdu albo w razie sytuacji, gdy będzie konieczne holowanie. Każda dodatkowa umowa skutkuje oczywiście podwyższeniem ceny ostatecznej ubezpieczenia.

Źródła:

https://wardynski.com.pl/publikacje/opracowania/wjazd-do-polski-samochodem-i-obowiazek-ubezpieczenia-przewodnik-dla-obywateli-ukrainy
https://www.allianz.pl/pl_PL/dla-ciebie/samochod/zielona-karta.html
https://www.pzu.pl/dla-ciebie-i-rodziny/majatek-podroze-oc/pojazdy/pzu-auto-oc-graniczne
https://www.uniqa.pl/porady-komunikacja/ubezpieczenie-graniczne-ile-kosztuje-kiedy-nalezy-je-wykupic/

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments