MENU
KONTAKT
6 lat temu

Cena obowiązkowego ubezpieczenia OC w Polsce jedną z najniższych w Europie

Cena obowiązkowego ubezpieczenia OC w Polsce jedną z najniższych w Europie

Polacy na tle obywateli innych europejskich państw płacą jedną z najniższych składek ubezpieczenia OC – w Polsce wynosi ona średnio 106 euro, a w Europie 230 euro. Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC w krajach Europy wahają się od 49 euro do 510 euro – drożej jest w państwach Europy Zachodniej. Najwięcej za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne płacą mieszkańcy Szwajcarii i Włoch – odpowiednio 510 euro i 439 euro. Z kolei Węgrzy i Łotysze wydają na nie najmniej – 49 euro i 62 euro. Zróżnicowanie cen w poszczególnych państwach zależy przede wszystkim od przyjętych regulacji prawnych, stopnia bezpieczeństwa na drogach, kosztów likwidacji szkód, oszustw ubezpieczeniowych, obowiązujących podatków oraz liczby nieubezpieczonych pojazdów. Warto wspomnieć, że w Polsce niska cena może wynikać z celowego zaniżania wysokości składek – wojny cenowej prowadzonej przez towarzystwa ubezpieczeniowe.

Z kolei w odniesieniu do nieobowiązkowego ubezpieczenia AC, Polska plasuje się pośrodku rankingu. Nasi rodacy średnio przeznaczają na nie 258 euro. Najmniej za ten rodzaj ubezpieczenia płacą Portugalczycy – średnia wysokość składki w ich przypadku wynosi 141 euro. W Szwajcarii natomiast właściciele samochodów płacą za autocasco średnio 434 euro.

Różnice w cenach ubezpieczeń komunikacyjnych w poszczególnych państwach europejskich zależą przede wszystkim od trzech czynników. Pierwszym z nich jest kwota, jaką zapłaci ubezpieczony – obliczona proporcjonalnie do ryzyka, które jest rozpatrywane na podstawie zgromadzonej historii wypadkowej kierowcy. Powinna być ona również adekwatna do kosztów związanych z naprawą szkody, które są szacowane według aktualnych cen rynkowych. Kolejnym ważnym aspektem są koszty operacyjne i administracyjne TU – wydatki związane z zatrudnieniem pracowników czy też z obowiązującym systemem podatkowym. Istotne są także dodatkowe czynniki, takie jak procent wyłudzonych odszkodowań lub liczba wypadków powodowanych przez nieubezpieczone pojazdy” – mówi Bartosz Salwiński, członek zarządu mfind.pl, jednej z największych porównywarek OC/AC w Polsce.

Press kit - materiały dla mediów

mfind.pl to nie tylko porównywarka ubezpieczeniowa, ale również Akademia ubezpieczeń mfind publikująca artykuły poradnikowe, aktualności, teksty interwencyjne, raporty oraz analizy. W mfind nie tylko opisujemy, ale również kształtujemy rynek ubezpieczeń w taki sposób, aby był jak najbardziej przyjazny dla konsumentów.