Winiety Słowacja: co, gdzie, jak? Krótki przewodnik dla kierowcy

Aktualizacja:
Autostrada

Większość europejskich krajów wprowadziła obowiązkowe opłaty za korzystanie z autostrad i dróg krajowych. Nie inaczej jest w przypadku Słowacji. Ta, w porównaniu do innych krajów poszła jednak o krok dalej i wprowadziła elektroniczny system poboru opłat. O czym powinni pamiętać polscy kierowcy wybierający się samochodem na Słowację? Jak wyglądają opłaty za słowackie autostrady? Czy winiety Słowacja są obowiązkowe?

Słowacja stanowi świetną bazę wypadową dla Polskich turystów. Według statystyk, w sezonie turystycznym w 2018 roku, Polacy stanowili drugą co do wielkości grupę cudzoziemców zatrzymujących się u naszych słowackich sąsiadów. Zimą nie jest inaczej. Tak, jak Zakopane nazywane jest zimową stolicą Polski, tak na Słowacji to Poprad przejmuje obowiązki Bratysławy, oferując narciarzom wszystko to, co najlepsze. Choć organizacja podróży na Słowację nie wydaje się skomplikowanym procesem, jest coś, o czym każdy kierowca wiedzieć powinien. Podpowiedź? Drogi płatne. Odpowiedź? Winiety Słowacja.

Winiety Słowacja: czy są obowiązkowe?

Kwestia obowiązkowych winiet na Słowacji zależy przede wszystkim od tego, jakimi drogami będziemy się poruszać. Winiety Słowacja będą niezbędne wtedy, gdy trasa naszej podróży będzie obejmować także drogi szybkiego ruchu czy autostrady. Warto wiedzieć, że na Słowacji łącznie znajduje się ponad 640 kilometrów płatnych dróg. Może więc się zdarzyć, że uda nam się zaplanować podróż tak, aby uniknąć korzystania z autostrad. Jeśli jednak zamierzalibyśmy poruszać się pomiędzy największymi słowackimi miastami, jazda drogami bezpłatnymi zabrałaby nam mnóstwo czasu i energii. Wówczas warto zainwestować w winiety na Słowacji.

Mapę i dokładny wykaz autostrad, do jazdy którymi konieczna jest winieta, znajdziemy na oficjalnej stronie słowackiego zarządcy opłat autostradowych: www.ndsas.sk.

Musimy też wiedzieć, że żadne triki na uniknięcie opłat za drogi płatne tutaj nie przejdą. Dlaczego? O tym za moment.

Winiety przez Internet

Choć inne kraje, jak chociażby Czechy, od dłuższego czasu planują wprowadzenie e-winiet, tam na planach się kończy. W przypadku Słowacji jednak wszystko wygląda inaczej. Kilka lat temu Słowacja wprowadziła elektroniczny system poboru opłat, dzięki czemu możemy kupić winiety przez Internet. Jak system e-winiet wygląda w praktyce? Otóż kupując winiety przez Internet, dostajemy jedynie potwierdzenie dokonania zakupu. Numer rejestracyjny naszego pojazdu jest automatycznie wprowadzany do bazy operatora, a to oznacza, że naklejanie winiet na szybę staje się zbędne.

Winiety Słowacja: gdzie kupić?

Zakup winiety Słowacja nie powinien przysporzyć nikomu większych problemów. Odkąd umożliwiono turystom zakup winiety przez Internet, najwygodniejszą opcją będzie kupno jej jeszcze z domu. Bez problemu zrobimy to na stronie eznamka.sk, dostępnej także w polskiej wersji językowej. Jeśli o winiecie nie pomyślimy jednak odpowiednio wcześniej, nic straconego. Wówczas, już na miejscu wystarczy udać się do punktu oznaczonego logiem „enzamka”, czyli samoobsługowych urządzeń, które bez problemu znajdziemy przy samej granicy. Winiety kupimy także na stacjach benzynowych oznaczonych napisem „eznamka” lub „emyto”.

Ceny winiet: Słowacja

Ceny winiet na Słowacji zależą od ich rodzaju. Na Słowacji wyróżnia się trzy rodzaje winiet, a ich ceny podawane są w oficjalnej walucie kraju, czyli w euro. Kierowca udający się w podróż do naszych słowackich sąsiadów ma do wyboru:

  • winieta 10-dniowa -ważna przez okres 10 dni, licząc od dnia wskazanego przez użytkownika wyznaczonych odcinków dróg. Cena winiety: 10 euro.
  • winieta 30-dniowa – ważna przez okres 30 dni, licząc od dnia wskazanego przez użytkownika wyznaczonych odcinków dróg. Cena winiety: 14 euro.
  • winieta roczna – ważna od 1 stycznia danego roku kalendarzowego (lub od dnia jej zakupienia) do 31 stycznia następnego roku kalendarzowego. W praktyce oznacza to, że winieta roczna w 2018 jest ważna do 31 stycznia 2019 roku. Cena winiety: 50 euro.

Kara za brak e-winiety

Wydawać by się mogło, że elektroniczne winiety dają ogromne pole do popisu tym, którzy chcieliby przyoszczędzić. Jak wspominaliśmy e-winieta sprawia, że nalepka na szybie nie jest konieczna. Jak wobec tego będą rozpoznawani kierowcy posiadający winietę od tych, którzy nie uiścili opłaty na przejazd? Czy będą oni bezkarni? Absolutnie nie. Kontrola winiet odbywa się poprzez specjalne kamery, które zamontowane są na drogach i skanują numery rejestracyjne samochodów. W przypadku, gdy auto nie będzie miało ważnej winiety, informacja ta automatycznie trafi do centralnego systemu. To właśnie na tej podstawie auto może zostać zatrzymane przez policję autostradową. Nawet jeśli to się nie stanie, kierowca nie może spać spokojnie. Mandaty wysyłane są pocztą, a ich wysokość może wynieść nawet dziesięciokrotność ceny rocznej winiety.

Autem za granicę: co, gdzie, jak? PORADNIK

Ubezpieczenie OC a podróż zagraniczna

Wybierasz się w zagraniczną podróż samochodem? Takie przedsięwzięcie wymagać będzie jednak odpowiedniego przygotowania. Sprawne auto i pełen bak to dopiero początek. Przed wyruszeniem w trasę musisz zapoznać się także z przepisami obowiązującymi w krajach, do których się wybierasz. Mamy tutaj na myśli chociażby obowiązkowe wyposażenie samochodu czy konieczne dokumenty. I właśnie przy tych ostatnich warto zatrzymać się na chwilę.  1 października 2018 roku w Polsce zniesiono obowiązek posiadania przy sobie potwierdzenia zawarcia polisy OC. Dokument ten jednak będzie konieczny podczas podróży zagranicznych. Jeśli planujesz jechać samochodem na Słowację, sprawdź czy Twoja polisa komunikacyjna nie straci w najbliższym czasie ważności. Jeśli natomiast szukasz taniego OC, skorzystaj z naszego kalkulatora OC/AC i znajdź najtańszą polisę.

 

Podsumowanie

  1. Słowacja, tak jak większość europejskich krajów, wprowadziła obowiązkowe opłaty za korzystanie z autostrad i dróg krajowych.
  2. Na Słowacji obowiązują elektroniczne winiety, które można zakupić samodzielnie przez internet.
  3. Na miejscu winiety możemy nabyć w samoobsługowych urządzeniach z logiem „enzamka”, na stacjach benzynowych, bądź przez aplikację mobilną.
  4. Słowacja wprowadziła trzy rodzaje winiet: 10-dniową, miesięczną oraz roczną.
  5. Kierowca ma obowiązek zakupu winiety przed rozpoczęciem korzystania z płatnych odcinków autostrad i dróg ekspresowych. Mandat za brak winiety wynosi dziesięciokrotność ceny winiety rocznej.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

guest
0 Komentarze
Inline Feedbacks
Wyświetl wszystkie komentarze

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej