Logo punkta

28 listopada 2019

Czy rekalkulacja OC jest obowiązkowa? Co musisz wiedzieć, gdy kupujesz używane auto?

Rekalkulacja OC może mieć miejsce, gdy ubezpieczyciel uzna, że zaistniały warunki, które powodują, że obecna kwota za ubezpieczenie nie jest wystarczająca. Najczęściej dochodzi do takiej sytuacji, gdy kupimy używany samochód z OC. Dzieje się tak również, jeżeli podamy nieprawidłowe dane przy zawieraniu polisy. Zakład ubezpieczeniowy ma wtedy prawo przeliczyć kwotę składki. 

Rekalkulacja OC po zakupie auta  - czasem za ubezpieczenie trzeba dopłacić!

Przy zakupie pojazdu może zdarzyć się taka sytuacja, w której osoba sprzedająca auto miała bardzo wysokie zniżki, zaś kupujący nie posiadał ich wcale lub były dużo mniejsze. Towarzystwo ubezpieczeniowe ma wówczas możliwość, ale nie obowiązek, do ponownego przeliczenia kwoty należnej za ubezpieczenie OC. Jeśli ubezpieczyciel sam nie zgłosi się do nowego właściciela auta z informacją o rekalkulację składki, to sam nabywca nie musi nic robić. Zakład ubezpieczeniowy nie podnosi opłat za cały rok ubezpieczeniowy, a jedynie za czas od momentu zakupu do zakończenia trwania umowy. 

Nowy właściciel może dostać zwrot środków wpłaconych na rzecz ubezpieczyciela! 

Naturalnym jest również, że bywają i takie sytuacje, w których doświadczony kierowca decyduje się na zakup używanego samochodu od osoby z mniejszym stażem w prowadzeniu auta. Co oznacza to dla nowego właściciela? Możliwość rekalkulacji składki. W takim wypadku TU może zwrócić kupującemu pojazd różnicę pomiędzy kwotą zapłaconą, a sumą, którą on uzyskałby po zniżkach. Taki zwrot może nastąpić jedynie wtedy, gdy kierowca zdecyduje się na kontynuowanie ubezpieczenia do końca trwania polisy.

Jest to o tyle istotne, że zwrot środków finansowych wpłaconych na konto zakładu ubezpieczeniowego otrzyma jedynie osoba, która obecnie posiada auto. Trzeba o tym pamiętać przy zakupie używanego samochodu. Z czym to się wiąże? Może to oznaczać ubezpieczenie tańsze nawet o połowę, jeśli zakupimy polisę w odpowiednim czasie od rozpoczęcia ochrony przez aktualnego ubezpieczyciela. Ponieważ jest to sytuacja korzystna dla posiadacza pojazdu, musi on zgłosić się osobiście. Najlepiej w formie pisemnej, z prośbą o rekalkulację składki OC dla swojego pojazdu. Nie dzieje się tak Jednak zbyt często. Nie można zatem liczyć na zarobek z tytułu różnicy w składkach obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego.

SPRAWDŹ: Jak odzyskać OC po sprzedaży samochodu? 

Rekalkulacja OC: jak uniknąć dopłaty?

Należy wziąć pod uwagę, że nowy właściciel samochodu nie musi korzystać z usług dotychczasowego ubezpieczyciela. Nabywca pojazdu ma prawo do podjęcia suwerennej decyzji o zakończeniu ochrony aktualną polisą. Musi on jednak pamiętać, aby podjąć taką decyzję w stosownym czasie, to jest niezwłocznie po podpisaniu umowy sprzedaży. Jeśli taką decyzję nabywca pojazdu podejmie po kilkunastu dniach lub nawet później, zakład ubezpieczeniowy ma prawo zainkasować za ten czas dodatkową opłatę. Naturalnie nie powoduje to, że nowy właściciel pojazdu nie ma prawa zrezygnować z polisy. Musi się jedynie liczyć z tym, że rekalkulacja składki po zakupie nowego pojazdu będzie naliczona za dni pomiędzy podpisaniem umowy a wypowiedzeniem.

Czy warto zmienić TU w momencie rekalkulacji składki OC?

Takie rozwiązanie wiąże się z tym, że nabywca pojazdu będzie od tego momentu pracował na zniżki dla siebie. Bywa również, że kwota składki po rekalkulacji przez zakład ubezpieczeniowy byłaby równa sumie do zapłaty za cały rok ubezpieczeniowy w innej firmie. Z tego powodu wielu nabywców pojazdu korzysta z porównywarek internetowych OC, aby wybrać najbardziej korzystną finansowo ofertę. 

Zobacz także


ul. Aleje Jerozolimskie 142b
02-305 Warszawa
+48 22 490 9000
kontakt@punkta.pl
rodo@punkta.pl
© 2020 mfind IT sp. z o.o.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Marka Punkta należy do mfind IT sp. z o.o.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram