Logo punkta

8 listopada 2019

Samochód zastępczy z OC sprawcy

W następstwie kolizji czy wypadku drogowego, możesz zostać pozbawiony możliwości przemieszczania się przy użyciu własnego auta. Jeśli twój pojazd będzie wymagał naprawy, możesz wynająć samochód zastępczy na koszt ubezpieczyciela sprawcy.

Jak wynająć samochód zastępczy z OC sprawcy?

Mimo, że nie jesteś winny zaistniałej sytuacji, jej skutki odbiją się na twoim codziennym życiu. Brak auta to spora uciążliwość. Bez względu na rozmiar uszkodzeń, mechanicy samochodowi nie wykonują napraw z dnia na dzień. Trzeba mieć świadomość, że doprowadzenie pojazdu do stanu sprzed wypadku będzie czasochłonne. Jeśli z kolei zmuszony będziesz kupić nowe auto, też nie zrobisz tego „od ręki”. Biorąc pod uwagę ciążące na tobie obowiązki i sposób życia, auto zastępcze może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Nie dla każdego komunikacja miejska jest odpowiednią alternatywą. Trudno też wykorzystać ją do dalekich podróży służbowych. 

Przez wiele lat firmy ubezpieczeniowe dyskryminowały osoby prywatne, podważając ich prawo do otrzymania samochodu zastępczego. Korporacje twierdziły, że wykonywanie codziennych czynności można zaplanować w inny sposób. Tak, aby nie narażać towarzystwa na nadmierne i nieuzasadnione koszty. W 2011 roku Sąd Najwyższy rozwiał wszelkie wątpliwości i wskazał, że nie tylko kierowcy, wykorzystujący pojazd do prowadzenia działalności gospodarczej zasługują na zamiennik. 

SPRAWDŹ: Sprawdzenie OC sprawcy: jak to zrobić?

Uchwała SN w sprawie o sygnaturze akt III CZP 5/11, stanowi że na ubezpieczycielu sprawcy spoczywa obowiązek pokrycia kosztów następstw szkody. Do tej kategorii kwalifikuje się koszt wynajęcia auta zastępczego. Tak więc, prawo do otrzymania pojazdu zastępczego z OC sprawcy, przysługuje każdemu poszkodowanemu. Chyba, że okaże się, że najem byłby nieuzasadniony, gdyż właściciel uszkodzonego pojazdu dysponuje innym autem lub używałby go sporadycznie. 

Bez znaczenia jest to, czy powstała szkoda jest częściowa czy całkowita. Fakt ten, może wpływać jedynie na długość okresu najmu. 

Auto zastępcze z OC sprawcy: jak długo można korzystać?

Przepisy nie wskazują żadnych terminów. Wszystko uzależnione jest więc od okoliczności zdarzenia. Co do zasady tak długo, jak auto jest potrzebne, powinno być do dyspozycji uprawnionego. 

Jeśli mamy do czynienia ze szkodą częściową, auto zastępcze przysługiwać będzie aż do chwili zakończenia naprawy, która obejmować będzie: czas oczekiwania na rozpoczęcie reperacji, jak i zdobycie części zamiennych oraz samą robociznę. Prawo do pojazdu zastępczego z OC sprawcy ustanie dopiero, z chwilą odbioru naprawionego pojazdu z warsztatu. 

Szkoda całkowita, to taka która powoduje, że pojazd nie nadaje się trwale do używania. Mamy z nią do czynienia, gdy uszkodzenia są tak rozległe, że nie da się ich naprawić, a także jeśli okaże się że naprawa byłaby zbyt kosztowna. Wynajem samochodu zastępczego z OC sprawcy będzie trwał aż do momentu zakupu nowego auta. Uprawniony nie musi kupować pierwszego lepszego auta, prawo do pojazdu zastępczego będzie przysługiwało mu aż do chwili odebrania kluczyków wybranego samochodu. 

Skąd wziąć pieniądze na samochód zastępczy?

Wizja zapłacenia za wypożyczenie auta na okres paru tygodni lub miesięcy, może skutecznie odstraszyć. Oczywiście ubezpieczyciel sprawcy problematycznego zdarzenia, będzie zobowiązany do zwrotu poniesionych kosztów, ale na pieniądze będzie trzeba poczekać. Wiele wypożyczalni wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferuje wynajem bezgotówkowy. Jego tajemnica tkwi w tym, że to wypożyczalnia przejmuje na siebie wszystkie formalności związane z uzyskaniem pieniędzy. 

 

Zobacz także


ul. Aleje Jerozolimskie 142b
02-305 Warszawa
+48 22 490 9000
kontakt@punkta.pl
rodo@punkta.pl
© 2020 mfind IT sp. z o.o.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Marka Punkta należy do mfind IT sp. z o.o.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram