Logo punkta

14 listopada 2019

Wartość samochodu do ubezpieczenia a cena OC

Każdy właściciel auta jest zobowiązany do wykupienia komunikacyjnego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Bez aktywnej ochrony pojazd nie powinien poruszać się po polskich drogach. Tak więc niezależnie od tego, jakie auto posiadasz, - ubezpieczyć je musisz. A jaki wpływ ma wartość samochodu do ubezpieczenia na cenę OC? 

Obowiązkowe ubezpieczenie OC

Ustawodawca w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, określił wyraźnie zakres przedmiotowy ubezpieczenia OC. Oznacza to, że firmy mogą ingerować w niego tylko w jeden sposób. Mogą go poszerzyć o dodatkowe opcje, ale nigdy zawęzić. Na szczęście w kwestii opłat ustawodawca pozostawił przedsiębiorcom dowolność. Towarzystwa ubezpieczeniowe korzystając z niej, w różny sposób tworzą dostępne w ofercie produkty. Samodzielnie decydują też o czynnikach, mających wpływ na ostateczną cenę np. zniżki. To dobre rozwiązanie dla klientów, gdyż możliwe jest znalezienie na rynku propozycji bardzo dobrze dopasowanej do indywidualnych potrzeb. 

SPRAWDŹ: Kary za brak OC - czy warto ryzykować?

Od czego zależy cena ubezpieczenia OC?

Ubezpieczyciele przy wyliczaniu wysokości składki OC, biorą pod uwagę wiele okoliczności. W większości firm analizowane są te same dane, ale ich procentowy wpływ na cenę u każdego wygląda inaczej. 

Najważniejsze są informacje, dotyczące właściciela i pojazdu. Pierwsze skojarzenie ze zniżkami to procent związany z latami bezszkodowej jazdy. Powinieneś jednak wiedzieć, że poza twoją historią ubezpieczeniową, liczą się także: marka samochodu obejmowanego polisą OC, jego wiek, rodzaj i wielkość silnika oraz przebieg. Poza tym ubezpieczyciel zweryfikuje: twój wiek, stan cywilny (ze statystyk wynika, że małżonkowie są bardziej godni zaufania), ilość dzieci, a także miejsce w którym mieszkasz. 

SPRAWDŹ: Wycena samochodu do ubezpieczenia - dlaczego jest taka ważna?

W najlepszej sytuacji są doświadczeni kierowcy, posiadający rodzinę. Zdaniem ubezpieczycieli cechuje ich rozwaga, która procentuje skupieniem i ostrożnością w czasie jazdy. Dlatego to właśnie ta grupa może liczyć na największe upusty. Na najgorszej pozycji, znajdują się młodzi uczestnicy ruchu. Statystyki pokazują, że to oni najczęściej są sprawcami wypadków.

Wartość samochodu do ubezpieczenia

Dane na temat kierowcy są potrzebne ubezpieczycielowi do oszacowania ryzyka, z kolei informacje dotyczące samochodu, pozwalają obliczyć jego wartość. Parametry auta mają również wpływ na wysokość składki OC. Ubezpieczyciel na ich podstawie wyliczy wartość rynkową ubezpieczanego przedmiotu na dzień objęcia go ochroną. Co ciekawe, wcale nie jest tak że koszty spadają wraz z wiekiem pojazdu. Im starszy samochód, tym ponoszone przez właściciela opłaty będą wyższe. Wraz z wiekiem auta  wzrasta jego awaryjność. Bardziej prawdopodobne jest więc, że ubezpieczyciel będzie musiał wziąć odpowiedzialność za następstwa usterek. I właśnie na te ewentualne wydatki firmy przygotowują się podwyższając składki. 

 

Zobacz także


ul. Aleje Jerozolimskie 142b
02-305 Warszawa
+48 22 490 9000
kontakt@punkta.pl
rodo@punkta.pl
© 2020 mfind IT sp. z o.o.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Marka Punkta należy do mfind IT sp. z o.o.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram