Logo punkta

23 sierpnia 2019

Wycena samochodu do ubezpieczenia. Dlaczego jest tak ważna?

Jak obliczyć wartość samochodu

Kwestią kluczową jest to czy auto jest nowe czy używane. W przypadku aut nowych, uwzględniona zostanie wartość pojazdu widniejąca na fakturze. Oczywiście, jeśli ubezpieczenie Autocasco będzie opłacane zaraz po zakupie. Dobranie polisy AC po paru miesiącach jazdy, będzie wymagało przygotowania wyceny jak dla aut używanych.

Ustalenie wartości auta z drugiej ręki jest bardziej skomplikowane. Przydatne w tym procesie będą: specjalistyczne tabele, opinie rzeczoznawcy czy dostępne ogłoszenia dotyczące sprzedaży.

Wycena samochodu używanego

Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe, w trosce o jak najdokładniejszą wycenę auta na potrzebę polisy AC, powierzają tę czynność swojemu pracownikowi, specjalizującemu się w tego typu wyliczeniach. Wskazany profesjonalista przed podaniem kwoty, będzie posiłkował się dostępnymi tabelami wartości samochodów np. Eurotax. Przy obliczeniach weźmie też pod uwagę dodatkowe wyposażenie auta. Gdyby właściciel pojazdu nie był zadowolony z otrzymanego wyniku, może poprosić o pomoc rzeczoznawcę. Jego opinia będzie wzięta pod uwagę przez ubezpieczyciela.

Wycenę auta możesz też zrobić sam. Najprostszym sposobem jest sprawdzenie w aktualnych ogłoszeniach ceny egzemplarzy tego samego modelu o podobnych parametrach. Wpływ na potencjalną wartość będą miały: rodzaj nadwozia, rok produkcji, silnik czy przebieg oraz przebyte stłuczki. Oczywiście wzorowanie się na cenie podanej w ogłoszeniu nie jest rozwiązaniem idealnym, ale pozwala ustalić średnią wartość samochodu.

Zaniżenie i zawyżanie wartości samochodu się nie opłaca

Do wyceny wartości samochodu do ubezpieczenia lepiej się przyłożyć. Jeśli podasz wartość niższą od prawdziwej, będziesz zobowiązany do opłacenia niższej składki. Twoja radość może być chwilowa, bo w przypadku kradzieży lub uszkodzenia pojazdu, dostaniesz niższe odszkodowanie. Dodatkowo jeśli przez zaniżenie pojazdu, powstała szkoda zostanie uznana za całkowitą (czyli przekraczającą 70 proc. wartości auta) będziesz w bardzo niekorzystnej sytuacji. Ubezpieczyciel, wypłaci w takim przypadku odszkodowanie, odpowiadające różnicy pomiędzy zadeklarowaną wartością samochodu a wrakiem.

Z kolei ubezpieczający, który zawyżył wartość pojazdu musi się liczyć z tym, że podczas obliczania odszkodowania z ubezpieczenia AC ubezpieczyciel i tak weźmie pod uwagę wartość rynkową auta.

Na szczęście, w każdej chwili można dokonać rekalkulacji składki.

Czym jest stała suma ubezpieczenia?

Oczywistym jest, że każde auto podczas używania traci na swojej wartości. Skutkiem czego, kwota zadeklarowana przy zawarciu umowy ubezpieczenia, ulegnie zmianie w czasie jego obowiązywania. Zgodnie z regulacjami, dotyczącymi ubezpieczenia AC, ubezpieczyciel wyliczając wysokości odszkodowania bierze pod uwagę wartość rynkową samochodu w chwili powstania szkody.

Sposobem na zabezpieczenie odpowiedniej wysokości odszkodowania jest wykupienie opcji stałej sumy ubezpieczenia. To gwarancja, że bez względu na to kiedy powstanie szkoda, do wyliczeń będzie brana wartość pojazdu z chwili zakupu polisy. Jest to bardzo korzystna propozycja. Sprawdź koniecznie czy dedykowany ci pakiet AC zawiera taką opcję. Stała suma ubezpieczenia opłaca się szczególnie właścicielom nowych maszyn.

Zobacz także


ul. Aleje Jerozolimskie 142b
02-305 Warszawa
+48 22 490 9000
kontakt@punkta.pl
© 2019 mfind IT sp. z o.o.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Marka Punkta należy do mfind IT sp. z o.o.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram