Logo punkta

8 listopada 2019

Ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowca – jak to działa?

W Polsce finansowanie leczenia obcokrajowców zależy od tego, czy nasz kraj ma podpisane stosowne umowy z innymi państwami czy nie. Co więc w sytuacji, gdy obywatel Ukrainy w Polsce zachoruje i pilnie będzie potrzebował pomocy? Wtedy niezbędne staje się ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowca. Co ono zapewnia i dla kogo jest przeznaczone? 

Ubezpieczenie obcokrajowca w Polsce – dla kogo?

Jeśli jesteś obywatelem Unii Europejskiej ubezpieczonym w swoim kraju, otrzymasz  niezbędną opiekę medyczną na takich samych zasadach, co Polacy. Jeśli jednak pochodzisz spoza UE, nie możesz bezpłatnie skorzystać z polskiego publicznego ubezpieczenia zdrowotnego. Właśnie takim osobom dedykowane jest ubezpieczenie zdrowotne obcokrajowca przeznaczone konkretnie dla obywateli spoza Unii Europejskiej. Skoro musisz płacić za leczenie, wystarczy wykupić ubezpieczenie zdrowotne dla obcokrajowca. Zapewnia ono pokrycie lub zwrot kosztów leczenia w przypadku nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku zarówno w Polsce jak i na całym terytorium Strefy Schengen. 

Zakres ubezpieczenia obcokrajowca

Ubezpieczenie zdrowotne obcokrajowca w Polsce ma szeroki zakres. Obejmuje ono wiele sytuacji, w których potrzebna jest pomoc i opieka. Wypadek lub choroba mogą się zdarzyć w każdym miejscu i czasie, więc daje to cudzoziemcowi przebywającemu w naszym kraju poczucie bezpieczeństwa. Ubezpieczenie obejmuje przede wszystkim badania konieczne do diagnozy i dalszego procesu leczenia oraz udzielenie niezbędnej pomocy lekarskiej. W razie konieczności pokrywa koszty pobytu w szpitalu oraz przepisanych leków. W przypadku ostrego bólu gwarantuje także podstawową pomoc stomatologa. Ubezpieczenie zapewnia także transport medyczny, transport do kraju stałego zamieszkania i transport zwłok do kraju stałego zamieszkania.

Jaki czas pobytu obejmuje ubezpieczenie?

Oferta dedykowana jest wszystkim cudzoziemcom spoza Unii bez względu na czas pobytu planowanego w naszym kraju. Polisa obejmuje osoby przebywające u nas maksymalnie 3 miesiące, którzy ubiegali się o wizę krótkookresową. Ale także jest potrzebne w przypadku pobytu w Polsce od 3 do 36 miesięcy na podstawie wizy długookresowej, pobytu czasowego lub zezwolenia na zamieszkanie. A więc sprawdza się w każdej sytuacji. 

Jaki powód pobytu obejmuje polisa?

Nie tylko czas pobytu, ale i jego powód może być różny. Ubezpieczenie cudzoziemca w Polsce świetnie się sprawdza w czasie podróży turystycznych zarówno w celu zwiedzania i wypoczynku, jak i związanych z amatorskim uprawianie sportów. Wielu cudzoziemców, zwłaszcza obywateli Ukrainy uczy się lub studiuje w naszym kraju, a pobyt w celach edukacyjnych jak najbardziej wchodzi w grę. Jest to również ubezpieczenie dla cudzoziemców, którzy podjęli pracę w Polsce.

Ile kosztuje ubezpieczenie w Polsce?

Kiedy kupujesz ubezpieczenie zdrowotne, cena nie powinna cię nieprzyjemnie zaskoczyć Ubezpieczenie w Polsce oscyluje wokół 50 zł miesięcznie dla studenta poniżej 26 roku życia. Niewiele więcej musi zapłacić osoba dorosła – około 60 zł, natomiast senior powyżej 70 lat płaci 105 zł. Za tę kwotę możesz liczyć na ochronę w przypadku nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku refundowaną w 100%. Ponadto ubezpieczyciel gwarantuje zwrot kosztów leczenia do 60 000 euro. Na pomoc stomatologa możesz liczyć w wysokości do 200 euro.

Jak wykupić ubezpieczenie zdrowotne?

Jesteś Ukraińcem? Szukasz dla siebie ubezpieczenia zdrowotnego na pobyt w Polsce? Leczenie Ukraińców w Polsce odbywa się odpłatnie, a następnie jego koszty zostają rozliczone z ubezpieczycielem. Dlatego musisz wykupić polisę u wybranego ubezpieczyciela. Jak to zrobić? Na szczęście wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego jest bardzo proste.

Wystarczy wejść na stronę ubezpieczyciela i wykupić ubezpieczenie zdrowotne online. Sama procedura i formularz są przyjazne i intuicyjne, a wszystkie potrzebne dokumenty i informacje dostępne są w polskiej, angielskiej i rosyjskiej wersji językowej. W razie potrzeby i wątpliwości ubezpieczenia zdrowotne online pomagają wybrać specjaliści. Obcokrajowcom służą pomocą specjalne infolinie oraz doradcy ubezpieczeniowi, z którymi można się łatwo skontaktować.

Zobacz także


ul. Aleje Jerozolimskie 142b
02-305 Warszawa
+48 22 490 9000
kontakt@punkta.pl
rodo@punkta.pl
© 2020 mfind IT sp. z o.o.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Marka Punkta należy do mfind IT sp. z o.o.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram