Złamana noga na urlopie – na jaką pomoc możesz liczyć?

Aktualizacja:
gipsbein im urlaub

Złamanie nogi podczas urlopu, to zdarzenie, które skutecznie może popsuć wypoczynek. Niestety, może nas wpędzić w niemałe koszty, jeśli nie posiadamy ubezpieczenia. Jeżeli do wypadku dojdzie podczas wyjazdu krajowego, procedura leczenia będzie taka sama jak w miejscu naszego stałego zamieszkania na terenie Polski. W pierwszej kolejności trafimy na Szpitalny Oddział Ratunkowy (SOR), gdzie zastosowana zostanie standardowa procedura obejmująca badanie lekarskie, prześwietlenie rentgenowskie oraz odpowiednie opatrzenie np. gipsowe.

Złamana noga na urlopie – jakie koszty leczenia?

W przypadku poważniejszych urazów możemy trafić na stół operacyjny. Ramy tej procedury określone są stosownymi przepisami oraz umową między placówką służby zdrowia a NFZ. Jeśli jesteśmy ubezpieczeni, to Fundusz pokryje wszystkie koszty leczenia. Jeśli nie posiadamy takiego ubezpieczenia wówczas musimy liczyć się z wydatkiem między 10 tys a 20 tys złotych.

Noga w gipsie – odszkodowanie

Jeżeli złamiemy nogę, odszkodowanie zostanie obliczone zgodnie z procedurą przewidzianą dla konkretnej polisy ubezpieczeniowej. Warto zachować wszelkie dokumenty w tym wypisy ze szpitala (SOR-u) oraz potwierdzenie zakończenia leczenia złamanej nogi. Wysokość zadośćuczynienia będzie zależała od kwoty, na jaką się ubezpieczyliśmy. Specjalna komisja oszacuje procent uszczerbku na zdrowiu, co będzie podstawą do obliczenia odszkodowania. 

Złamanie nogi w Europie

Jeśli doszło do złamania nogi poza granicami Polski, istotne będzie to czy do zdarzenia doszło na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE + Norwegia, Islandia, Szwajcaria, Liechtenstein) czy poza tą strefą. W przypadku urazu na terenie Wspólnot Europejskich kluczowe jest to, czy posiadamy Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wydaną przez regionalny oddział Narodowego Funduszu Zdrowia. Z takim dokumentem mamy prawo do bezpłatnej opieki na takich samych zasadach, jak obywatel danego kraju członkowskiego. Jeśli takiej karty nie mamy, wówczas możemy liczyć na dodatkową polisę ubezpieczeniową, jeśli oczywiście taką wykupiliśmy. Nie mając jakiegokolwiek ubezpieczenia, musimy sami pokryć koszty leczenia – te nie należą do najtańszych i mogą sięgnąć kilkudziesięciu tysięcy złotych. Najwięcej w Norwegii, Szwajcarii oraz Austrii. Wszystko zależy od koniecznych świadczeń, jakie będą potrzebne w przypadku naszego urazu. 

Sprawdź także: Ubezpieczenie zdrowotne za granicą, czyli Polaku, nie lecz się sam

Złamanie nogi za granicą – jakie ubezpieczenie?

Jeśli do zdarzenia dojdzie poza Unią Europejską oraz stowarzyszeniem EFTA, dodatkowe ubezpieczenie turystyczne jest absolutną koniecznością. Na przykład leczenie złamania nogi w USA w podstawowej opcji wyniesie kilkanaście tysięcy złotych. Za każdą dodatkową procedurę medyczną, trzeba będzie zapłacić kolejne setki lub tysiące złotych z własnej kieszeni. Aby ustrzec się takiej sytuacji warto zapoznać się przed wyjazdem z szeroką ofertą ubezpieczeń turystycznych, np. za pośrednictwem porównywarek internetowych, infolinii lub wizyty u przestawicieli towarzystw ubezpieczeniowych. 

Kiedy zdecydować się na ubezpieczenie turystyczne?

Jak wynika z badań opinii społecznej, wśród Polaków planujących urlop wzrasta świadomość ubezpieczeniowa, również wtedy gdy planują wczasy na terenie kraju. Każda niefortunna sytuacja, np. wspomniane złamanie nogi będzie wiązała się z odszkodowaniem, które pokryje nie tylko leczenie i rehabilitację, ale również pomoże w zorganizowaniu dodatkowego transportu do domu, jeśli np. jesteśmy na wczasach samochodem i nie możemy go prowadzić z powodu unieruchomienia nogi w gipsie. 

W przypadku wyjazdów zagranicznych, ubezpieczenie turystyczne coraz częściej jest traktowane jako absolutne „must have”, także wtedy kiedy posiadamy ważną Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. 

Sprawdź także:

Podsumowanie

Jadąc na wakacje, rzecz jasna nie zakładamy czarnych scenariuszy. Złamanie nogi w kostce podczas gry w piłkę plażową lub uraz kości udowej podczas jazdy konnej czy na nartach, nie należą niestety do rzadkości. Warto więc ubezpieczyć się na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń by móc uzyskać odszkodowanie, które pokryje koszty leczenia, transportu lub rehabilitacji. Wówczas np. za złamanie nogi w kostce otrzymamy dodatkowe odszkodowanie.


Redaktor Punkta
 
Ekspert ds. ubezpieczeń 

Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.  

Wszystkie treści prezentowane na łamach niniejszej witryny internetowej mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny, stanowiąc wyraz osobistych poglądów ich autora/ów oraz nie nie powinny stanowić podstawy przy podejmowaniu decyzji biznesowych, inwestycyjnych, lub podatkowych, za które to decyzje właściciel strony internetowej ani autorzy nie ponoszą jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Najnowsze artykuły

2024.03.26  •  Zdrowie
Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka?

Ubezpieczenie od następstw choroby nowotworowej musi zapewniać ochronę w przypadku diagnozy tej poważnej choroby. Jednak wybór odpowiedniej polisy jest już bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje wiele zmiennych, które należy wziąć pod uwagę. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepsze ubezpieczenie na raka, które spełni Twoje potrzeby i zapewni kompleksowe wsparcie.

Czytaj więcej
2023.11.16  •  Samochód
Jak zarabiać na ubezpieczeniach OC nie będąc agentem ubezpieczeniowym?

Jeśli oferujesz usługi związane z motoryzacją i Twoimi klientami są kierowcy, program SKP jest właśnie dla Ciebie. Zostań partnerem Punkty. Przekazuj swoim klientom Kod Rabatowy na 100 zł przy zakupie OC/AC i zgarniaj prowizję.

Czytaj więcej
Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
2021.12.10  •  Samochód
Kary za brak OC w 2024 roku. Ile zapłacisz?

Uwaga kierowcy! Od 1 stycznia 2024 roku drastycznie wzrosły kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC. Sprawdź, ile możesz zapłacić, jeśli nie dopełnisz tego obowiązku i nie ryzykuj. Ubezpieczenie OC to nie tylko obowiązek, ale też ochrona dla Ciebie i innych uczestników ruchu drogowego.

Czytaj więcej
2024.04.15
Jak ustalić wartość rynkową pojazdu?

Wartość rynkowa pojazdu jest jednym z kluczowych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy sprzedaży lub zakupie samochodu. Niezależnie od tego, czy jesteś sprzedawcą, kupującym czy pośrednikiem, zrozumienie tego, jak ją ustalić jest niezbędne, aby przeprowadzić skuteczną transakcję.

Czytaj więcej
2024.04.07
Ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek?

Obowiązkowe ubezpieczenie OC jest niezbędne, aby chronić się przed finansowym obciążeniem w przypadku spowodowania szkody. Jednak wiele osób zastanawia się, ile kosztuje ubezpieczenie OC bez zniżek. W tym artykule dowiesz się, jakie czynniki wpływają na wysokość składki oraz jak można obniżyć koszty ubezpieczenia.

Czytaj więcej
2024.04.07  •  Samochód
Zmiany w prawie jazdy w 2024 roku  – nowe przepisy dotyczące psychotestów

Rok 2024 przyniósł wiele zmian dla kierowców nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Zaostrzenie przepisów dotknie zarówno najmłodszych kierowców, jak i seniorów. Nowe regulacje dotyczą badań psychologicznych, wymiany dokumentów, a także ograniczeń, które obejmą młodych kierowców. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo wszelkim prawnym nowościom, o których powinni wiedzieć kierowcy.

Czytaj więcej

Najchętniej czytane

Najtańsze OC w 2023
2021.12.30
Najtańsze OC kwiecień 2024 – ranking. Sprawdź prognozy i porównaj ceny OC w poprzednich miesiącach

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Pamiętaj jednak, że porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych na polisie. Sprawdź ranking ubezpieczeń OC Punkty i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC i jakie są prognozy na kolejne miesiące. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać aktualizację naszego rankingu.

Czytaj więcej
Ubezpieczenie OC Anglika
2019.04.11
Ubezpieczenie anglika w Polsce w 2023 roku – ile kosztuje OC dla aut z kierownicą po prawej stronie?

Polacy chętnie kupują auta z zagranicy. Mimo że największą popularnością cieszą się pojazdy pochodzące z Niemiec, to nie brakuje też chętnych na angliki, czyli pojazdy sprowadzane z Wielkiej Brytanii. Dla tych samochodów charakterystyczna jest kierownica po prawej stronie. Ile kosztuje ubezpieczenie anglika w Polsce? Na jakie inne koszty muszą być przygotowani właściciele anglików? Sprawdzamy!

Czytaj więcej
Kobieta na motocyklu robi prawo jazdy kat. A
2020.05.22  •  Motocykl
Prawo jazdy kategorii A na motocykl. Ile kosztuje, od ilu lat, jakie wymagania?

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.

Czytaj więcej